Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jeżeli wierzyciel jest jednocześnie organem egzekucyjnym, przystępuje z urzędu do egzekucji na podstawie tytułu wykonawczego przez siebie wystawionego. Tak jest w powyższym przypadku, gdyż naczelnik Urzędu Skarbowego jest organem egzekucyjnym. Wszczęcie egzekucji administracyjnej następuje z chwilą doręczenia zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego lub z chwilą doręczenia dłużnikowi zajętej wierzytelności zawiadomienia o zajęciu wierzytelności lub innego prawa majątkowego, jeżeli to doręczenie nastąpiło przed doręczeniem zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego. Jeżeli więc 15 marca zostało doręczone zawiadomienie o zajęciu, a na to wskazuje treść pytania, w tym dniu wszczęto egzekucję.
Obowiązek (zapłata podatku VAT) został więc wykonany przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego, a to stanowi podstawę do umorzenia postępowania. W takim wypadku organ egzekucyjny (naczelnik US) wydaje postanowienie o umorzeniu. Jeżeli nie nastąpi to z urzędu, zobowiązany powinien złożyć wniosek o umorzenie. Umorzenie egzekucji powoduje zasadniczo uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych. Może jednak pojawić się potrzeba wydania odrębnego postanowienia o uchyleniu czynności egzekucyjnych w razie wątpliwości co do wystąpienia tego skutku.
Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego zobowiązanego jest dokonane z chwilą doręczenia bankowi zawiadomienia o zajęciu i obejmuje również kwoty, które nie były na rachunku bankowym w chwili zajęcia, a zostały wpłacone na ten rachunek po dokonaniu zajęcia. Zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 stycznia 1998 r., sygnatura I SA/Lu 1328/96, opublikowanym w ONSA 1998/4 poz. 130 obowiązek zawiadomienia zobowiązanego (o zajęciu rachunku) oraz doręczenia mu pozostałych dokumentów (tytułu wykonawczego) ma taki skutek prawny, iż organ egzekucyjny może prowadzić egzekucję z zajętego rachunku bankowego wyłącznie na pokrycie zobowiązań wynikających z tytułów wykonawczych będących podstawą zajęcia tego rachunku.
Natomiast obowiązek uiszczenia opłat za czynności egzekucyjne powstaje – w razie zajęcia rachunku bankowego - z chwilą zawiadomienia zobowiązanego o zajęciu.