Nieformalny szczyt w Brukseli
W nadzwyczajnej sytuacji gospodarczej w połowie lutego zapadła decyzja o zorganizowaniu dodatkowych spotkań Unii Europejskiej na najwyższym szczeblu w ciągu nadchodzącego roku. Pierwszym z nich był nieformalny szczyt, który odbył się 1 marca 2009 r. w Brukseli. Szefowie państw lub rządów na spotkaniu szczegółowo omówili kwestie dotyczące aktualnego kryzysu finansowego i gospodarczego.
Uzgodnili, że Europa może sprostać temu wyzwaniu i przezwyciężyć obecny kryzys wyłącznie dzięki dalszemu podejmowaniu wspólnych skoordynowanych działań w ramach jednolitego rynku i UGW. Podkreślili, że protekcjonizm nie może być receptą na wyjście z obecnego kryzysu. Wyrazili wiarę w średnio i długoterminowe perspektywy gospodarek wszystkich państw UE. Uzgodnili podjęcie działań zgodnie z następującymi założeniami:
Budowanie zaufania i wspieranie stabilności finansowej
Kontynuowanie prac zgodnie z zasadami uzgodnionymi w październiku 2008 roku w celu przywrócenia właściwych i skutecznych warunków finansowania gospodarki. Uznanie, że odblokowanie kanałów kredytowych ma kluczowe znaczenie dla skuteczności środków budżetowych przyjętych przez państwa członkowskie.
Podkreślenie znaczenia rozwiązania problemu toksycznych aktywów bankowych. Działanie przy tym zgodnie z wytycznymi przedstawionymi przez Komisję 25 lutego i z pełnym poszanowaniem reguł konkurencji.
Poprawa regulacji dotyczących instytucji finansowych i nadzoru nad tymi instytucjami. Pozytywne przyjęcie wkładu grupy wysokiego szczebla w sprawie nadzoru finansowego i zamiaru Komisji dotyczącego wydania 4 marca wytycznych na temat sprawozdania. Pierwsze decyzje należy podjąć do czerwca po przeprowadzeniu obszernej dyskusji na forum Rady ds. Gospodarczych i Finansowych.
Zapewnienie długoterminowej stabilności finansów publicznych zgodnie z paktem stabilności i wzrostu.
Podkreślenie znaczenia stabilności makrofinansowej w całej UE. Uznając wyraźne różnice pomiędzy państwami członkowskimi w Europie Środkowej i Wschodniej, dokonanie przeglądu już udostępnionej pomocy. Podkreślenie korzyści płynących z integracji w ramach UE i związanych z nią solidnych perspektyw w średnim okresie.
W odniesieniu do sektora bankowego - potwierdzenie, że wsparcie dla banków macierzystych nie powinno wiązać się z żadnymi ograniczeniami działalności spółek zależnych w unijnych państwach przyjmujących. Zalecenie Radzie ds. Gospodarczych i Finansowych, aby aktywnie monitorowała sytuację w ścisłej współpracy z Komisją i opracowała w razie potrzeby sposoby pomocy krajom odczuwającym tymczasowy brak równowagi na podstawie wszystkich dostępnych instrumentów. Uznanie znaczenia Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w zapewnianiu środków finansowych dla regionu i w tym kontekście pozytywne przyjęcie niedawno ogłoszonej przez EBI, Bank Światowy i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wspólnej inicjatywy na rzecz wsparcia sektorów bankowych w regionie i finansowania kredytów dla przedsiębiorstw dotkniętych światowym kryzysem gospodarczym.
Przywrócenie właściwego funkcjonowania gospodarki realnej
Ocena realizacji europejskiego planu naprawy gospodarczej zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym na wiosennym posiedzeniu Rady Europejskiej i wyciągnięcie koniecznych wniosków.
Jak najlepsze wykorzystanie jednolitego rynku jako siły napędowej naprawy gospodarczej w celu wsparcia wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Podkreślenie, że protekcjonizm nie może być odpowiedzią na obecny kryzys i wyrażenie przekonania o roli Komisji jako strażnika Traktatu.
Pozytywne przyjęcie komunikatu Komisji z 25 lutego w sprawie sektora motoryzacyjnego, w tym w szczególności lepsza koordynacja na poziomie europejskim systemów odnowy floty samochodowej. Zwrócenie się do Komisji o zapewnienie szybkiej i skutecznej wymiany informacji na temat planowanych środków krajowych i uważne monitorowanie działań podejmowanych w państwach trzecich jako część europejskich ram określonych przez nią dla tego sektora.
Uznanie znaczenia środków na rzecz przeciwdziałania negatywnemu wpływowi obecnej sytuacji na zatrudnienie. Na poziomie UE - pełne wykorzystanie istniejących narzędzi, takich jak Europejski Fundusz Społeczny i zmieniony europejski fundusz dostosowania do globalizacji, w celu ograniczenia zwolnień. Wykorzystanie specjalnego szczytu w sprawie zatrudnienia, który ma się odbyć późną wiosną, w celu uzgodnienia konkretnych kierunków i środków z myślą o złagodzeniu wpływu kryzysu na sytuację społeczną i zatrudnienie.
Współpraca na poziomie globalnym
Zagwarantowanie odpowiedniego odzwierciedlenia na arenie międzynarodowej wewnętrznych wysiłków i działań UE na rzecz przywrócenia stabilności finansowej i propagowania otwarcia rynków, przy uwzględnieniu szczególnej sytuacji krajów rozwijających się.
Uznanie znaczenia szczytu G-20 w Londynie dla odbudowy zaufania przedsiębiorstw, obywateli i sektora finansowego. Podkreślenie wiodącej roli UE w procesie G-20 i wykorzystanie wiosennego posiedzenia Rady Europejskiej do przygotowania stanowiska UE w tym zakresie, z uwzględnieniem wyników posiedzenia, które odbyło się w Berlinie 22 lutego.
Dołożenie wszelkich starań na rzecz osiągnięcia porozumienia w sprawie warunków umożliwiających szybkie zakończenie prac w ramach dauhańskiej rundy rozwojowej.
Nieformalny szczyt poprzedziło spotkanie przywódców państw, które przystąpiły do Unii Europejskiej w czasie ostatnich dwóch rozszerzeń - w 2004 i 2007 roku. Wszyscy uczestnicy spotkania potępili protekcjonizm i uznali, że nie może on być rozwiązaniem na trudności gospodarcze w Europie. Postanowili także wspólnie podjąć próbę ustabilizowania walut w regionie. Stwierdzili ponadto, że należy położyć kres podziałowi wschód-zachód w rozmowach UE na temat działań antykryzysowych. Podkreślono, że wszystkich członków UE obowiązują wszystkie najważniejsze zasady traktatów wspólnotowych: o swobodzie gospodarczej i przepływie siły roboczej oraz towarów.
Węgierska propozycja stworzenia specjalnego funduszu o wysokości przynajmniej 160 mld euro na pomoc dla gospodarek regionu nie została poparta ani przez pozostałe nowe państwa członkowskie, ani przez całą Unię na nieformalnym szczycie.
Nieformalny charakter szczytu sprawił, że jego owocem są jedynie deklaracje, nie porozumiano się na nim co do konkretnych koordynowanych i wspólnie podejmowanych działań. Konkretne decyzje zapadną dopiero na wiosennym spotkaniu Rady Europejskiej, które odbędzie się 19 i 20 marca 2009 r.
Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?