Zajęcie konta przez Urząd Skarbowy

Pytanie:

"Zapłaciłem podatek VAT za grudzień 2004 r. 10 marca 2005 r. - prowadzę działalność i pieniądze bardzo trudno wpływają. 15 marca zostało zablokowane moje konto, podany jest numer tytułu, ale do dni dzisiejszego ten tytuł do mnie nie dotarł. Już 15 marca dzwoniłem do Urzędu i miała być blokada wstrzymana, a tu jeszcze dzisiaj konto jest zablokowane i każda najmniejsza kwota jest zabierana. Jak to jest, że właściwie moim kontem dysponuje Urząd Skarbowy bez żadnej wcześniejszej informacji, że będzie takie zajęcie. Czy koszty egzekucji przy zajęciu konta są pobierane nawet wtedy, gdy pieniądze zostały wpłacone przed dokonaniem blokady konta? Działalność firmy jest sparaliżowana już cały tydzień."

Odpowiedź prawnika: Zajęcie konta przez Urząd Skarbowy

Jeżeli wierzyciel jest jednocześnie organem egzekucyjnym, przystępuje z urzędu do egzekucji na podstawie tytułu wykonawczego przez siebie wystawionego. Tak jest w powyższym przypadku, gdyż naczelnik Urzędu Skarbowego jest organem egzekucyjnym. Wszczęcie egzekucji administracyjnej następuje z chwilą doręczenia zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego lub z chwilą doręczenia dłużnikowi zajętej wierzytelności zawiadomienia o zajęciu wierzytelności lub innego prawa majątkowego, jeżeli to doręczenie nastąpiło przed doręczeniem zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego. Jeżeli więc 15 marca zostało doręczone zawiadomienie o zajęciu, a na to wskazuje treść pytania, w tym dniu wszczęto egzekucję.

Obowiązek (zapłata podatku VAT) został więc wykonany przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego, a to stanowi podstawę do umorzenia postępowania. W takim wypadku organ egzekucyjny (naczelnik US) wydaje postanowienie o umorzeniu. Jeżeli nie nastąpi to z urzędu, zobowiązany powinien złożyć wniosek o umorzenie. Umorzenie egzekucji powoduje zasadniczo uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych. Może jednak pojawić się potrzeba wydania odrębnego postanowienia o uchyleniu czynności egzekucyjnych w razie wątpliwości co do wystąpienia tego skutku.

Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego zobowiązanego jest dokonane z chwilą doręczenia bankowi zawiadomienia o zajęciu i obejmuje również kwoty, które nie były na rachunku bankowym w chwili zajęcia, a zostały wpłacone na ten rachunek po dokonaniu zajęcia. Zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 stycznia 1998 r., sygnatura I SA/Lu 1328/96, opublikowanym w ONSA 1998/4 poz. 130 obowiązek zawiadomienia zobowiązanego (o zajęciu rachunku) oraz doręczenia mu pozostałych dokumentów (tytułu wykonawczego) ma taki skutek prawny, iż organ egzekucyjny może prowadzić egzekucję z zajętego rachunku bankowego wyłącznie na pokrycie zobowiązań wynikających z tytułów wykonawczych będących podstawą zajęcia tego rachunku.

Natomiast obowiązek uiszczenia opłat za czynności egzekucyjne powstaje – w razie zajęcia rachunku bankowego - z chwilą zawiadomienia zobowiązanego o zajęciu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • elwira 2020-03-01 18:49:01

    mi zajeli pogrzebowe za syna ,mieli mi odblokowac,ciekawe jak dlugo nastapi to odblokowanie,,,musialamm pismo napisac i akt urodzenia martwego dziecka pokazac,,,,

  • rozgoryczona i ro 2014-05-31 00:53:33

    Ja mam takie pytanie jakim prawem urząd skarbowy blokuje konto pomimo, że postawa do zajęcia została uregulowana, a na każde odwołanie ma 30 dni od momentu złożenia podania o odblokowanie konta. Mi na przykład pomimo uregulowania zobowiązań nie odblokowali konta od ponad pół roku. To jest jakaś farsa pod ochrona prawa. A jak się takiej pani w Urzędzie zwróci uwagę to ona ma 30 dni a pretensje proszę kierować do Ustawodawcy. Mam tylko jeden komentarz do takich sytuacji ŻYJEMY W PAŃSTWIE BEZPRAWIA PODATKOWEGO. Ciekawe czy ustawodawca przewidział, że nie każdy zarabia 2 zł miesięcznie i od pewnych kwot nie można realizować płatności inną drogą niż poprzez rachunek bankowy. A ja wówczas nie mam dostępu do własnych zarobionych pieniędzy i nikt nie bierze pod uwagę, ze 5 usługodawców mi nie zapłaciło za faktury i nie mam z czego zapłacić VATu. Pretensje do ustawodawcy - a czy ustawodawca zapłaci za mnie np ZUS. Nie bo skąd. I tutaj robi się wielkie błędne koło. Ja mam obowiązki w stosunku do tego kraju - płacic podatki, VAT itd itp, ale nic mnie nie chroni. Bo jak nie zapłacę to wszyscy mają w d.... dlaczego tak się stało - zablokują mi konto i nie ważne, że przez czyjąś ignorancję za brak płatności i swoją naiwność za wystawienie faktury VAT, czy moją własną nieodpowiedzialność jestem karana przez Urząd Skarbowy jak największy przestępca Rzeczypospolitej Polskiej. Bo nie jest ważne, że ja nie dostałam pieniędzy i nie mam z czego - wystawiłaś fakturę to masz problem. A jako osoba prowadząca działalność gospodarczą jesteś łatwym żeby nie powiedzieć najłatwiejszym kąskiem dla Pań z US i dzięki temu odstają one swoje premie. Bo innym się umarza ich zobowiązania w stosunku do budżetu państwa, a ty idioto płać i płacz. Państwo nie jest po Twojej stronie a wręcz przeciwnie - tylko czycha jak Cie zniszczyć. Powodzenia wszystkim naiwnym.

  • Iza 2012-03-24 08:47:18

    Czy US może zająć świadczenie z Urzędu Pracy??

  • Gufi 2011-10-05 00:15:35

    jeszcze rok temu pani z us zadzwoniła i przypomnała mi o płatnościach. Ucieszyłem sie ze będzie lepiej...... Dokładnie tydzień temu o blokadzie zorientowalem się przy bankomacie ..... Zawiadomienie przyszło dwa dni potem. Pani w us była chytra i złapała bandytę a Lenin jeszcze żyje ...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika