Nie będzie kar za deptanie miejskich trawników?

Na wyznaczonych przez gminę skrawkach zieleni będziemy odpoczywać bez obaw, że straż miejska wlepi nam mandat.

Posłowie z sejmowej komisji Przyjazne Państwo chcą skończyć z absurdalnymi mandatami za rozłożenie koca na miejskim trawniku.

Nowelizacja kodeksu wykroczeń przeszła już przez komisję do spraw zmian w kodyfikacjach, która wprowadziła do niego jedynie „kosmetyczne” poprawki. Sprawozdanie z prac nad projektem komisja przedstawi na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

Nowela sprowadza się do nadania nowego brzmienia art. 144 § 1 k.w. Na podstawie obecnego przepisu możemy zostać obarczeni mandatem do 1000 zł za niszczenie lub uszkadzanie roślinności na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, za deptanie trawnika czy niszczenie go przez zwierzę pozostające pod naszym nadzorem.

Projekt ma umozliwić swobodną i niczym nie ograniczoną sposobność korzystania z trawników miejskich w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych. Posłowie z komisji Przyjazne Państwo przyznali, że pomysł zmiany prawa wywodzi się z praktyki krajów Europy Zachodniej, gdzie nagminnym zachowaniem jest korzystanie w czasie przerw w pracy lub weekendów z miejskich trawników lub zieleńców w celu odpoczynku.

- Projekt zapewni możliwość kontaktu człowieka z przyrodą, znalezienia wytchnienia i rekreacji na świeżym powietrzu. W ten sposób projekt może poprawić warunki zdrowotne mieszkańców miast poprzez pozytywne oddziaływanie zieleni. Zieleń miejska jest często jednym łącznikiem człowieka ze światem przyrody – czytamy w uzasadnieniu noweli.

Posłowie wyjaśnili jednocześnie, że nie można całkowicie zanegować treści art. 144 kodeksu wykroczeń, który za niszczenie roślinności przewiduje kary administracyjne. Miejsca dostępne dla społeczeństwa będzie określać gmina. Za deptanie trawników poza wyznaczonymi terenami nadal będzie groziła nagana lub kara grzywny do 1000 zł.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Bimbałek

7.6.2010 19:35:59

Re: Nie będzie kar za deptanie miejskich trawników?

Tylko na zachodzie mają trawę angielską, taką jak na boisku. Tamta trawa jest odporna na ugniatanie, a zwykła nie.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 13.1.2018

  Pokrywanie kosztów postępowania w sprawach o wykroczenia

  Znowelizowano Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja rozwiązuje problem związany z pokrywaniem należności świadków, biegłych i tłumaczy (...)

 • 15.2.2019

  „Opieka 75+” w 2019 roku

  Program „Opieka 75+” realizowany jest w gminach miejskich, wiejskich, miejsko-wiejskich do 60 tys. mieszkańców. Gminy, które przystępują do realizacji programu, uzyskują (...)

 • 14.8.2017

  Miasta będą adaptowane do zmian klimatu

  44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu. W polskich (...)

 • 3.1.2018

  Będzie ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych?

  Rada Ministrów zaproponowała regulacje, których celem będzie stymulowanie rozwoju elektromobilności w Polsce oraz zastosowanie w transporcie paliw alternatywnych, czyli głównie (...)

 • 10.4.2017

  Więcej stojaków rowerowych na polskich stacjach

  Ponad 400 nowych stojaków rowerowych na około 100 stacjach w Polsce - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wiosną rozpoczynają montaż stojaków. Rowerzyści do końca roku będą mogli korzystać (...)