Sprzedaż samochodu a zgoda współmałżonka
Pytanie:
"Czy żona może sprzedać samochód bez zgody męża? Małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej, jednak auto zostało zakupione samodzielnie przez męża i to właśnie jego podpis widnieje na wszystkich dokumentach dotyczących zakupu. Czy fakt, iż mąż przebywa aktualnie za granicą i nie ma z nim żadnego kontaktu, będąc jedynym żywicielem, pozostawił rodzinę bez środków do życia, może działać na korzyść żony, jeżeli podjęłaby się próby sprzedaży ww. samochodu? Czy kupujący poniósłby tutaj jakieś konsekwencje, w przypadku gdyby taka sprzedaż była nielegalna?"
Odpowiedź prawnika: Sprzedaż samochodu a zgoda współmałżonka
Jeżeli samochód zostaÅ‚ zakupiony w czasie trwania małżeÅ„stwa, ze Å›rodków niestanowiÄ…cych majÄ…tku osobistego męża, nie ma prawnego znaczenia, że na dokumentach jego zakupu widnieje jedynie podpis męża. Samochód ten stanowi majÄ…tek wspólny małżonków. W tych okolicznoÅ›ciach powyższÄ… sytuacjÄ™ regulować bÄ™dÄ… przepisy art. 36 – 39 kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego (kro).
Zgodnie z art. 36 § 1 i 2 kro oboje małżonkowie sÄ… obowiÄ…zani wspóÅ‚dziaÅ‚ać w zarzÄ…dzie majÄ…tkiem wspólnym, w szczególnoÅ›ci udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majÄ…tku wspólnego, o wykonywaniu zarzÄ…du majÄ…tkiem wspólnym i o zobowiÄ…zaniach obciążajÄ…cych majÄ…tek wspólny. Jednakże co do zasady każdy z małżonków może samodzielnie zarzÄ…dzać majÄ…tkiem wspólnym. Wykonywanie zarzÄ…du obejmuje czynnoÅ›ci, które dotyczÄ… przedmiotów majÄ…tkowych należących do majÄ…tku wspólnego, w tym czynnoÅ›ci zmierzajÄ…ce do zachowania tego majÄ…tku. Przy wykonywaniu zarzÄ…du podstawowym i w zasadzie jedynym celem, jest takie gospodarowanie majÄ…tkiem, które sÅ‚uży dobru rodziny.
Samodzielność w zarzÄ…dzie majÄ…tkiem wspólnym oznacza, że dla dokonania konkretnej czynnoÅ›ci nie trzeba uzyskiwać zgody drugiego małżonka. Zgoda taka bÄ™dzie potrzebna jedynie w pewnych poniżej okreÅ›lonych przypadkach. Poza tymi wyjÄ…tkami zasadÄ… jest, że małżonek może podejmować wszystkie pozostaÅ‚e czynnoÅ›ci wedle swego rozeznania, majÄ…c na uwadze to, czy dane dziaÅ‚anie bÄ™dzie korzystne dla rodziny czy nie.
Przypadki, w których zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania okreÅ›lonych czynnoÅ›ci okreÅ›la przepis art. 37 § 1 kro. Odnosi siÄ™ on do czynnoÅ›ci, których przedmiotem jest nieruchomość, użytkowanie wieczyste, prawo rzeczowe, którego przedmiotem jest budynek lub lokal, gospodarstwo rolne lub przedsiÄ™biorstwo, a także do dokonania darowizny z majÄ…tku wspólnego, z wyjÄ…tkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjÄ™tych.
W takich sytuacjach ważność umowy, która zostaÅ‚a zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka.
W pozostaÅ‚ych przypadkach zgoda małżonka na dokonanie czynnoÅ›ci, której przedmiot wchodzi w skÅ‚ad majÄ…tku wspólnego nie jest wymagana. Samochód nie jest objÄ™ty dyspozycjÄ… powoÅ‚anego przepisu, zatem na jego sprzedaż nie trzeba uzyskiwać zgody wspóÅ‚małżonka.
Co jednak istotne, zgodnie z art. 36(1) kro, małżonek może sprzeciwić siÄ™ czynnoÅ›ci zarzÄ…du majÄ…tkiem wspólnym zamierzonej przez drugiego małżonka, z wyjÄ…tkiem czynnoÅ›ci w bieżących sprawach życia codziennego lub zmierzajÄ…cej do zaspokojenia zwykÅ‚ych potrzeb rodziny albo podejmowanej w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci zarobkowej. Sprzeciw jest skuteczny wobec osoby trzeciej, jeżeli mogÅ‚a siÄ™ z nim zapoznać przed dokonaniem czynnoÅ›ci prawnej. Przepis ten znajdzie zastosowanie przy próbie sprzedaży sasmochodu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?