Po co kod kreskowy?

Dodatkowo na opakowaniu produktu można umieścić kod kreskowy. Nie jest to obowiązkowe, choć przydatne – jego posiadania wymagają niektóre sieci handlowe, żeby móc sprzedawać w nich produkty.

Co dają kody kreskowe?

Kod kreskowy, kod paskowy (barcode) to graficzna reprezentacja informacji poprzez kombinację pionowych ciemnych i jasnych elementów, ustaloną według symboliki reguł opisujących budowę kodu (np. jego wymiary, zbiór kodowanych znaków, algorytm obliczania cyfry kontrolnej oraz inne) danego kodu. Kod kreskowy przeznaczony jest dla czytników elektronicznych.

Dzięki kodom kreskowym jednoznacznie identyfikujesz wyceniane, zamawiane lub fakturowane produkty i usługi. Szczególnie w warunkach oferowania towarów na krajowym rynku, kody te pomagają krajowym konsumentom zidentyfikować produkty zarejestrowałne się w oddziale GS1 Polska. 

Łatwo też kontrolujesz magazyn - śledzenie zamówienia i monitorowanie ruchu ładunków w całym łańcuchu dostaw. Jest to więc wsparcie procesów magazynowych i logistycznych.

Łatwo Ci będzie zaewidencjonować stany magazynowe, prześledzić zamówienia i monitorować ruch ładunków w całym łańcuchu dostaw.

Lepiej także pozycjonujesz produkty w internecie i offline. Twoje numery GTIN (kody EAN) będą ważne na wszystkich głównych rynkach i u sprzedawców. GS1, jako globalna organizacja zapewnia, że ​​kody kreskowe GS1 działają wszędzie na świecie.

Kody kreskowe ułatwiają też zarządzanie. Dzięki MojeGS1, aktywujesz oraz zarządzasz swoimi numerami GTIN (kodami EAN) online. Wystarczy, że wprowadzisz oficjalny opis swojego produktu do bazy danych i już możesz wydrukować swój kod kreskowy!

Porady prawne

Kto odpowiada za kody kreskowe?

GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi. Chcąc używać kodów kreskowych na produktach, trzeba się zarejestrować w oddziale GS1 wyznaczonym na dany kraj.

Jeżeli chcesz na swoim produkcie zamieścić kod kreskowy, skontaktuj się z fundacją GS1 Polska. To jedyne, oficjalne źródło kodów kreskowych w Polsce.

Co mówi początek kodu kreskowego?

Kod kreskowy na produkcie nie zawiera informacji o jego pochodzeniu. Kod EAN-13 to jeden z najczęściej występujących kodów na wyrobach konsumenckich. Prefiks, czyli 2 bądź 3 pierwsze cyfry umożliwiają identyfikację kraju lub regionu gospodarczego, do którego należy producent danego produktu.

Prefiks 590 oznacza Polskę. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że krajem produkcji danego produktu była Polska ani tego, że produkt został wytworzony w Polsce. Jest to tylko informacja, iż firma, pod której marką produkt ten jest sprzedawany, to firma zarejestrowana w polskim oddziale GS1.

Produkt oznaczony kodem kreskowym 590 może być produkowany za granicą bądź kupowany w innym państwie, przepakowywany i sprzedawany w Polsce pod własną marką i nawet wtedy będzie na nim widniał kod oddziału polskiego.

Zdarzają się przypadki, gdy produkt ma kod zaczynający się od cyfr innych niż 590, choć został wyprodukowany w Polsce. Dzieje się tak wtedy, gdy firma, pod której marką jest on sprzedawany, zarejestrowała się w zagranicznym oddziale GS1.

Tak więc prefiks 590 nie jest specyficzny dla produktów polskich. Wskazuje on jedynie, iż firma, która dystrybuuje dany produkt, zarejestrowała się w oddziale GS1 Polska.

Jak zamówić kod kreskowy w Polsce?

Fundacja GS1 Polska jest jedynym, oficjalnym źródłem kodów kreskowych GS1 w Polsce. Wymagają ich sieci handlowe oraz większość internetowych platform sprzedażowych, w tym: Amazon, Allegro, eBay, Alibaba, Google. Pozwalają także spełnić wymagania organów regulacyjnych w obszarze wyrobów medycznych.

Żeby uzyskać i stosować kody kreskowe należy podpisać umowę z GS1 Polska, najpierw należy:
  1. policzy swoje produkty. Każda cecha odróżniająca jeden produkt od drugiego, np. kolor, smak, rozmiar, sposób pakowania, wymaga nadania nowego kodu. Np. 10 rodzajów koszulek X 9 wariantów kolorystycznych X 4 rozmiary - to oznacza, że potrzebujesz 360 kodów kreskowych – wybierz pulę do 1000.

  2. Zapoznaj się z regulaminem uczestnictwa w Systemie GS1 – CENNIK i OWU.

  3. Zamów kod, wypełniając wniosek online. Do wypełnienia wniosku potrzebne będą: numer REGON, dane kontaktowe i wysokość przychodów firmy.

    Zamów EAN-13/GTIN-13/SSCC/UDI/GLN

    Zamów pojedynczy numer GLN

    Zamów kody EAN-8

  4. Otrzymasz niepowtarzalny w skali świata identyfikator – prefiks GS1 firmy z pulą numerów do oznaczenia swoich produktów (numery GTIN/kody EAN-13), lokalizacji (numery GLN) i jednostek logistycznych (numery SSCC).


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika