Łupki pod unijnym mikroskopem
Pół roku będą miały państwa członkowskie na wdrożenie zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących ochrony środowiska w przypadku wydobycia gazu łupkowego. Chodzi m.in. o ocenę potencjalnych skutków przed udzieleniem koncesji, monitorowanie stanu wody, powietrza i gleby. W niektórych częściach Europy z gazem łupkowym wiąże się duże nadzieje. Jest on jednak także źródłem obaw społeczeństwa - przypomina komisarz Janez Potočnik.
Komisja Europejska przyjęła zalecenie mające na celu zapewnienie właściwej ochrony środowiska i klimatu w przypadku intensywnego szczelinowania hydraulicznego - techniki stosowanej głównie w wydobyciu gazu łupkowego. Zalecenie powinno pomóc wszystkim państwom członkowskim, które pragną stosować tę metodę, w zarządzaniu ryzykiem związanym ze zdrowiem i środowiskiem oraz w poprawie przejrzystości dla obywateli. Daje ono również podstawy stworzenia równych szans dla przemysłu oraz ustanawia bardziej przejrzyste zasady dla inwestorów.
Zaleceniu towarzyszy komunikat, w którym zbadano możliwości i wyzwania związane z wykorzystaniem szczelinowania w celu wydobycia węglowodorów. Oba dokumenty są częścią szerszej inicjatywy Komisji, której celem jest wprowadzenie zintegrowanych ram polityki w zakresie klimatu i energii na okres do roku 2030.
Komisarz ds. środowiska Janez Potočnik powiedział: W niektórych częściach Europy z gazem łupkowym wiąże się duże nadzieje. Jest on jednak także źródłem obaw społeczeństwa. W odpowiedzi na wezwanie do działania Komisja opracowała podstawowe zasady, których przestrzeganie pomoże państwom członkowskim w rozwiązywaniu problemów związanych z ochroną środowiska i zdrowiem oraz zapewni operatorom i inwestorom przewidywalne warunki prowadzenia działalności.
Uzupełniając w razie potrzeby stosowne istniejące prawodawstwo UE, w zaleceniu wzywa się państwa członkowskie w szczególności do:
- wcześniejszego planowania i oceny potencjalnych łącznych skutków przed udzieleniem koncesji;
- starannej oceny skutków i zagrożeń dla środowiska naturalnego;
- zapewniania integralności odwiertów odpowiadającej kryteriom najlepszych praktyk;
- sprawdzania jakości lokalnej wody, powietrza i gleby przed rozpoczęciem szczelinowania w celu monitorowania wszelkich zmian i sprostania pojawiającym się zagrożeniom;
- kontroli emisji do atmosfery, w tym emisji gazów cieplarnianych, przez wychwytywanie gazów;
- informowania społeczeństwa o chemikaliach stosowanych w poszczególnych odwiertach; oraz
- zapewnienia, aby operatorzy stosowali najlepsze praktyki przez cały okres realizacji projektu.
Komisja będzie nadal ułatwiać wymianę informacji między państwami członkowskimi, przemysłem i organizacjami społecznymi w odniesieniu do ekologiczności działań związanych z gazem łupkowym.
Państwa członkowskie proszone są o zastosowanie zasad w ciągu sześciu miesięcy. Począwszy od grudnia 2014 r., powinny one co roku informować Komisję o wprowadzonych środkach. Komisja będzie monitorować realizację zalecenia, korzystając z publicznie dostępnej tablicy wyników, która umożliwi porównanie sytuacji w poszczególnych państwach członkowskich. Po 18 miesiącach sprawdzi skuteczność tego podejścia.
Źródło: Komisja Europejska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?