Prawo rodzinne: Prawa i obowiązki małżonków - Artykuły

Roszczenia współmałżonka w przedmiocie utrzymania rodziny

17.6.2024

Charakter świadczeń alimentacyjnych, zasądzonych w przypadku separacji faktycznej, orzeczenia separacji, orzeczenia rozwodu, jest odmienny od roszczeń jednego z małżonków w przedmiocie utrzymania rodziny w czasie trwania małżeństwa. Obowiązek współdziałania małżonków dla dobra rodziny (...)

Wzajemna reprezentacja małżonków w przypadku przemijającej przeszkody

3.6.2024

Zgodnie z art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi małżonek może za niego działać w sprawach zwykłego zarządu, w szczególności może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające (...)

Wynagrodzenie do rąk drugiego małżonka

15.4.2024

Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, jeżeli jeden z małżonków pozostający we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne (...)

Zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny a odpowiedzialność małżonków

1.2.2024

Zgodnie z art. 30 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny. Z ważnych powodów sąd może na żądanie jednego z małżonków postanowić, (...)

Jakie zasady rządzą małżeństwem?

21.12.2023

Kilka zasad prawa rodzinnego odnosi się do związku małżeńskiego i wzajemnych stosunków małżonków. W Polsce małżeństwem jest jedynie związek zawarty w formie określonej prawem cywilnym i tylko takie małżeństwo wywołuje skutki przewidziane w prawie polskim. Małżeństwo powinno być (...)

Prawo do korzystania z mieszkania współmałżonka

1.12.2023

Zgodnie z art. 28[1] Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Prawo do korzystania z mieszkania współmałżonka podczas trwania małżeństwa (...)

Krewni żony, czyli prawne skutki powinowactwa

24.11.2023

Powinowactwo jest to stosunek prawnorodzinny istniejący pomiędzy małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Powinowactwo podobnie jak pokrewieństwo opisuje się za pomocą stopni i linii. Charakterystyka taka służy opisaniu stopnia bliskości jaki istnieje między małżonkiem a krewnymi drugiego (...)

Rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej

9.8.2023

Jednym z rodzajów modyfikacji małżeńskiej wspólności majątkowej w drodze umowy jest możliwość jej rozszerzenia na składniki należące do majątku osobistego małżonków. W niektórych jednak przypadkach zawarcie takiej umowy nie jest dopuszczalne.

Intercyza małżeńska

10.5.2022

Należy pamiętać, iż wstąpienie w związek małżeński wiąże się ze zmianami dotyczącymi sfery majątkowej, albowiem pojawia się majątek wspólny małżonków. Jednakże małżonkowie mogą zmieniać ustawowy ustrój za pomocą intercyzy.

Rodzina w prawie cywilnym

30.3.2022

Prawo rodzinne to dział prawa, zajmujący się stosunkami prawnymi (wewnątrz rodziny i z osobami trzecimi, majątkowymi i niemajątkowymi), jakie rodzi istnienie i funkcjonowanie rodziny. Czym zatem jest ta rodzina i kto do niej należy? Rodzina to najmniejsza komórka społeczna, której (...)

Ulga prorodzinna w rozliczeniu PIT

19.9.2017

Ulga na dzieci to jedna z najczęściej wykorzystywanych ulg podatkowych. Jest to rodzaj swoistej polityki prorodzinnej państwa, które stara się wspierać rodziców i rodziny wielodzietne. Z założenia mogą z niej skorzystać osoby, które wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim (...)

Brak szczepień ochronnych u dzieci, a kwestie prawne.

14.4.2016

Zagadnienie konieczności wykonywania szczepień ochronnych u dzieci jest tematem popularnym i budzącym sporo kontrowersji, zarówno wśród rodziców, jak i lekarzy czy polityków. Wydaje się, iż kwestie medyczne zupełnie przesłaniają te związane ze świadomością (...)

Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny w trakcie małżeństwa

8.1.2016

Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa i istnieje niezależnie od łączącego małżonków ustroju majątkowego. Podstawą prawną tego obowiązku jest przepis art. 27 k.r.o., stanowiący konkretyzację obowiązku małżonków (...)

Majątek wspólny małżonków

18.6.2014

Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje - jak sama nazwa wskazuje - składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia przy omawianiu zagadnienia podziału majątku jest ustalenie, co w skład tego majątku wchodzi. To (...)

Zarząd majątkiem przez małżonków

17.9.2013

Zarząd majątkiem wspólnym przez małżonków polega na dokonywaniu wszelkich czynności faktycznych i czynności prawnych, które służą zarówno powiększeniu jego składu, jak i zachowaniu majątku w stanie niepogorszonym. Zarząd taki dotyczy jedynie przedmiotów (...)

Podział majątku małżonków a roszczenia wierzycieli - opinia prawna

8.2.2006

Małżonkowie nabyli nieruchomość w czasie trwania małżeństwa. Wcześniej nastąpiło przekształcenie wieczystej dzierżawy we własność. Akt notarialny zawiera informację o decyzji przekształceniowej tego gruntu, wydanej na mocy ustawy z dnia 4 września 1997 roku, w prawo własności. Budynek (...)

Intercyza - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.

19.1.2005

Intercyza jest to majątkowa umowa małżeńska, na mocy której małżonkowie dokonują wyboru ustroju majątkowego jaki będzie regulował ich stosunki majątkowe w trakcie trwania małżeństwa. Panujący miedzy małżonkami ustrój majątkowy określa jakie przedmioty nabyte w trakcie (...)

Rewolucyjne zmiany w regulacjach majątków małżonków!

18.1.2005

Pomimo tego, iż stosunki rodzinne wydają się być tymi, które przede wszystkim powinny cechować się stabilnością i w tym zakresie czasem konieczne są zmiany, czy też modyfikacje. Zawsze celem jest oczywiście dostosowywanie przepisów do realiów społecznych. Tak też się (...)

Czy odpowiadam za długi ojca - opinia prawna

8.11.2004

Postępowanie egzekucyjne nie może zostać skierowane ani do majątku Pani narzeczonego ani po zawarciu przez Państwo małżeństwa do majątku wspólnego. W tym miejscu warto przybliżyć zasady odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu niezapłaconych należności składkowych. Otóż w tej kwestii (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika