Sprzedaż samochodu a zgoda współmałżonka

Pytanie:

"Czy żona może sprzedać samochód bez zgody męża? Małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej, jednak auto zostało zakupione samodzielnie przez męża i to właśnie jego podpis widnieje na wszystkich dokumentach dotyczących zakupu. Czy fakt, iż mąż przebywa aktualnie za granicą i nie ma z nim żadnego kontaktu, będąc jedynym żywicielem, pozostawił rodzinę bez środków do życia, może działać na korzyść żony, jeżeli podjęłaby się próby sprzedaży ww. samochodu? Czy kupujący poniósłby tutaj jakieś konsekwencje, w przypadku gdyby taka sprzedaż była nielegalna?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż samochodu a zgoda współmałżonka

Jeżeli samochód zostaÅ‚ zakupiony w czasie trwania małżeÅ„stwa, ze Å›rodków niestanowiÄ…cych majÄ…tku osobistego męża, nie ma prawnego znaczenia, że na dokumentach jego zakupu widnieje jedynie podpis męża. Samochód ten stanowi majÄ…tek wspólny małżonków. W tych okolicznoÅ›ciach powyższÄ… sytuacjÄ™ regulować bÄ™dÄ… przepisy art. 36 – 39 kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego (kro).

Zgodnie z art. 36 § 1 i 2 kro oboje małżonkowie sÄ… obowiÄ…zani wspóÅ‚dziaÅ‚ać w zarzÄ…dzie majÄ…tkiem wspólnym, w szczególnoÅ›ci udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majÄ…tku wspólnego, o wykonywaniu zarzÄ…du majÄ…tkiem wspólnym i o zobowiÄ…zaniach obciążajÄ…cych majÄ…tek wspólny. Jednakże co do zasady każdy z małżonków może samodzielnie zarzÄ…dzać majÄ…tkiem wspólnym. Wykonywanie zarzÄ…du obejmuje czynnoÅ›ci, które dotyczÄ… przedmiotów majÄ…tkowych należących do majÄ…tku wspólnego, w tym czynnoÅ›ci zmierzajÄ…ce do zachowania tego majÄ…tku. Przy wykonywaniu zarzÄ…du podstawowym i w zasadzie jedynym celem, jest takie gospodarowanie majÄ…tkiem, które sÅ‚uży dobru rodziny.

Samodzielność w zarzÄ…dzie majÄ…tkiem wspólnym oznacza, że dla dokonania konkretnej czynnoÅ›ci nie trzeba uzyskiwać zgody drugiego małżonka. Zgoda taka bÄ™dzie potrzebna jedynie w pewnych poniżej okreÅ›lonych przypadkach. Poza tymi wyjÄ…tkami zasadÄ… jest, że małżonek może podejmować wszystkie pozostaÅ‚e czynnoÅ›ci wedle swego rozeznania, majÄ…c na uwadze to, czy dane dziaÅ‚anie bÄ™dzie korzystne dla rodziny czy nie.

Przypadki, w których zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania okreÅ›lonych czynnoÅ›ci okreÅ›la przepis art. 37 § 1 kro. Odnosi siÄ™ on do czynnoÅ›ci, których przedmiotem jest nieruchomość, użytkowanie wieczyste, prawo rzeczowe, którego przedmiotem jest budynek lub lokal, gospodarstwo rolne lub przedsiÄ™biorstwo, a także do dokonania darowizny z majÄ…tku wspólnego, z wyjÄ…tkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjÄ™tych.
W takich sytuacjach ważność umowy, która zostaÅ‚a zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka.

W pozostaÅ‚ych przypadkach zgoda małżonka na dokonanie czynnoÅ›ci, której przedmiot wchodzi w skÅ‚ad majÄ…tku wspólnego nie jest wymagana. Samochód nie jest objÄ™ty dyspozycjÄ… powoÅ‚anego przepisu, zatem na jego sprzedaż nie trzeba uzyskiwać zgody wspóÅ‚małżonka.

Co jednak istotne, zgodnie z art. 36(1) kro, małżonek może sprzeciwić siÄ™ czynnoÅ›ci zarzÄ…du majÄ…tkiem wspólnym zamierzonej przez drugiego małżonka, z wyjÄ…tkiem czynnoÅ›ci w bieżących sprawach życia codziennego lub zmierzajÄ…cej do zaspokojenia zwykÅ‚ych potrzeb rodziny albo podejmowanej w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci zarobkowej. Sprzeciw jest skuteczny wobec osoby trzeciej, jeżeli mogÅ‚a siÄ™ z nim zapoznać przed dokonaniem czynnoÅ›ci prawnej. Przepis ten znajdzie zastosowanie przy próbie sprzedaży sasmochodu.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anna 2018-05-30 10:51:50

    Witam serdecznie, chcę sprzedać auto które stanowi majątek wspólny-jesteśmy po rozwodzie aktualnie jesteśmy w trakcie podziału majątku (auto jest wycenione przez biegłe) czyli do podziału. Chcę pozbyć się samochodu i oczywiśćie zgłosze to w sądzie i podzielę się kasa - czy mogę pozbyc się auta bo generuje koszty. W dowodzie jestem tylko ja wspisana jako właścićiel. Pozdrawiam,

  • Anna 2018-02-25 14:14:34

    Witam, jak wygladalaby sytuacja w moim przypadku? Juz opisuje. Po 10tciu latach malzenstwa wyemigrowalismy z rodzina, tj. ja byly maz i troje dzieci (czwarte w drodze)za granice w celu polepszenia bytu itd. Wowczas dorobilismy sie w kraju domu z dosyc pokazna dzialka, 0,66ha.Przez kolejne lata wszystkie tzw.oszczednosci inwestowalismy w ,,polske,,(remonty, postawienie kolejnego budynku dospodarczego, garaz,sprzety gospodarstwa domowego itd.).Dorobilismy sie kilku samochodow (wszystkie zarejestrowane byly na ex w polsce)nie posiadam zadnych dokumentow, i wydzial komunikacji tez nie chce mi ich udostepnic. Wszystko to z mysla ze kiedys wrocimy. Jednak po 13tu latach w niemczech rozwiedlismy sie(bez orzekania o winie). Ex wniosl o podzial majatku wspolnego w czesciach rownych, w ktorym podal tylko jeden skladnik:w/w dom z dzialka,ktora rzeczoznawca wycenil na smieszna sume. Reszte w miedzy czasie sprzedal, ukryl, oddal, nie jestem pewna, ogolnie mowiac narazil mnie na szkode uszczuplajac znaczna czesc. Bylalym wdzieczna za podpowiedz jak mam sie odnies do takiego wniosku, czy mam szanse na sprawiedliwosc?Dodam ze bede probowala sama sie bronic, dochodzic ,,swojego,,bo zwyczajnie nie stac mnie na adwokata.

  • maniolo 2014-10-13 15:40:50

    Witam! Czy mogę sprzedać samochód bez zgody żony po sprawie rozwodowej ale przed uprawomocnieniem się wyroku? Rozwód bez orzekania o winie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika