Prawo administracyjne: Postępowanie administracyjne - Artykuły

Adres do e-Doręczeń dla przedsiębiorców

31.3.2025

Skrzynkę do e-Doręczeń muszą mieć: przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG i przedsiębiorcy zarejestrowani w KRS. Termin na wdrożenie e-Doręczeń, zależy od daty rejestracji firmy w CEIDG albo w KRS.

Informacja o korzystaniu ze środowiska - jak ją złożyć?

30.3.2025

Jeżeli prowadzisz działalność mającą wpływ na środowisko (tj. korzystasz ze środowiska), to corocznie składasz sprawozdania i wnosisz opłaty. Jak złożyć wykaz o zakresie korzystania ze środowiska oraz jak wyliczyć należne opłaty?

Wyłączenie pracownika lub organu z postępowania administracyjnego

17.12.2024

Określenie przesłanek wyłączenia pracownika od udziału w sprawie ma na celu zapewnienie maksymalnej bezstronności ze strony organu administracyjnego, a także prawidłowość wydanych decyzji. Kodeks Postępowania Administracyjnego zawiera katalog przesłanek, których zaistnienie uzasadnia wyłączenie (...)

Mediacja w postępowaniu admini­stracyjnym

23.11.2024

Mediacja administracyjna może być prowadzona we wszystkich sprawach, których charakter na to pozwala. Chodzi przede wszystkim o sprawy, w których występują strony o spornych interesach (jak np. tzw. spory sąsiedzkie lub spory długotrwałe między stronami), jak też sprawy, (...)

Ochrona sygnalistów od września

8.7.2024

Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów wchodzi w życie generalnie 25 września 2024 r. Dowiedz się, co warto wiedzieć o ochronie sygnalistów.

Kontrola żywności na granicy

29.4.2024

Jak naprawdę wygląda graniczna kontrola żywności? Jaką rolę odgrywa w niej IJHARS? Odpowiedź na te i wiele innych pytań można znaleźć w poniższym artykule.

Kiedy można żądać wznowienia postępowania administracyjnego?

12.2.2024

Wznowienie postepowania nalezy do szczególnych środków uchylenia ostatecznej decyzji administracyjnej. Żądanie wznowienia może być uzasadnione ściśle okreslonymi w przepisach okolicznościami. Wznowienie postępowania administracyjnego pozwala na uchylenie wydanej decyzji administracyjnej, która (...)

Samorząd terytorialny - co to jest i po co jest?

1.12.2023

Samorząd terytorialny jest formą organizacji społeczności lokalnych powołaną do kierowania i zarządzania sprawami publicznymi w interesie mieszkańców. Do istotnych cech samorządu zaliczyć należy to, że: przepisy prawa powinny zagwarantować określonym grupom społecznym i wyłonionym przez (...)

Obowiązek e-Doręczeń

21.10.2023

Obowiązek korzystania z e-Doręczeń będzie dotyczył wszystkich podmiotów publicznych oraz firm rejestrowanych w KRS i CEiDG. Obowiązek ten będzie wprowadzany stopniowo, zgodnie z ustalonym harmonogramem. e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.

Ponaglenie w postępowaniu administracyjnym

14.9.2023

Od 1 czerwca 2017 r. przepisy przewidują nową, przejrzystą drogę zwalczania opieszałości w załatwianiu spraw – ponaglenie. Można z niej skorzystać zarówno w przypadkubezczynności organu, jak też przewle­kłości postępowania. Co to jest bezczynność organu? Kiedy (...)

Ugoda administracyjna

6.9.2023

W toku postępowania administracyjnego,  strony co do zasady mogą zawrzeć ugodę, skracając w ten sposób czas trwania postępowania oraz osiągając wspólnie pożądane efekty. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło w drodze ugody?

Zasady ogólne Prawa przedsiębiorców

30.9.2022

Dzięki zasadom ogólnym w Prawie przedsiębiorców wyrażone zostały wartości, naktórych muszą się opierać relacje między biznesem i administracją. Są one dla prawa gospodarczego spoiwem. Zasady ogólne Prawa przedsiębiorców wyznaczają ramy prawne prowadzenia (...)

Publiczne zawiadomienie o decyzjach i innych czynnościach organu

28.10.2021

Od 1 czerwca 2017 r. możliwe jest stosowanie tej uproszczonej proce­dury zawiadamiania o decyzjach i innych czynnościach organu w każdym postępowaniu (bez względu na jego przedmiot), o ile bierze w nim udział więcej niż 20 stron. Kiedy występuje obowiązek uprzedzenia zawiadomieniu (...)

Możliwe milczące załatwienie sprawy

5.10.2020

Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje teraz, że „milczenie” organu, tzn. brak de­cyzji po upływie określonego terminu na załatwienie sprawy, poczytuje się w pewnych przypadkach za załatwienie tej sprawy w sposób w całości uwzględniający żądanie (...)

Uprzednie konsultacje z UODO – kto i kiedy może z nich skorzystać?

22.6.2020

Uprzednie konsultacje z UODO to procedura służąca wsparciu administratorów w sytuacji stwierdzenia przez nich wysokiego ryzyka naruszenia praw lub wolności osób fizycznych, którego sami nie są w stanie zminimalizować. Celem uprzednich konsultacji jest wypracowanie (...)

Dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

25.5.2020

Mikro, małe i średnie firmy mogą starać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Poznaj odpowiedzi resortu pracy na najczęściej zadawane pytania o ten instrument tarczy antykryzysowej.

Polecony do odbioru - elektronicznie!

25.4.2020

Chcesz odbierać listy polecone bez wychodzenia z domu, bez czekania na listonosza? To już możliwe. Jedyne, czego potrzebujesz, to profil zaufany.

Nowe radykalne ograniczenia w walce z koronawirusem!

31.3.2020

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz (...)

Rejestr Danych Kontaktowych

23.12.2019

Chcesz mieć pewność, że urząd ma Twoje aktualne dane kontaktowe – numer telefon i adres e-mail? Przekaż je do Rejestru Danych Kontaktowych (RDK). Dzięki temu urzędnik w ważnych dla Ciebie sprawach zamiast wysyłać pismo – będzie mógł po prostu zadzwonić.

Jak przebiega likwidacja stowarzyszeń?

31.5.2019

Drogą do likwidacji stowarzyszenia jest jego rozwiązanie. Nie są to pojęcia tożsame. Likwidacja stowarzyszenia polega na zaprzestaniu działalności, rozdysponowaniu majątku oraz wykreśleniu z Krajowego Rejestru Sądowego. Likwidacja następuje dopiero po rozwiązaniu stowarzyszenia w drodze uchwały (...)

Jak wysłać pismo ogólne online?

7.2.2019

Podanie, wniosek, zażalenie, żądanie czy wyjaśnienie – nie musisz iść do urzędu, by złożyć tam tego rodzaju pisma. Nie potrzebujesz umawiania wizyty. Pieczątkę zamień na Profil Zaufany, a wizytę w urzędzie i stanie w kolejce na chwilę przed komputerem.

Sukcesja firm jednoosobowych

28.9.2018

Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła zachować operacyjną ciągłość działania.

Pełnomocnik przedsiębiorcy

23.2.2018

Możesz ustanowić pełnomocnika do zarejestrowania Twojej działalności. Pełnomocnictwo może być uwidocznione w CEIDG, co pozwoli uniknąć uiszczania opłaty skarbowej przy działaniach pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna (spółka). (...)

Jak uzyskać informacje sektora publicznego do ponownego wykorzystania?

29.10.2017

Każdy ma prawo do złożenia wniosku o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej. Ponownym wykorzystywaniem jest wykorzystywanie przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej informacji sektora publicznego lub każdej jej części będącej (...)

Jak składać skargi i wnioski dotyczące administracji publicznej?

20.10.2017

Wedle art. 63 Konstytucji RP, każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji (...)

Jak dostać zaświadczenie o pomocy de minimis?

5.10.2017

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą posiadającym status zakładu pracy chronionej oraz zostałeś zwolniony z opłaty za udzielenie zezwolenia Ministra Rozwoju na obrót hurtowy w kraju napojami alkoholowymi o zawartości powyżej 18%, a środki uzyskane z tego tytułu w części przekazałeś (...)

Termin na uzupełnienie braków formalnych

26.6.2017

W wyniku nowe­lizacji przepisów Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje teraz, że organ może wyznaczyć termin nie krótszy niż 7 dni. Termin taki pozwala na uwzględnienie czasu potrzebnego do zebrania właściwych dowodów przez stronę.

Decyzje organu odwoławczego rzadziej będą kasatoryjne...

19.6.2017

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego wprowadziła kilka rozwiązań, które pozwolą szybciej uzyskać ostateczną decyzję organu administracji, a w tym np. następujące: strona może zażądać wydania przez organ II instancji decyzji rozstrzygającej sprawę, zamiast tzw. (...)

Dostaniesz pouczenie o kosztach skargi do sądu

19.6.2017

W wyniku nowelizacji organ zobowiązany jest zawrzeć w decyzji, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego bądź skarga/sprzeciw do sądu administracyjnego, pouczenie o dopuszczalności wniesienia takiej skargi lub powództwa oraz o wysokości (...)

Uzupełnisz wniosek o żądaną decyzję

19.6.2017

W Kodeksie postępowania administracyjnego pojawił się obowiązek informowania strony o niespełnionych przesłankach, zanim wydana zostanie decyzja odmowna. Celem informacji o niespełnieniu przesłanek do wydania decyzji zgod­nej z żądaniem strony jest umożliwienie stronie (...)

Nowe zasady ogólne w postępowaniu administracyjnym

19.6.2017

Obowiązująca od początku czerwca 2017 r. nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego formułuje wprost kilka nowych zasad ogólnych w postę­powaniu administracyjnym. Na czym polegają: zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść strony, zasada proporcjonalności, zasada (...)

Administracyjne postępowanie uproszczone

14.6.2017

Zasadniczym celem postępowania uproszczonego jest skrócenie czasu zała­twienia spraw prostych pod względem faktycznym i prawnym, opartych na pewnym schemacie, standardzie. Postępowanie to charakteryzuje się szyb­kością oraz ograniczonym formalizmem czynności podejmowanych (...)

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy niekonieczny...

12.6.2017

Od 1 czerwca 2017 r. wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy jest opcjonalny. Skorzystanie z niego nie jest już warunkiem wniesienia skargi do WSA na decyzję ministra lub SKO. Kiedy można złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy? Co to oznacza dla strony? Jakie pouczenie od organu (...)

Udostępnianie akt w postępowaniu administracyjnym

9.4.2015

Jawność postępowania administracyjnego jest jedną z naczelnych zasad rządzących kodeksem postępowania administracyjnego. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 10 kodeksu, organy administracji pub licznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania. (...)

W jakim terminie powinna być załatwiona sprawa administracyjna?

13.3.2014

Zgodnie z ogólną zasadą Kodeksu postępowania administracyjnego, organy administracji publicznej powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia. Termin, w ciągu którego powinno dojść do załatwienia (...)

Jakimi zasadami winna się kierować administracja publiczna?

7.1.2013

Zasady ogólne postępowania administracyjnego legislacyjnie wyodrębniono w pracach nad projektem k.p.a. i znalazły się one już w tekście pierwotnym kodeksu wraz z przepisami o zakresie jego mocy obowiązującej, a przy nowelizacji w 1980 r. zamieszczono je w osobnym rozdziale (art. 6-16). (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika