Jakie prawa do dziecka ma ojczym

Pytanie:

"Matka 5-latka wyszła powtórnie za mąż. Ojciec dziecka żyje i ma ograniczone prawa rodzicielskie, ponieważ nie mieszka z synem. Jakie prawa do dziecka ma mąż matki? Czy mąż matki jest dla dziecka ojczymem?"

Odpowiedź prawnika: Jakie prawa do dziecka ma ojczym

Jakie prawa ma ojczym

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że władza rodzicielska przysługuje tylko i wyłącznie obojgu rodzicom dziecka. W związku z ustaniem małżeństwa Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, określając uprawnienia drugiego z rodziców do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka.

Nie ma na gruncie obecnego prawa rodzinnego możliwości powierzenia władzy rodzicielskiej mężowi matki, jeżeli ojciec dziecka żyje. Nawet jeżeli ojciec dziecka byłby pozbawiony władzy rodzicielskiej to matka dziecka wykonuje tą władzę wyłącznie, bez udziału innych osób.

W razie zagrożenia dobra dziecka Sąd może wydawać odpowiednie zarządzenia np. odebrać dziecko, odebrać władzę rodzicielską, powierzyć opiekę odpowiedniej placówce opiekuńczo-wychowawczej. Z treści pytania wynika jednak, że powyższe okoliczności nie zachodzą. Nie ma również możliwości uznania dziecka. Z taką możliwością mielibyśmy do czynienia, gdyby nie był znany ojciec dziecka.

Wtedy poprzez uznanie dziecka mężczyzna nabywa pełne prawa do dziecka, mimo że wie, że nie jest ojcem dziecka.

Słowa „ojczym” oraz „macocha” określają stosunek danych osób do dzieci małżonka z poprzedniego małżeństwa. Są to słowa potocznie używane na określenie powyższych stosunków między rodzicem a małżonkiem rodzica i nie mają żadnego znaczenia na gruncie prawa rodzinnego.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kindzia2089 2016-06-04 23:28:20

    witam. mam pytanie. moj byly paretner z ktorym mam 7 letnie dziecko, przebywa od 4 lat w wiezieniu, ma zasadzone alimenty. Chce ulozyc sobie zycie z innym partnerem i wyjechac za granice. Mam zgode na wyjazd pisemna przez ojca dziecka, natomiast martwie sie ze gdy bedz\ie koniecznosc wyrobienia dowodu osobistego czy paszportu ojca biologicznego nie bede mogla odnalezc. czy w takiej sytuacji moge sama bez zgody jego wyrobic d.o. dziecku i czy moj przyszly maz moze podjac opieke nad moim synem i miec mozliwosc prawna do podejmowania decyzji urzedowych wzgledem dziecka

  • Krzysie 2011-10-27 20:45:50

    Witam to jestli ożenie sie z matką 3-latka to nie mam możliwości żadnych dotacji do wczasów na dziecko czy innych żeczy z zakładu pracy bądz urzędów,i jesli np. za parę lat dziecko coś nawywija to otpowiadają za to biologiczni rodzice czy ja też ??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika