Dozór policyjny

Pytanie:

Czy jest przepis, który określa maksymalne terminy stosowania dozoru policyjnego i czy jest możliwość zwrócenia się o uchylenie dozoru podczas trwania postępowania wstępnego?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Dozór policyjny jest jednym ze środków zapobiegawczych, stosowanych w postępowaniu karnym. Zgodnie z art. 275 kodeksu postępowania karnego tytułem środka zapobiegawczego można oddać oskarżonego pod dozór Policji, a oskarżonego żołnierza - pod dozór przełożonego wojskowego. Oddany pod dozór ma obowiązek stosowania się do wymagań zawartych w postanowieniu sądu lub prokuratora. Obowiązek ten może polegać na zakazie opuszczania określonego miejsca pobytu, zgłaszaniu się do organu dozorującego w określonych odstępach czasu, zawiadamianiu go o zamierzonym wyjeździe oraz o terminie powrotu, a także na innych ograniczeniach jego swobody, niezbędnych do wykonywania dozoru. Kodeks postępowania karnego nie podaje żadnych maksymalnych terminów stosowania dozoru policyjnego. Czas trwania takiego dozoru będzie określony w postanowieniu o zastosowaniu takiego środka. Uchylenie go przez sąd lub prokuratora nastąpi z chwilą: a) umorzenia postępowania, uniewinnienia oskarżonego, lub warunkowego zawieszenia kary, b) zniknięcia podstaw do stosowania środków zapobiegających ewentualnemu uchylaniu się od sądu. Oskarżony może złożyć w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego (dozoru policyjnego). W przedmiocie takiego wniosku rozstrzyga, najpóźniej w ciągu 3 dni, prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu - sąd, przed którym sprawa się toczy. Na postanowienie w przedmiocie wniosku przysługuje zażalenie tylko wtedy, gdy wniosek został złożony po upływie co najmniej 2 miesięcy od dnia rozpoznania poprzedniego wniosku dotyczącego tego samego oskarżonego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (7)

gangalbanii

14.6.2016 9:42:43

Re: Dozór policyjny

czekam juz tyle czasu na odwieszenie dozoru i huj w dupe, jak zwykle nic nie wiedza .......... CO ZA POJEBANY KRAJ!!!! Mam pyt. Czy jesli sprawa bd w 2017 roku powiedzmy w czerwcu, to bd zmuszony dalej 2 dni w tygodniu zadupiac na komende sie zglaszac tym ..... ?

justyna

13.3.2014 13:39:32

Re: Dozór policyjny

czy z dozorem policyjnym morzna pracowac

taehe

23.6.2013 13:39:25

Re: Dozór policyjny

Czy jak mam dozór od dwóch tygodni a chce wyjechać nad morzę na cały tydzień da radę to zgłosić i bez problemów się na to zgodzą ?

rysiu123

29.8.2012 11:18:24

Re: Dozór policyjny

przez ten jebany dozor nie moge wyjechac do pracy za granice. od 11 kwietnia nie dostalem zadnej odpowiedzi a mamy juz 29 sierpnia. huje siedza i kawe tylko pija a ja musze jak ten osiol sie meldowac na komendzie

WIDZEW&RUCH

15.5.2011 0:48:43

Wakacje

Czy jak bede chcial wyjechac na wakacje , to moge zglosic ze wyjezdzam i da rade to zalatwic normalnie??

ssssss

15.5.2011 0:47:37

Re: Dozór policyjny

kurwa mi minelo juz od 19 marca i te kutasy dopiero jakies gowna robia!!

ktoś

30.11.2010 10:12:22

Re: Dozór policyjny

co mam zrobic mam dozór policyjny i mineło juz 4 miesiące a sprawy jeszcze w sądzie niebyło,jak długo bedzie trwac dozór czy mozna pisac do prokuratury o jej zniesienie?

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 3.2.2005

  Egzekucja z ruchomości

  Egzekucja z ruchomości jest tzw. sposobem zaspokajającym egzekucji świadczeń pieniężnych. Egzekucję z ruchomości przeprowadza komornik sądu, w którego okręgu znajdują się ruchomości podlegające (...)

 • 8.10.2018

  Zmiany w dozorze technicznym

  Rządowy projekt nowelizacji ustawy o dozorze technicznym ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa przy eksploatowaniu urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu i zmniejszenie (...)

 • 18.11.2018

  Reforma systemu badań technicznych pojazdów

  Zgodnie z rządowym projektem, za organizację i funkcjonowanie systemu zapewnienia jakości badań technicznych pojazdów oraz sprawowanie nadzoru nad tymi badaniami, a także przedsiębiorcami (...)

 • 11.1.2005

  Wymiana prawa jazdy

  W okresie powojennym w Polsce prawa jazdy wydawane były na podstawie różnych aktów prawnych. Wprowadzały one różnorodne wzory druków prawa jazdy a także różnorodne (...)

 • 26.11.2017

  Kiedy nastąpi wznowienie postępowania karnego?

  Wznowienie postępowania karnego jest - obok kasacji - nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, przysługującym od orzeczeń już prawomocnych. Wznowić można zarówno postępowanie zakończone w (...)