Wyższe odsetki ustawowe

Ile teraz wynoszą odsetki ustawowe?

Od 15 grudnia 2008 r. wysokość odsetek ustawowych wynosi 13% w stosunku rocznym. Dotąd odsetki ustawe wynosiły 11,5 % w stosunku rocznym (od 15 października 2005 r.).

Skąd zmiana?

Z datą weszło 15 grudnia 2008 r. bowiem w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2008 r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych. Zgodnie z Kodeksem cywilnym, Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, wysokość odsetek ustawowych, kierując się koniecznością zapewnienia dyscypliny płatniczej i sprawnego przeprowadzania rozliczeń pieniężnych, biorąc pod uwagę wysokość rynkowych stóp procentowych oraz stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.

Kiedy odsetki ustawowe znajdą zastosowanie?

Kodeks cywilny stanowi m.in. iż odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe.

Odnośnie skutków niewykonania zobowiązań, jeśli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może nadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2008 r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych (Dz.U. 2008 r., Nr 220, poz. 1434);
  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., Nr 16, poz. 93, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Alicja 2013-04-26 16:14:07

    Zastanawiam się... Czy lokatorowi, w świetle umowy najmu, która została wypowiedziana, mogę naliczyć oprócz odsetek ustawowych, 10% kary miesięcznie? Taka klauzula była w umowie najmu zawarta.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika