Działania przeciwko handlowi ludźmi

Jaką Konwencję podpisze Prezydent? 

Z dniem 21 czerwca 2008 r. Parlament wyraża się zgodę na dokonanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji Konwencji Rady Europy w sprawie działań przeciwko handlowi ludźmi, sporządzonej w Warszawie dnia 16 maja 2005 r.

Handel ludźmi jest jednym z największych problemów w dzisiejszej Europie. Corocznie wiele osób, w szczególności kobiet i dzieci, staje się ofiarami handlu w celu wykorzystania seksualnego lub dla innych celów. Działania mające na celu zwalczanie handlu ludźmi uzyskały ogólnoświatową uwagę z tego względu, że stanowi on zagrożenie dla praw człowieka i podstawowych wartości społeczeństw demokratycznych.

Jakie będą skutki związania Polski Konwencją Rady Europy w sprawie działań przeciwko handlowi ludźmi?

Rzeczpospolita Polska jest członkiem Rady Europy oraz stroną wielu międzynarodowych konwencji opracowanych i przyjętych na forum tej organizacji, w tym instrumentów prawa międzynarodowego służących ochronie praw człowieka. Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy jest chęć jak najlepszego wypełniania wszelkich zobowiązań nałożonych przez organizację, do której państwo należy, oraz dążenie do stałego polepszania respektowania praw człowieka i ochrony ofiar ich łamania. 

Wśród skutków społecznych wejścia w życie Konwencji należy wymienić przede wszystkim skutek pozytywny, jakim będzie niewątpliwie zwiększenie wrażliwości i świadomości społecznej w odniesieniu do zjawiska handlu ludźmi. Często bowiem nie wiemy, iż mamy do czynienia z ofiarami handlu ludźmi, które potrzebują pomocy. Zastraszenie ze strony sprawców powoduje, że niejednokrotnie ofiary nie zwracają się o pomoc do organów kraju, w którym przebywają, również z obawy przed odpowiedzialnością karną i natychmiastową deportacją do kraju pochodzenia, w którym mogą ponownie stać się ofiarami tego procederu. Tymczasem wejściu w życie tej Konwencji będą towarzyszyć szkolenia dla pracowników odpowiednich służb oraz kampanie edukacyjne skierowane do społeczeństwa i do ofiar, co z pewnością zwiększy wykrywalność sprawców handlu ludźmi i ograniczy skalę tego zjawiska. Ponadto wejście w życie takiego instrumentu międzynarodowego znacznie wzmocni ochronę praw człowieka, zwłaszcza dzieci i kobiet, które są najczęściej ofiarami handlu ludźmi.  

W odniesieniu do ewentualnych skutków gospodarczych wejścia w życie Konwencji trudno w chwili obecnej je przewidzieć. Jednakże zważywszy na fakt, że instrument ten niewątpliwie przyczyni się do zmniejszenia przestępczości, w tym także zorganizowanej, co zarazem spowoduje zredukowanie szarej strefy i obniżenie liczby osób nielegalnie przebywających w naszym kraju, należy przypuszczać, że ewentualne skutki gospodarcze będą mieć charakter pozytywny. 

Związanie się przez Rzeczpospolitą Polską omawianą Konwencją spotka się zapewne z pozytywną oceną naszego kraju na arenie międzynarodowej, zwłaszcza europejskiej, w tym na forum Rady Europy i Unii Europejskiej. Będzie zarazem postrzegane, jako kontynuacja dobrej tradycji w podwyższaniu standardów ochrony praw człowieka i pogłębiania współpracy międzynarodowej w Europie. Jednocześnie w związku z faktem, że projektowana Konwencja przewiduje system monitoringu jej przestrzegania, należy liczyć się z koniecznością wypełniania wszystkich zobowiązań, jakie nakłada ona na Rzeczpospolitą Polską. Niewypełnianie ich będzie uwidaczniane w raportach komitetu monitorującego. Należy jednak podkreślić, że przyjęcie kolejnego instrumentu prawa międzynarodowego zwiększającego ochronę praw człowieka, w tym przypadku ochronę ofiar handlu ludźmi, wpisuje się w ogólny nurt europejski w tej dziedzinie.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 25 kwietnia 2008 r. o ratyfikacji Konwencji Rady Europy w sprawie działań przeciwko handlowi ludźmi, sporządzonej w Warszawie dnia 16 maja 2005 r. (Dz. U. 2008 r., Nr 97, poz. 626)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika