Zmiany w systemie oświaty

Jaka nowelizacja dotyczy oświaty?

Zmiany wprowadzone ustawą z dnia 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw wchodzą w życie z dniem 22 kwietnia 2009 r., z wyjątkiem przepisów, których data wejścia w życie została odroczona.

Jakie zmiany wprowadza nowelizacja?

Ustawa wprowadza m.in. od 1 września 2012 r. obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich. W trzyletnim okresie pilotażowym (tj. w latach szkolnych 2009/2010, 2010/2011 i 2011/2012) poprzedzającym wprowadzenie tego obowiązku, decyzję o rozpoczęciu edukacji dziecka w wieku lat sześciu podejmą rodzice i dyrektor szkoły. Warunkiem przyjęcia dziecka do szkoły w tym okresie będzie posiadanie przez szkołę odpowiednich warunków organizacyjnych a także wcześniejsze objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki w szkole.

Jeśli dziecko nie chodziło do przedszkola, wymagana będzie opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, dotycząca możliwości rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko 6-letnie. Minister Edukacji Narodowej został zobowiązany, w trzyletnim okresie pilotażowym, do przedstawienia Sejmowi raz w roku stanu przygotowań polskiego systemu do przyjęcia sześciolatków.

Więcej o zmianch przeczytasz w serwisie reformy programowej i w dostępnym tam opracowaniu Nowelizacja ustawy o systemie oświaty w pigułce

Źródło: www.reformaprogramowa.men.gov.pl

O nowelizacji pisaliśmy na etepie projektu: Kiedy 6-latki trafią do szkoły? 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2009 r., Nr 56, poz. 458)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Przemysław Frą 2011-05-15 14:56:34

    Ciekawy artykuł Dzięki i pozdrawiam Przemysław Frąc


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika