Going global: the way forward: konferencja BUSINESSEUROPE
28 października 2008 r. w Brukseli miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez BUSINESSEUROPE w tym roku. Konferencja zatytułowana „Going global: the way forward" była okazją do debaty na temat wyzwań globalizacji stojących przed europejskimi eksporterami w kontekście realizacji strategii Komisji Europejskiej „Europa w świecie" przyjętej w 2006 roku.
Komitet BUSINESSEUROPE ds. stosunków międzynarodowych przedstawił raport oceniający dotychczasowe postępy w realizacji strategii Komisji, z którego wynika, że europejski przemysł wytwórczy wciąż utrzymuje swój udziału w PKB, podczas gdy Stany Zjednoczone i Japonia odnotowały straty. Pozycja UE na światowych rynkach pozostaje więc silna, mimo, że niektóre branże tracą czołową pozycję na rzecz wschodzących gospodarek Chin i Indii. W miarę spadku taryf celnych główną przeszkodą dla otwarcia rynków na europejskie produkty przemysłowe i rolne stają się bariery pozataryfowe, jak przepisy i procedury w nieuzasadnionym stopniu ograniczające wymianę handlową. Rozwiązaniem tej kwestii w stosunkach ekonomicznych z USA zajmuje się utworzona w 2005 roku Transatlantycka Inicjatywa Gospodarcza. Jednak dialog z władzami ustawodawczymi w tej dziedzinie jest trudny i wymaga dużych nakładów. Kluczem do konkurencyjności Europy jest więc obecnie wiedza, innowacja, kwestia własności intelektualnej, usługi oraz efektywne wykorzystywanie zasobów.
Komisarz ds. przedsiębiorstw i przemysłu Günter Verheugen podkreśli w swoim przemówieniu, że protekcjonizm, jako instrument zakłócający konkurencję, nie jest odpowiedzią na obecny kryzys. Regulowanie handlu jest konieczne, ale musi odbywać się w sposób przejrzysty i nie powodujący dyskryminacji. Komisarz przypomniał również, nawiązując do pakietu klimatyczno-energetycznego, że 12 nowych krajów członkowskich UE jest wciąż w fazie „nadrabiania zaległości" i nie należy wobec nich stosować tych samych standardów.
BUSINESSEUROPE zaprosiło do udziału w dyskusji najwyższych urzędników unijnych oraz przedstawicieli konfederacji przedsiębiorców i związków zawodowych.
Konferencję zakończyła swoim pierwszym publicznym wystąpieniem nowo desygnowana Komisarz ds. Handlu Catherine Ashton, podkreślając potrzebę budowy bardziej spójnej, zintegrowanej i dalekowzrocznej polityki handlu zewnętrznego oraz zapewniając, że Europa pozostanie otwarta na świat i konkurencyjna.
Więcej informacji o konferencji oraz raport BUSINESSEUROPE można znaleźć pod adresem: http://www.businesseurope.eu/Content/Default.asp?PageID=538
Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?