Produkty niebezpieczne na cenzurowanym

Już tylko na podpis prezydenta oczekuje ustawa o zmianie ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, którą 25 stycznia 2007 r. przyjął Senat bez poprawek. Dotyczy ona określenia ogólnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa produktów, obowiązków producentów i dystrybutorów w zakresie bezpieczeństwa produktów oraz zasad i trybu sprawowania nadzoru w celu zapewnienia bezpieczeństwa produktów wprowadzonych na rynek.

Na czym ma polegać poprawa ochrony konsumentów?

Nowe przepisy mają w założeniu poprawić ochronę konsumentów i wyeliminować z rynku produkty niebezpieczne - a to poprzez zreformowanie procedury kontrolnej u przedsiębiorców oraz zaostrzeniu kar. 

Porady prawne

Dostosowanie do norm unijnych

Nowelizacja ta dostosowuje polskie normy do dyrektywy 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów. W ramach harmonizacji polskich przepisów do wymogów unijnych, ustawa wprowadza domniemanie bezpieczeństwa produktu wytworzonego zgodnie z normami uznanymi przez Komisję Europejską za zgodne z wymaganiami bezpieczeństwa i opublikowanymi w Dzienniku Urzędowym UE oraz obliguje Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego do ogłaszania dwa razy w roku (według stanu na dzień 30 czerwca i 31 grudnia) oznaczeń tych norm. 

Jak mają się zmienić kary dla przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty niebezpieczne?

Nowelizacja zmienia również system kar, tak aby wzmocnić skuteczność ustawy i poprawić ochronę konsumentów.

Za wprowadzenie na rynek produktu niebezpiecznego przedsiębiorcy będzie groziła kara nawet do 100.000 zł. 

Poza tym przewidziano wprowadzenie kar administracyjnych, nakładanych przez Prezesa UOKiK. 

Jak wycofać produkt z rynku?

Uściślono, iż przez "wycofanie produktu z rynku" należy rozumieć odebranie przez producenta wszystkich egzemplarzy produktu od dystrybutorów oraz zakazanie prezentowania i oferowania przez nich takiego produktu konsumentom. 

Jak zmieni się procedura prowadzenia kontroli?

Nowelizacja zmienia procedurę prowadzenia kontroli. W celu przyspieszenia i usprawnienia kontroli bezpieczeństwa, przewidziano ograniczenie do 3 sztuk liczbę produktów zabezpieczanych w trakcie jej trwania.

Jedną z zabezpieczonych próbek (tzw. próbkę rozjemczą) będzie się zabezpieczać w celu przeprowadzenia ewentualnych dodatkowych badań, np. w przypadku kwestionowania przez przedsiębiorcę oceny dokonanej przez Inspekcję Handlową.

Nowelizacja przewiduje 7-dniowy termin na przekazanie akt kontroli przez wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej. Inspekcja Handlowa ma - zgodnie z przygotowanymi przepisami - przekazywać do UOKiK tylko akta kontroli produktu, co do którego istnieje prawdopodobieństwo, że nie jest on bezpieczny (obecnie do UOKiK przekazywane są akta całej kontroli). 

Zmienią się ponadto zasady pokrywania kosztów badań w celu ustalenia bezpieczeństwa produktów w trakcie kontroli. Wydatki na badania produktów, które zostały uznane za niespełniające wymagań bezpieczeństwa, będą musieli pokryć sami przedsiębiorcy. 

Nowelizacja jednoznacznie wskazuje, jakie uprawnienia posiada Prezes UOKiK jako organ nadzoru nad ogólnym bezpieczeństwem produktów. Po jej wejściu w życie Prezes UOKiK będzie mógł podejmować działania w celu zbadania sygnałów o możliwości niespełnienia przez produkt wymagań bezpieczeństwa jeszcze przed formalnym wszczęciem postępowania administracyjnego.

Co jeszcze się zmieni?

Dowodem z dokumentu w postępowaniu może być tylko oryginał dokumentu lub jego urzędowo poświadczona kopia. Dokumenty obcojęzyczne muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski - w całości albo w części mającej stanowić dowód w sprawie. 

Wpisy dokonywane w rejestrze produktów niebezpiecznych mają być ograniczone tylko do tych, które są następstwem wydania decyzji przez Prezesa UOKiK. 

Podstawa prawna:

  • Rządowy projekt ustawy z dnia 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów (sejmowy druk nr 1111);

  • Dyrektywa 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (Dz. Urz. UE L 2002 r., Nr 11 s. 4)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika