Cło na monety bulionowe

Pytanie:

Spółka z o.o. chce ulokować długoterminowo swoje nadwyżki finansowe w srebrnych i złotych monetach bulionowych (nie kolekcjonerskich, o wysokiej próbie 999 w przypadku srebra i 917 w przypadku złota). Okazuje się, że najtaniej jest sprowadzić takie monety z USA, bezpośrednio z amerykańskiej mennicy lub niezależnego dystrybutora. Czy sprowadzając takie monety z USA, których wartość zależy jedynie od wartości kruszcu użytego do ich produkcji, należy zapłacić cło albo podatek VAT? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z nabyciem z kraju trzeciego (np. USA) złota i srebra inwestycyjnego wiąże się wiele przepisów i regulacji. Ich pełna analiza nie jest możliwa w ramach informacji prawnej.

Należy wskazać, iż w zakresie opodatkowania VAT złota inwestycyjnego, ustawa o podatku od towarów i usług (VAT) zawiera szczególny rozdział regulujący szczególne procedury dotyczące złota inwestycyjnego (art. 121 i następne ustawy o VAT). Pytaniem jest, czy złoto, które zamierza importować podatnik spełnia definicję złota inwestycyjnego, która zawarta jest w art. 121 ust. 1 ustawy o VAT. Jeśli tak to ustawa o VAT zwalnia od podatku dostawę, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import złota inwestycyjnego. Zatem import złota inwestycyjnego ze Stanów Zjednoczonych jest zwolniony z VAT. Jednocześnie ustawa o VAT nie zawiera szczególnej regulacji odnośnie srebra inwestycyjnego, przez co można wnosić, że import srebra byłby opodatkowany VAT w stawce 22%.

Odnośnie importu złota należy wskazać, iż restrykcje występują również na gruncie prawa dewizowego.  W rozumieniu prawa dewizowego złotem dewizowym i platyną dewizową jest złoto i platyna w stanie nieprzerobionym oraz w postaci sztab, monet bitych po 1850 r., a także półfabrykatów, z wyjątkiem stosowanych w technice dentystycznej; złotem dewizowym i platyną dewizową są również przedmioty ze złota i platyny zazwyczaj niewytwarzane z tych kruszców. W myśl prawa dewizowego wartościami dewizowymi są m.in. złoto dewizowe i platyna dewizowa, jednocześnie organiczenim dewizowym podlega nabywanie przez rezydentów, zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem innych podmiotów wartości dewizowych zbywanych przez nierezydentów z krajów trzecich, w zamian za inne wartości dewizowe lub krajowe środki płatnicze (art. 9 pkt 7 lit. e ustawy o VAT). Zatem nabycie w USA przez polskiego rezydenta złota inwestycyjnego wymagałoby uzyskania zezwolenia dewizowego. Takich restrykcji nie ma w przypadku srebra.

W zakresie ewentualnych opłat celnych najlepiej byłoby skontaktować się z właściwym urzędem celnym, gdyż on jest władny ustalać i nakładać cło związane z importem. Jednocześnie stawka cła może zależeć od specyfiki danego przedmiotu importu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: