Opony z kolcami dla rowerów i na rajdach

Rowerzyści będą mogli jeździć na oponach z elementami przeciwpoślizgowymi przez cały rok. Ogumienie z kolcami założą również kierowcy samochodów, biorący udział w rajdach i wyścigach zimowych.

Posłowie wysłuchali sprawozdania Komisji Infrastruktury dotyczącego nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Autorem projektu ustawy jest Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo”.

Projektowane zmiany umożliwią organizowanie – także na drogach publicznych – zimowych rajdów i wyścigów samochodów, motocykli i innych pojazdów wyposażonych w opony z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwpoślizgowymi.

Dokument dopuszcza także używanie opon z kolcami przez rowerzystów. Będą oni mogli na nich jeździć przez cały rok.

Porady prawne

Obecnie w ogóle nie można używać takich opon. Zakaz ten ma na celu ochronę przed zniszczeniem nawierzchni dróg.

 - Niemożliwość używania opon kolcowanych w naszym kraju w konsekwencji powoduje brak możliwości organizowania imprez sportowych w okresie zimowym, które są stałym elementem kalendarza imprez w krajach europejskich – uzasadnia potrzebę zmian ustawodawca.

Podczas Sejmowej debaty nad projektem poseł Piotr Stanke (PiS) zwracał uwagę, że w opinii wielu ekspertów używanie opon kolcowanych odbije się negatywnie na stanie dróg będących i tak w nienajlepszej kondycji.

- Może się zatem okazać, że (…) będzie to sporo kosztowało podatników – stwierdził Stanke.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz uspokajał, że ryzyko naprawy drogi weźmie na siebie albo organizator imprezy sportowej, albo zarządzający drogą.

- Jeżeli zarządca drogi wespół z organizatorem podejmują wspólnie taką decyzję [o zastosowaniu opon z kolcami], muszą mieć świadomość tego, że jeżeli będą konsekwencje w postaci zniszczonej drogi, to trzeba będzie je usunąć – wyjaśniał Tadeusz Jarmuziewicz.

Opony z kolcami są dopuszczone w innych państwach nie tylko podczas tras rajdowych. W Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, na Litwie, w Niemczech, Szwecji, a nawet we Włoszech używanie takich opon jest dozwolone przez kierowców w okresie zimowym.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika