Egzekucja z majątku wspólnego małżonków - zmiany w procedurze cywilnej

W dniu 20 stycznia 2005 r. weszła w życie obszerna i istotna nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zmiany nią wprowadzone dotyczą przede wszystkim małżeńskich ustroi majątkowych, lecz nie tylko. W ślad za tymi zmianami konieczne stało się również dokonanie pewnych zmian w kodeksie postępowania cywilnego, w szczególności dotyczących sytuacji, gdy przeciwko jednemu z małżonków prowadzona jest egzekucja.

Co nowego w egzekucji z majątku małżonków?

Wprowadzono do kodeksu postępowania cywilnego przepis art. 7761, który określa granice egzekucji, w sytuacji gdy dłużnik pozostaje w związku małżeńskim. Otóż tytuł wykonawczy (np. wyrok zaopatrzony w klauzulę wykonalności) wystawiony przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim jest podstawą do prowadzenia egzekucji nie tylko z jego majątku osobistego , lecz także z pobranego przez niego wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskanych z prowadzenia przez niego innej działalności zarobkowej oraz z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy. Zawarcie przez małżonków umowy majątkowej rozszerzającej wspólność majątkową, nie będzie wyłączać możliwości prowadzenia egzekucji z tych składników, które wchodziłyby do majątku osobistego dłużnika, gdyby takiej umowy nie zawarto. Regulacja ta jest konsekwencją tego, że egzekucja może być skierowana do przedmiotu wchodzącego w skład majątku wspólnego tylko wtedy, gdy sąd nadał klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika.

Porady prawne

Czy zmieniają się zasady nadawania klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika?

Konsekwencją zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym jest również wprowadzenie nowych przepisów dotyczących nadawania klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Obok dotychczasowych regulacji traktujących o nadawaniu klauzuli przeciwko małżonkowi dłużnika, sąd będzie mógł również nadać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, z ograniczeniem jednak jego odpowiedzialności do przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.


Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej nie będzie stanowiło również przeszkody do nadania klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika oraz prowadzenia na podstawie tak powstałego tytułu wykonawczego egzekucji do tych składników, które należałyby do majątku wspólnego, gdyby umowy majątkowej nie zawarto. Jeżeli jednak umowa małżeńska była skuteczna względem wierzyciela, to znaczy w chwili powstania zobowiązania wiedział o fakcie jej zawarcia, małżonkowie będą jednak mogli bronić się przeciwko egzekucji opartej na powyższym tytule wykonawczym w drodze powództw przeciw egzekucyjnych.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 17 czerwca  2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2004 r., Nr 162, poz. 1691).
                                      


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika