Odwołanie od decyzji SKO do sądu administracyjnego
Pytanie:
"Użytkownik wieczysty po opublikowaniu przez gminę wykazu nieruchomości objętych postępowaniem w sprawie stwierdzenia nabycia własności nieruchomości w trybie ustawy z dnia 26 lipca 2001 roku o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości (Dz. U. 2001 r., Nr 113, poz. 1209 ze zmianami) wniósł odwołanie do gminy z powodu nieuwzględnienia jego nieruchomości w wykazie. Odwołanie w formie postanowienia zostało rozpatrzone negatywnie. Na kolejny wniosek użytkownika wieczystego wszystkie akta sprawy zostały przekazane do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które potwierdziło odmowę umieszczenia w wykazie nieruchomości jednak stwierdziło, że w przedmiotowej sprawie gmina powinna wydać decyzję administracyjną rozstrzygającą nabycie prawa własności nieruchomości. Czy w związku z tym zachodzi taka konieczność czy też postępowanie można uznać na tym etapie za ostatecznie zakończone?"
Odpowiedź prawnika: Odwołanie od decyzji SKO do sądu administracyjnego
Osoby fizyczne będące w dniu 26 maja 1990 r. oraz w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi lub współużytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub stanowiących nieruchomości rolne nabywają z mocy prawa własność tych nieruchomości z dniem, w którym decyzja, stała się ostateczna. Prawo własności nieruchomości nabywają także osoby fizyczne będące następcami prawnymi osób.
Takie nabycie prawa własności następowało z mocy samego prawa. Decyzja tylko stwierdzała ten stan rzeczy. W tym rozstrzygnięciu, które Państwo podają jest sprzeczność? Jest to niezrozumiałe. Pamiętać należy, że od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez samorządowe kolegium odwoławcze nie służy odwołanie, jednakże strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. W tym przypadku jednak orzeczenie SKO było wydane w drugiej instancji. Zatem kontrolę orzecznictwa kolegiów sprawuje sąd administracyjny. Właśnie do Sądu Administracyjnego może się odwołać jeszcze użytkownik wieczysty.
Prosimy w tej materii o zapoznanie się z poradą pod tytułem:
Odwołanie od decyzji administracyjnej
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?