Gospodarstwo domowe a rozdzielność majątkowa

Pytanie:

"Mieszkamy w moim domu, czyli prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe (choć nigdzie nie doczytałem definicji pojęcia "wspólne gospodarstwo domowe"). Czy mając rozdzielność małżeńską i mieszkając pod jednym dachem można zakwalifikować to jako prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego (takie są sugestie sądu)?"

Odpowiedź prawnika: Gospodarstwo domowe a rozdzielność majątkowa

W ramach obciążającego małżonków obowiązku wspólnego pożycia (zob. art. 23 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) wymienia się wspólnotę gospodarczą, która objawia się we wspólnym prowadzeniu przez małżonków gospodarstwa domowego i takie zaspokajanie potrzeb każdego z nich, aby ich stopa życiowa była jednakowa (M. Sychowicz [w:] K. Piasecki (red.), Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, wyd. III, Warszawa 2006). Brak ustroju wspólności majątkowej nie oznacza sam przez siebie, że wspólnota gospodarcza jako element małżeństwa przestaje istnieć. Możliwe jest zatem stwierdzenie, że małżonkowie prowadzą wspólne gospodarstwo domowe pozostając w ustroju rozdzielności majątkowej, choć decydujące są tu okoliczności konkretnego stanu faktycznego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ANDRZEJ SŁUPKOWS 2012-04-18 22:55:08

    A JAK TO SIĘ MA DO ART.51.1 ? CO MIAŁOBY WEJŚĆ DO "WSPÓLNOTY GOSPODARCZEJ" ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika