Dozór policyjny

Pytanie:

"Czy jest przepis, który określa maksymalne terminy stosowania dozoru policyjnego i czy jest możliwość zwrócenia się o uchylenie dozoru podczas trwania postępowania wstępnego?"

Odpowiedź prawnika: Dozór policyjny

Dozór policyjny jest jednym ze środków zapobiegawczych, stosowanych w postępowaniu karnym. Zgodnie z art. 275 kodeksu postępowania karnego tytułem środka zapobiegawczego można oddać oskarżonego pod dozór Policji, a oskarżonego żołnierza - pod dozór przełożonego wojskowego. Oddany pod dozór ma obowiązek stosowania się do wymagań zawartych w postanowieniu sądu lub prokuratora. Obowiązek ten może polegać na zakazie opuszczania określonego miejsca pobytu, zgłaszaniu się do organu dozorującego w określonych odstępach czasu, zawiadamianiu go o zamierzonym wyjeździe oraz o terminie powrotu, a także na innych ograniczeniach jego swobody, niezbędnych do wykonywania dozoru. Kodeks postępowania karnego nie podaje żadnych maksymalnych terminów stosowania dozoru policyjnego. Czas trwania takiego dozoru będzie określony w postanowieniu o zastosowaniu takiego środka. Uchylenie go przez sąd lub prokuratora nastąpi z chwilą: a) umorzenia postępowania, uniewinnienia oskarżonego, lub warunkowego zawieszenia kary, b) zniknięcia podstaw do stosowania środków zapobiegających ewentualnemu uchylaniu się od sądu. Oskarżony może złożyć w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego (dozoru policyjnego). W przedmiocie takiego wniosku rozstrzyga, najpóźniej w ciągu 3 dni, prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu - sąd, przed którym sprawa się toczy. Na postanowienie w przedmiocie wniosku przysługuje zażalenie tylko wtedy, gdy wniosek został złożony po upływie co najmniej 2 miesięcy od dnia rozpoznania poprzedniego wniosku dotyczącego tego samego oskarżonego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gangalbanii 2018-06-14 09:42:43

    czekam juz tyle czasu na odwieszenie dozoru i huj w dupe, jak zwykle nic nie wiedza .......... CO ZA POJEBANY KRAJ!!!! Mam pyt. Czy jesli sprawa bd w 2017 roku powiedzmy w czerwcu, to bd zmuszony dalej 2 dni w tygodniu zadupiac na komende sie zglaszac tym ..... ?

  • justyna 2016-03-13 13:39:32

    czy z dozorem policyjnym morzna pracowac

  • taehe 2015-06-23 13:39:25

    Czy jak mam dozór od dwóch tygodni a chce wyjechać nad morzę na cały tydzień da radę to zgłosić i bez problemów się na to zgodzą ?

  • rysiu123 2014-08-29 11:18:24

    przez ten jebany dozor nie moge wyjechac do pracy za granice. od 11 kwietnia nie dostalem zadnej odpowiedzi a mamy juz 29 sierpnia. huje siedza i kawe tylko pija a ja musze jak ten osiol sie meldowac na komendzie

  • WIDZEW&RUCH 2013-05-15 00:48:43

    Czy jak bede chcial wyjechac na wakacje , to moge zglosic ze wyjezdzam i da rade to zalatwic normalnie??

  • ssssss 2013-05-15 00:47:37

    kurwa mi minelo juz od 19 marca i te kutasy dopiero jakies gowna robia!!

  • ktoś 2012-11-30 10:12:22

    co mam zrobic mam dozór policyjny i mineło juz 4 miesiące a sprawy jeszcze w sądzie niebyło,jak długo bedzie trwac dozór czy mozna pisac do prokuratury o jej zniesienie?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika