Emisja niepodległościowej monety 5 zł

Nowa emisja

„100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” - to szczególna moneta o nominale 5 zł, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja 2018 r.

Narodowy Bank Polski uczcił w 2018 r. setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości emisją wyjątkowych monet okolicznościowych. Moneta obiegowa o nominale 5 złotych będzie mogła trafić do wszystkich Polaków. Jest ona prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Jej nakład odzwierciedla symboliczną liczbę obywateli Rzeczpospolitej Polskiej – to 38 424 000 szt. monet. Oznacza to, że do obiegu trafi 192 120 000 złotych polskich.

Po co emitowana jest okolicznościowa moneta?

"Narodowy Bank Polski uczci w 2018 r. setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości emisją wyjątkowych monet jubileuszowych oraz banknotu. Pierwsza z nich jest okolicznościową monetą w standardzie obiegowym o nominale 5 zł, na której umieszczono napis: „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Moneta będzie wyemitowana w symbolicznym nakładzie do 38 424 000 szt., tak aby trafiła do każdego Polaka" – napisał prof. Adam Glapiński w folderze emisyjnym.

Porady prawne

Prezes Narodowego Banku Polskiego podkreślił, że "Rok 1918 był dla nas wyjątkowy. Marzenia o wolności stały się rzeczywistością. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie konsekwentne działania wielu pokoleń Polaków, którzy z wiarą w przyszłość walczyli w powstaniach, pielęgnowali kulturę, pracowali dla wspólnego narodowego dobra, by osiągnąć upragniony cel. 11 listopada 1918 r. wszystko się zmieniło. Otworzyliśmy nową kartę w historii naszego narodu. Rozpoczęliśmy budowę nowej Polski. Rodzima waluta była jednym z priorytetów odradzającego się państwa, a wymiernym tego znakiem miał się stać wkrótce polski ZŁOTY".

- "Emitując tę monetę, chcemy dać wyraz głębokiego szacunku dla wszystkich ludzi wielkiego serca, którzy swoją postawą przyczynili się do faktu, że dziś cieszymy się suwerenną Rzecząpospolitą. My Polacy" – dodał prof. Adam Glapiński, pomysłodawca monety.

Więcej informacji na temat monety można znaleźć w folderze emisyjnym i materiale filmowym.

NBP jest wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym okolicznościowe i kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Zob.:

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika