Parlament uczci pamięć posłów Francisco Lucas Pires, Renzo Imbeni oraz Bronisława Geremka

W poniedziałek wieczorem, Prezydium Parlamentu Europejskiego podjęło decyzję o nadaniu trzem miejscom w Parlamencie Europejskim nazw upamiętniających parlamentarzystów, którzy pełniąc mandat posła do PE, jak i przed jego objęciem, przyczynili się w istotny sposób do pogłębienia procesu integracji europejskiej.

Prezydium zadecydowało, że:

  • czytelnia Biblioteki Parlamentu Europejskiego nosić będzie imię portugalskiego parlamentarzysty Francisco Lucas Pires. Konstytucjonalista i profesor prawa europejskiego, członek grupy EPP, Lucas Peres był wiceprzewodniczącym Parlamentu do śmierci w 1998 roku, po 12 latach zasiadania w ławach Parlamentu Europejskiego. Swoją pracą trwale przyczynił się pogłębienia europejskiej integracji i pełnego uczestnictwa Portugalii w Unii Europejskiej.
  • sala obrad Komitetu Pojednawczego zostanie nazwana imieniem włoskiego polityka Renzo Imbeni, członka grupy socjalistycznej od 1989 do 2004 roku i wiceprzewodniczącego PE w czasie dziesięciu ostatnich lat swojej kariery zawodowej. Zmarł w 2005 roku. Zwolennik zwiększenia uprawnień Parlamentu w procesie decyzyjnym UE, Renzo Imbeni był także współprzewodniczącym Komitetu Pojednawczego z ramienia Parlamentu Europejskiego.
  • główny dziedziniec budynku Parlamentu Europejskiego w Strasburgu będzie nosił imię polskiego deputowanego Bronisława Geremka. Profesor Geremek był jednym z liderów opozycji demokratycznej, w wolnej Polsce pełnił funkcję Ministra Spraw Zagranicznych. W roku 2004 został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego, gdzie zasiadał w Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Spraw Konstytucyjnych z ramienia grupy ALDE. Aktywnie uczestniczył w dyskusjach nad przyszłym kształtem UE i reformach instytucjonalnych aż do tragicznej śmierci w lipcu 2008 roku.  

    Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska, 13.01.2009

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika