Wicepremier Pawlak: Innowacje cenniejsze od surowców
- Myśl techniczna, wynalazczość i innowacyjność to dziś główne narzędzia rozwoju światowej gospodarki. Są one obecnie ważniejsze niż zasoby naturalne - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej. Uroczystość odbyła się 1 października br.
Wicepremier przypomniał, że Polska jest dziś liderem rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej. - Region ten liczy ok. 160 mln mieszkańców. Ludność Polski stanowi wprawdzie tylko 24 proc. tej liczby, za to nasz PKB to aż 40 proc. PKB regionu - poinformował.
Rozwojowi gospodarczemu Polski służy także Krajowy Program Reform, którego celem jest osiągniecie założeń odnowionej Strategii lizbońskiej. - W jego realizacji skupiamy się na trzech obszarach: aktywne społeczeństwo, innowacyjna gospodarka i sprawne instytucje - powiedział szef resortu gospodarki
Wicepremier zauważył, że bardzo istotną rolę w tym procesie odgrywa również system edukacji i kształcenia. - Realia współczesnej ekonomii wymagają nowych rozwiązań technologicznych. Potrzebna jest również swoboda wymiany wiedzy - powiedział wicepremier. Z jego opinią zgodził się rektor PW Włodzimierz Kurnik. - Mamy dobre tempo wzrostu gospodarczego, niezłe nastroje społeczne, spadające bezrobocie. Chcielibyśmy, aby rozwój kraju był w większej mierze efektem polskiej myśli naukowej i technicznej - powiedział.
Według wicepremiera Pawlaka, Polacy są narodem, który cechuje skłonność do wynalazczości i wprowadzania w życie innowacji. - Potwierdza to wielu szefów największych międzynarodowych koncernów. Nasza pomysłowość może być źródłem sukcesu w regionie i na świecie - dodał.
Zdaniem wicepremiera, postawa ta może okazać się szczególnie cenna w dziedzinie energetyki. - Ciągle poszukujemy nowych technologii produkcji paliw. W ubiegłym roku na Politechnice Częstochowskiej zrealizowano projekt ogniwa paliwowego na biokarbon. Jest to zupełnie nowy sposób wytwarzania energii, którego efektywność sięga 80 proc. - powiedział. Rozwiązania tego typu mogą być z powodzeniem wykorzystywane m.
in. w przemyśle samochodowym.Jako przykład pomysłowości polskich inżynierów wicepremier wymienił także projekt silnika pneumatycznego. - Jest to pierwszy silnik na świecie, którego emisja jest niższa niż zanieczyszczenie powietrza używanego do napędzania tego mechanizmu - wyjaśnił. Silniki tego typu mogłyby w przyszłości pomóc w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Minister gospodarki wziął również udział w uroczystym rozpoczęciu roku akademickiego na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW, którego jest absolwentem. Wicepremier wysłuchał także wykładu inauguracyjnego na temat silników hybrydowych.
***
W uroczystej inauguracji roku akademickiego 2008-2009 na Politechnice Warszawskiej udział wzięli m.in.: Lech Kaczyński - prezydent RP, Barbara Kudrycka - minister nauki i szkolnictwa wyższego, Hanna Gronkiewicz-Waltz - prezydent Warszawy, Katarzyna Chałasińska-Macukow - rektor Uniwersytetu Warszawskiego, oraz rektorzy i przedstawiciele uczelni z kraju i zagranicy.
Źródło: www.mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?