Stan faktyczny
Jakie powody sÄ… ważne dla sÄ…du przy orzekaniu o zniesieniu wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej ustawowej z datÄ… wstecznÄ… (art. 52 par. 1 i 2 kro)? Czy wypowiadaÅ‚ siÄ™ na ten temat SÄ…d Najwyższy?
Opinia prawna
Zgodnie z art. 52 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuÅ„czy (Dz. U. 1964 r. Nr 9, poz. 59 ze zmianami) Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sÄ…d rozdzielnoÅ›ci majÄ…tkowej. Wspólność majÄ…tkowa lub inny (umowny) ustrój majÄ…tkowy ustaje przy tym z dniem oznaczonym w wyroku, który jÄ… znosi. W wyjÄ…tkowych wypadkach sÄ…d może ustanowić rozdzielność majÄ…tkowÄ… z dniem wczeÅ›niejszym niż dzieÅ„ wytoczenia powództwa, w szczególnoÅ›ci, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu (art. 52 § 2 kro). Jak z tego wynika wspólność majÄ…tkowa może ustać tak z datÄ… oznaczonÄ… w wyroku jak i z data wczeÅ›niejszÄ….
Wspólność majÄ…tkowa nie może być jednak zniesiona z datÄ… wczeÅ›niejszÄ… niż powstanie ważnych powodów uzasadniajÄ…cych jej zniesienie. Jeżeli wiÄ™c powody uzasadniajÄ…ce zniesienie wspólnoÅ›ci majÄ…tkowe zaistniaÅ‚y przykÅ‚adowo w listopadzie 2001 r. to zniesienie wspólnoÅ›ci nie może nastÄ…pić z datÄ… poprzedzajÄ…cÄ… ten termin (tak orz. S.N. z dnia 11 stycznia 1995 r., II CRN 148/94). Z drugiej strony data zniesienia wspólnoÅ›ci nie może być późniejsza niż data uprawomocnienia siÄ™ wyroku.
IstotnÄ… kwestiÄ… dla odpowiedzi na zadane pytanie jest ustalenie jakie powody można uznać w Å›wietle cytowanego przepisu za ważne. Należy jednoczeÅ›nie podkreÅ›lić, że te same powody, dla których nastÄ™puje zniesienie wspólnoÅ›ci z datÄ… wyroku mogÄ… stanowić przesÅ‚ankÄ™ do orzeczenia o zniesieniu wspólnoÅ›ci z datÄ… wstecznÄ…. Przepis nie wylicza nawet przykÅ‚adowo powodów, dla których sÄ…d może orzec o zniesieniu wspólnoÅ›ci. Wielokrotnie jednak wypowiadaÅ‚o siÄ™ w tej kwestii orzecznictwo. Dlatego też jedynÄ… możliwoÅ›ciÄ… naÅ›wietlenia postawionego problemu jest dokonanie przeglÄ…du orzecznictwa i w oparciu o nie wyprowadzenie wniosków. I tak w wyroku z dnia 6 listopada 1972 r. SÄ…d Najwyższy (III CRN 250/72) stwierdziÅ‚, że:
"Przez ważne powody uzasadniajÄ…ce zniesienie wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej małżonków nie można rozumieć tylko okolicznoÅ›ci natury majÄ…tkowej, jak np.
: trwonienie przez małżonka dochodów lub dokonywanie czynnoÅ›ci powodujÄ…cych uszczerbek we wspólnym majÄ…tku.
Za ważne powody należy uznać również okolicznoÅ›ci stwarzajÄ…ce sytuacjÄ™, w której wykonywanie zarzÄ…du przez każdego z małżonków z ich wspólnym majÄ…tkiem jest niemożliwe lub w znacznym stopniu utrudnione.
Żądanie zniesienia wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej może być również wynikiem separacji faktycznej, przy czym ustalenie, kto jest winny rozkÅ‚adu pożycia małżeÅ„skiego, bÄ™dzie miaÅ‚o także wpÅ‚yw na ocenÄ™, czy istniejÄ… ważne powody zniesienia wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej".
Z kolei w wyroku z dnia 13 stycznia 2000 r. SÄ…d Najwyższy (II CKN 1070/98) poruszajÄ…c kwestiÄ™ separacji faktycznej jako powodu uzasadniajÄ…cego zniesienie wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej, stwierdziÅ‚, że: "ważnym powodem w rozumieniu art. 52 § 1 kro nie jest każda postać (przejaw) separacji faktycznej małżonków, lecz tylko taka, która zarazem uniemożliwia im lub znacznie utrudnia wspóÅ‚dziaÅ‚anie w zarzÄ…dzie ich majÄ…tkiem wspólnym". Jak z tego wynika nie zawsze separacja faktyczna bÄ™dzie stanowiÅ‚a powód uzasadniajÄ…cy zniesienie wspólnoÅ›ci. Jeżeli wiÄ™c mimo pozostawania w faktycznej separacji małżonkowie potrafiÄ… siÄ™ porozumieć co do dziaÅ‚aÅ„ zwiÄ…zanych z zarzÄ…dem majÄ…tkiem wspólnym, zgodnie i bez uszczerbku dla majÄ…tku wspólnego podejmujÄ… dotyczÄ…ce go decyzje, wówczas żądanie zniesienia wspólnoÅ›ci w obliczu separacji faktycznej może nie zostać uwzglÄ™dnione przez sÄ…d. W uzasadnieniu do powyższego wyroku SÄ…d Najwyższy stwierdziÅ‚ ponadto: "w postÄ™powaniu wszczÄ™tym powództwem wytoczonym na podstawie art. 52 § 1 kro relacje osobiste miÄ™dzy małżonkami, czy szerzej aspekty rodzinno – prawne istniejÄ…cych miÄ™dzy nimi stosunków, nie mogÄ… w sposób znaczÄ…cy przesÄ…dzać o istnieniu ważnych powodów zniesienia wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej, gdyż mogÅ‚oby to prowadzić do nieuzasadnionego utożsamiania ważnych powodów w rozumieniu art. 52 § 1 k.r.o z przyczynami rozwodu lub separacji, do orzeczenia której wystarczy zupeÅ‚ny rozkÅ‚ad pożycia małżeÅ„skiego i którÄ… ustawodawca wprowadziÅ‚ jako Å›rodek pomocy w razie rozkÅ‚adu pożycia". Podobne stanowisko zajÄ…Å‚ SÄ…d Najwyższy w wyroku z dnia 7 stycznia 2000 r. (II CKN 385/99),w którym czytamy: „Sam fakt separacji faktycznej małżonków może siÄ™ okazać niewystarczajÄ…cy do przyjÄ™cia, że zachodzÄ… ważne przyczyny zniesienia wspólnoÅ›ci.” W uzasadnieniu sÄ…d wskazaÅ‚ również na pewnÄ… prawidÅ‚owość, pewnÄ… zgodność w orzecznictwie a mianowicie na fakt, iż za ważne powody uważa siÄ™ okolicznoÅ›ci, które wskazujÄ…, że utrzymanie wspólnoÅ›ci może narażać na szwank interes małżonków lub rodziny. Ważnym powodem w rozumieniu art. 52 § 1 kro może być prowadzenie lub możliwoÅ›ci prowadzenia egzekucji z majÄ…tku wspólnego (tak SÄ…d Najwyższy w uchwale z dnia 27 marca 1972r., III CZP 69/70). Jednak już w sytuacji, gdy rodzina korzysta z dochodów zwiÄ…zanych z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… gospodarczÄ… jednego z małżonków wówczas musi ponosić skutki ujemne takiej dziaÅ‚alnoÅ›ci. W zwiÄ…zku z tym niepowodzenia w dziaÅ‚alnoÅ›ci i zamiar uniemożliwienia wierzycielom egzekucji z majÄ…tku wspólnego nie mogÄ… stanowić ważnego powodu do zniesienia wspólnoÅ›ci ustawowej (tak SÄ…d Najwyższy w wyroku z dnia 24 maja 1994 r., I CRN 61/94).
NiewÄ…tpliwie na uwagÄ™ zasÅ‚ugujÄ… rozważania sÄ…du apelacyjnego, który w wyroku z dnia 19 kwietnia 1994 r. (III AUr 101/94) dokonaÅ‚ nastÄ™pujÄ…cej analizy problemu: "Zniesienie wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej w trakcie trwania zwiÄ…zku małżeÅ„skiego nastÄ…pić może jedynie z „ważnych powodów” – okreÅ›lonych w art. 52 § 1 kro. Proces, który w konsekwencji prowadzi do zniesienia wspólnoÅ›ci ustawowej trwać musi przez okreÅ›lony czas, zaÅ› powody, które ostatecznie prowadzÄ… do takiego rozstrzygniÄ™cia musza narastać. Oznacza to w każdym razie, istnienie konfliktu miedzy małżonkami".
Za ważne powody uzasadniajÄ…ce zniesienie wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej należy również uznać nie przyczynianie siÄ™ przez jednego z małżonków do powstania majÄ…tku wspólnego lub trwonienie tegoż majÄ…tku. Należy jednak podkreÅ›lić, że w takich przypadkach w grÄ™ wchodziÅ‚yby jedynie zawinione dziaÅ‚ania małżonka. Gdyby wiÄ™c małżonek nie przyczyniaÅ‚ siÄ™ do powstania majÄ…tku wspólnego z powodu choroby wówczas nie może być mowy o przyczynie uzasadniajÄ…cej zniesienie wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej.
JeÅ›li natomiast chodzi o orzeczenie ustania wspólnoÅ›ci z datÄ… wstecznÄ…, to chociaż nie istniejÄ… jak już wczeÅ›niej wspomniano jakieÅ› specjalne powody takiego rozstrzygniÄ™cia to zgodnie z wyznaczonym przez orzecznictwo kierunkiem w pewnych sytuacjach nie może dojść do ustalenia daty wstecznej dla zniesienia wspólnoÅ›ci.
Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagÄ™ na zaÅ‚ożenie, zgodnie z którym skutek wsteczny winien być nadawany orzeczeniom o zniesieniu wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej w sytuacja rzadkich i wyjÄ…tkowych (tak SÄ…d Najwyższy w wyroku z dnia 3 marca 1995 r. II CRN 162/94). "Przy rozważeniu zaÅ› ważnych powodów takiego zniesienia sÄ…d musi rozważyć nie tylko interes rodziny, ale także ewentualność pokrzywdzenia tych wierzycieli każdego z małżonków, których należnoÅ›ci powstaÅ‚y w okresie objÄ™tym wstecznym dziaÅ‚aniem orzeczenia."
Zbieżne stanowisko zajÄ…Å‚ w omawianej kwestii SÄ…d Najwyższy w orzeczeniu z dnia 11 stycznia 1995 r. (II CRN 148/94). PrzyjÄ…Å‚ on mianowicie, że przy zniesieniu wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej małżeÅ„skiej ze skutkiem wstecznym sÄ…d nie może orzec przy caÅ‚kowitym pominiÄ™ciu zagrożeÅ„ dla interesów osób trzecich. SÄ…d stanÄ…Å‚ na stanowisku, iż "nie możne być tak że zawsze, w caÅ‚oÅ›ci i automatycznie daje siÄ™ priorytet ochronie interesów rodziny przed ochronÄ… interesów wierzycieli, których należnoÅ›ci uszczuplajÄ… majÄ…tek rodziny".
Jak z tego wynika wykluczona jest sytuacja gdy orzeczenie o zniesieniu z datÄ… wstecznÄ… wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej miÄ™dzy małżonkami miaÅ‚o doprowadzić do pokrzywdzenia wierzycieli tj: gdyby na przykÅ‚ad w ten sposób staÅ‚o siÄ™ niemożliwym zaspokojenie ich roszczeÅ„.
W kontekÅ›cie tych rozważaÅ„ na uwagÄ™ zasÅ‚uguje uchwaÅ‚a SÄ…du Najwyższego z dnia 27 marca 1972 r. (IIICZP 69/70), w której SÄ…d postawiÅ‚ nastÄ™pujÄ…cÄ…, odmiennÄ… od powyższych tezÄ™: "Grzywna i koszty sÄ…dowe orzeczone w postÄ™powaniu karnym w stosunku do jednego z małżonków mogÄ… być egzekwowane z majÄ…tku wspólnego. Jednakże gdy dobro rodziny lub drugiego małżonka za tym przemawia, prowadzenie lub możliwość prowadzenia egzekucji z majÄ…tku wspólnego może stanowić ważny powód zniesienia wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej, a stosownie do okolicznoÅ›ci może także uzasadniać oznaczenie wczeÅ›niejszej daty jej ustania".
ReasumujÄ…c należy stwierdzić, że ważne powody, o których mówi art. 52 § 1 kro uzasadniajÄ…ce zniesienie wspólnoÅ›ci małżeÅ„skiej to takie, które uniemożliwiajÄ… lub utrudniajÄ… ponad miarÄ™ wspóÅ‚dziaÅ‚anie w zarzÄ…dzie majÄ…tkiem wspólnym. JeÅ›li zaÅ› chodzi o zniesienie wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej z datÄ… wstecznÄ…, a wiÄ™c o sytuacjÄ™ o jakiej mowa w pytaniu pod uwagÄ™ byÅ‚by z całą pewnoÅ›ciÄ… brany przez sÄ…d także interes osób trzecich. Tak wiÄ™c gdyby zniesienie wspólnoÅ›ci z datÄ… wstecznÄ… miaÅ‚o ten skutek, że uniemożliwiÅ‚oby wierzycielom zaspokojenie siÄ™ z majÄ…tku wspólnego wówczas, jak wynika z przytoczonego orzecznictwa, sÄ…d niezależnie od istnienia ważnych powodów do orzeczenia zniesienia wspólnoÅ›ci, nie orzeknie jej ze wzglÄ™du wÅ‚aÅ›nie na interes wierzycieli.