Iluminacja świetlna w KŚT

Pytanie:

"Firma nasza zakupiła iluminację świetlną budynku wraz z montażem. Jak zaliczyć iluminację do środków trwałych? Czy jest ona zwiększeniem wartości budynku, czy też osobną pozycją na środkach trwałych? Jeśli jest osobną pozycją, do której grupy środków należy ją zaliczyć?"

Odpowiedź prawnika: Iluminacja świetlna w KŚT

Jak stanowi art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1 i 3-11, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Kluczowe zatem dla ustalenia - czy iluminacja budynku powinna być traktowana jako odrębny środek trwały, czy też ulepszenie budynku - jest czy w wyniku tej modernizacji wzrosła wartość użytkowa budynku w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania (jeśli wartość użytkowa budynku wzrosła - iluminacja będzie tylko ulepszeniem, jeśli nie – będzie odrębnym środkiem trwałym).

Jeśli iluminację budynku traktować jako odrębny środek trwały wydaje się, iż powinna ona być klasyfikowana zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) do grupy 8 (NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, RUCHOMOŚCI I WYPOSAŻENIE), podgrupy 80 (Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie), rodzaj 808 (Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie pozostałe), to której zalicza się m.in. sprzęt oświetleniowy. Jeśli sposób klasyfikacji budzi wątpliwości podatnik może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika