Stan faktyczny
Ojciec mojego narzeczonego jest zadłużony. Czy mój przyszły mąż odpowiada za jego długi, a w związku z tym po ślubie również i ja? Czy intercyza pozwoli uratować nam część majątku, czy też nie jest konieczna, bo zobowiązania teścia mnie lub nas nie dotyczą? Kwota długów mojego przyszłego teścia wobec Skarbu Państwa wynosi dziś ok. 100000 zł, a wobec indywidualnych osób ok. 200000 zł. Długi te powstawały w roku 2000, kiedy mój narzeczony przebywał w wojsku. W maju 2001 r. narzeczony wyszedł do cywila i w czerwcu 2001 r. rozpoczął pracę w firmie u swojej mamy. W lutym 2003 roku założył własną działalność i utrzymuje się samodzielnie. W firmie swojej mamy nadal ma umowę o pracę. Adres zameldowania teść i narzeczony mają wspólny. Głównym najemcą lokalu jest teść. Od ok. marca 2003 r. teść jest na rencie i nie osiąga przychodów. Renta jest częściowo zajęta z tytułu zaległości wobec ZUS-u. Czy w związku z tym narzeczony może w jakiś sposób uniknąć odpowiedzialności za długi ojca? Czy można w jakiś sposób uchronić nasz przyszły dorobek?
Opinia prawna
Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, aby Pani narzeczony prowadził wspólnie ze swoim ojcem działalność gospodarczą co determinowałoby ich wspólną odpowiedzialność za długi powstałe w związku z jej prowadzeniem. Przyjmujemy więc, że narzeczony nie prowadził z ojcem działalności gospodarczej.
W takiej zaś sytuacji należy wskazać, że nie ponosi on odpowiedzialności za długi ojca. Jest to dług osobisty ojca. Postępowanie egzekucyjne nie może więc zostać skierowane ani do majątku Pani narzeczonego ani po zawarciu przez Państwo małżeństwa do majątku wspólnego.
W tym miejscu warto przybliżyć zasady odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu niezapłaconych należności składkowych. Otóż w tej kwestii ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych odsyła w art. 31 do ustawy Ordynacja podatkowa (dalej o.p.) W pierwszej kolejności należy zauważyć, że Pański ojciec jako płatnik składek odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania z tytułu niezapłaconych składek (art. 26 o.p.) . W przypadku osób pozostających we wspólności majątkowej małżeńskiej odpowiedzialność ta obejmuje zarówno majątek odrębny zobowiązanego jak i majątek wspólny jego i jego małżonka (art. 29 § 1 o.