Proponowane zmiany w emeryturach górniczych

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zakłada on zachowanie nabywania prawa do emerytury górniczej na obecnie obowiązujących zasadach. Reforma ubezpieczeń społecznych zakłada, iż wszystkie grupy zawodowe po 31 grudnia 2006 r. będą uprawnione do emerytury, kobiety po ukończeniu wieku 60 lat, mężczyźni po ukończeniu wieku 65 lat.

Co miałby zmienić projektowany akt?

Obecnie Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przekazało do Sejmu RP projekt ustawy pozwalający młodym żołnierzom zawodowym i pozostałym funkcjonariuszom mundurowym nabywać prawo do emerytury poza powszechnym systemem emerytalnym, tzn. przyznano tej grupie zawodowej prawo do emerytury bez względu na wiek.

W uzasadnieniu projektu czytamy, iż ze względu na stan zdrowia, obniżoną sprawność psychofizyczną oraz bezpieczeństwo pracy pod ziemią nie jest możliwe wykonywanie pracy górniczej do 65 roku życia.

Poza tym w projekcie założono ustalanie wysokości emerytury w oparciu o dotychczasowe zasady bowiem w przeciwnym razie emerytura byłaby pomniejszona o okres pobierania tej emerytury równy okresowi skrócenia wieku emerytalnego.

Zmiany zaproponowane w projekcie mają umożliwić osobom zatrudnionym w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze nabyć uprawnienia emerytalne w wieku niższym niż 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn do dnia 31 grudnia 2020 r. Wprowadzenie proponowanych zmian jest uzasadnione tym, iż nie powinno się w państwie prawa pozbawiać pracowników uprawnień emerytalnych, co do których byli oni w trakcie nabywania z tytułu wykonywania pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze.

Co konkretnie proponuje zmienić projekt w sprawie emerytur górniczych?

Projekt zawiera przepis, zgodnie z którym prawo do górniczej emerytury, bez względu na wiek i zajmowane stanowisko przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres wynoszący co najmniej 25 lat.

Przy czym do okresów pracy górniczej zaliczałoby się także:

  • okresy niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy, wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo z tytułu choroby zawodowej, za które wypłacone zostało wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne,

  • inne niż wymienione powyżej okresy niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, za które wypłacone zostało wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy w wymiarze do 35 dni w roku kalendarzowym bezpośrednio poprzedzone pracą górniczą wykonywana pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, przypadające w czasie trwania stosunku pracy.

Źródło:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (druk 3823).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika