Termin na uzupełnienie braków formalnych
Zmiana w zakresie terminu na uzupełnienie braków formalnych
Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego i niektórych innych ustaw wprowadziła - z dniem 1 czerwca 2017 r. szereg istotnych zmian w procedurze administracyjnej.
Dawniej organ mógł wyznaczyć 7-dniowy termin na uzupełnienie braków formalnych, bez możliwości jego wydłużenia (termin ustawowy), nawet w sprawach bardziej skomplikowanych.
W wyniku nowelizacji przepisów Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje teraz, że organ może wyznaczyć termin nie krótszy niż 7 dni. Termin taki pozwala na uwzględnienie czasu potrzebnego do zebrania właściwych dowodów przez stronę.
Co to znaczy dla strony?
Dzięki wydłużonemu terminowi na uzupełnienie ewentualnych braków formalnych podania, organ będzie mógł wziąć pod uwagę, że strona potrzebuje więcej czasu na zgromadzenie dodatkowych dokumentów i wyznaczy jej termin odpowiednio dłuższy niż 7 dni. Dzięki temu uniknie ona składania od nowa nowego wniosku.
W przypadku gdy uzupełnienie braków formalnych może, w danej sprawie, wymagać więcej czasu, organ ma możliwość wskazania dłuższego terminu, bez konieczności pozostawiania podania bez rozpoznania.
Wyznaczony termin może być przedłużony na wniosek strony.
Co jeśli strona uzupełni braki przed upływem wyznaczonego terminu?
Jeżeli strona uzupełni braki przed upływem wyznaczonego terminu, organ powinien niezwłocznie nadać sprawie bieg. Okoliczność, że termin jeszcze nie upłynął nie zwalnia organu z obowiązku respektowania zasady szybkości postępowania ani z odpowiedzialności za przewlekłe prowadzenie postępowania.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 23, z późn. zm.).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?