Wyrok łączny zawsze skarży się apelacją

Sąd Okręgowy orzekał co do kary łącznej. Połączył kary orzeczone w dwóch wyrokach, odnośnie zaś trzeciego postępowanie umorzył. Pojawił się problem, jakim środkiem należy skarżyć właśnie owo ostatnie rozstrzygnięcie, tj. umorzenie postępowania tylko w pewnej części. Sprawa w formie pytania prawnego trafiła do SN, który co prawda podjęcia uchwały odmówił, ale orzekł przy tym, że

Orzeczenie w przedmiocie wydania wyroku łącznego, w którym co do części spraw podlegających badaniu ustalono istnienie przesłanek decydujących o połączeniu wyroków, a co do innych - stwierdzono brak podstaw do objęcia ich wyrokiem łącznym, jest jednolitą konstrukcją procesową wyrażającą dwa różne aspekty oceny warunków do wydania wyroku łącznego i w konsekwencji powinno mieć postać wyroku ze wszystkimi tego następstwami, dotyczącymi również wnoszenia środków odwoławczych.

Z tej tezy (nieco może niezrozumiałej dla laików) wynika, że od wyroku łącznego (też takiego, który zawiera orzeczenia o umorzeniu postępowania) służy apelacja, a nie zażalenie, bo to apelacją skarży się wyroki.

Porady prawne

Sąd Apelacyjny (który zadał pytanie prawne) stwierdził, że jeśli orzeczenie o umorzeniu postępowania jest częścią wyroku, to z racji swej istoty stanowiąc postanowienie powinno podlegać zaskarżeniu w trybie zażaleniowym. Z tym jednak SN się nie zgodził. Przypomniał, że orzeczenie przewidziane w art. 572 k.p.k. zapada w formie postanowienia w sytuacji, gdy w wyniku przeprowadzonych czynności sąd dojdzie do przekonania, że w sprawie w ogóle nie występują warunki wymagane do wydania wyroku łącznego. Tam natomiast, gdzie przynajmniej niektóre z wyroków poddanych badaniu w postępowaniu o wydanie wyroku łącznego spełnią ustawowe wymagania niezbędne do połączenia kar, orzeczenie co do całości rozstrzygnięcia zapada w formie wyroku. Zdaniem SN nie ma żadnych podstaw, by takie orzeczenie "rozbijać" na dwie części, tj. wyrok (co do kar połączonych) oraz postanowienie (co do umorzenia). Orzeczenie o umorzeniu jest integralną częścią wyroku i stanowi procesowy wyraz jednej, spójnej wewnętrznie oceny. Zresztą zakwestionowanie w drodze zażalenia zakresu umorzenia postępowania i tak wymagałoby "równoległego" zaskarżenia apelacją wyroku łącznego, aby zachować otwartą drogę do jego modyfikacji, co czyni tę konstrukcję zupełnie niepraktyczną.

Postanowienie z dnia 29 lipca 2009 roku, sygn. akt I KZP 9/09


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika