Propozycje dotyczące żeglugi śródlądowej

Czego dotyczy projekt?

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej oraz ustawy o dozorze technicznym. Ma on służyć wykonaniu zobowiązań wynikających z dyrektywy unijnej ustanawiającej wymagania techniczne dla statków żeglugi śródlądowej. 

Świadectwa zdolności żeglugowej

Proponuje się zmiany w przepisach dotyczących wydawania świadectw zdolności żeglugowej dla statków żeglugi śródlądowej.

Co istotne, oprócz dotychczasowych świadectw, mają być wydawane wspólnotowe świadectwa zdolności żeglugowej. Świadectwa te mają być wydawane przez urzędy żeglugi śródlądowej dla statków nowo budowanych i takich, które posiadają określone parametry techniczne oraz wykonują zarobkowy przewóz osób lub rzeczy po śródlądowych drogach wodnych Unii Europejskiej. Świadectwa będą wydawane na czas określony nie dłuższy niż 5 lat w przypadku statków pasażerskich i 10 lat dla pozostałych statków. Dokumentów takich nie będą potrzebowały promy oraz statki sportowe i rekreacyjne.

Wedle projektu wspólnotowe świadectwo zdolności żeglugowej będzie można uzyskać po poddaniu statku inspekcji technicznej, przeprowadzonej przez komisję inspekcyjną. Takie komisje będą tworzone w wyznaczonych urzędach żeglugi śródlądowej. Statek będzie można zwolnić z inspekcji technicznej po przedstawieniu przez armatora odpowiedniego dokumentu, potwierdzającego spełnienie wymagań technicznych, wydanego przez inną instytucję klasyfikacyjną. Instytucja taka musi być jednak uznana przez Komisję Europejską.

Proponowane przepisy określaję ponadto zasady obowiązywania wspólnotowego świadectwa zdolności żeglugowej.

Koszty tworzenia i funkcjonowania komisji inspekcyjnych mają być finansowane z budżetu państwa. Opłata pobierana za wystawienie wspólnotowego świadectwa zdolności żeglugowej zasili budżet.

Podstawa: 

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej oraz ustawy o dozorze technicznym, przedłożony przez ministra infrastruktury

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika