Zrzeczenie się własności nieruchomości na rzecz małżonka

Pytanie:

"Posiadamy z żoną dwie nieruchomości. Jedna, to mieszkanie w Warszawie jest darowizną jej rodziny i jest zapisana tylko na żonę. Druga, działka pod Warszawą z domkiem jest darowizną mojej rodziny, ale jest zapisana na nas wspólnie. Obecnie moja żona chce wnieść sprawę o rozwód. Ponieważ wina za rozpad małżeństwa leży bezsprzecznie po jej stronie chciałbym złożyć jej pewną ofertę. Wyrażę zgodę na rozwód w zamian za zrzeczenie się przez nią praw do nieruchomości, która przekazała nam moje rodzina. Chciałbym dowiedzieć się czy taka transakcja jest możliwa z punktu widzenia prawa i jak ew. mogę się zabezpieczyć przed jej ew. roszczeniami. Pytanie drugie, czy pod kątem własności danej nieruchomości, która została darowana już po ustanowieniu wspólnoty majątkowej ważne jest na kogo zapisano daną nieruchomość? Czy tak samo jest z ruchomościami? Co np. z samochodem, który został przekazany przez moją rodzinę, ale zarejestrowany tylko na nią? Czy ma to jakieś znaczenie?"

Odpowiedź prawnika: Zrzeczenie się własności nieruchomości na rzecz małżonka

Obecnie dopuszcza się możliwość przesunięć między majątkiem wspólnym i majątkami odrębnymi małżonków np. w drodze darowizny. Możliwe jest w czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej rozporządzenie przez małżonka przedmiotem wchodzącym w skład majątku wspólnego na rzecz majątku odrębnego drugiego małżonka.

Dopuszczalne jest więc zawarcie umowy w wyniku której nieruchomość wejdzie do Pana majątku odrębnego. O tym, czy przedmiot nabyty w drodze darowizny wejdzie do majątku wspólnego małżonków czy do odrębnego jednego z nich decyduje wola darczyńcy.

Zasadą jest, że przedmioty takie wchodzą do majątków odrębnych, chyba że darczyńca postanowił inaczej. Decydujące znaczenie ma tu więc umowa darowizny. Wpis w księdze wieczystej ustanawia jedynie domniemanie, że osoby w nim wpisane są właścicielami i w razie jego niezgodności z rzeczywistym stanem może być zmieniony. Ta sama reguła dotyczy ruchomości. Jedynie co do przedmiotów zwykłego urządzenie domowego istnieje odmienna reguła, że wchodzą one do majątku wspólnego, chyba że darczyńca postanowił inaczej.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Mariusz 2012-02-05 22:22:35

    Chcialbym sie dowiedziec czy moge zrzec sie praw do rodziny, mam ciezka sytuacje rodzina moj ojciec jest chory psychicznie i leczyl sie lecz to leczenie zaprzestal, co wiecej ma opieke nad moja mama ktora jest obloznie chora i wymaga stalej opieki,juz nie chodzi lezy i nie jest w pelni swiadoma,moj ojciec nie chce sie leczyc,nie chcialbym odziedziczyc po ojcu dlugow,poniewaz zle zarzadza pieniedzmi swoimi i mojej mamy,jako syn jestem odpowiedzialny za jego czyny, a chcialbym sie zrzec takiej odpowiedzialnosci do dziedziczenia zarowno majatku jak i dlugu, druga sprawa czy moge pozbawic ojca praw do opieki nad moja mama jak wogole wszelkich praw tzn ubezwlasnowolnic ojca, wiaze sie to z tym ze mosialbym ja opiekowac sie mama lub taka opieke zorganizowac a takze oddac mojego ojca na przymusowe leczenie,sytuacja jest dla mnie skomplikowana i delikatna,potrzebowalbym porady co w takiej sytacji robic poniewaz jestem zdany sam na samego siebie,mam mlodsze rodzenstwo ktore wogole nie interesuje sie sytacja w domu

  • mika 2012-02-02 11:29:47

    bardzo prosze o wzór jak ma wyglądac do sądu o zrzeczenie się majątku


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika