Księgowanie paragonu z UE
Pytanie:
"Prowadze firme handlowa importujaca towary z obszaru UE, zakupiłem towar handlowy w Austrii na podstawie paragonu w supermarkecie na niwielka kwotę ok.100 euro. Niestety księgowy twierdzi, ze nie mogę tego paragonu zaksięgowac jako zakup towaru handlowego, bo wymagana jest faktura wewnatrzunijna ani też potraktować go jako koszt. Ponieważ market (HOFER) nie jest zainteresowany wystawianiem faktur, a towar jest atrakcyjny cenowo i chciałbym go regularnie sprowadzac w niewielkich ilosciach nie wiem jak rozwiazać ten problem?"
Odpowiedź prawnika: Księgowanie paragonu z UE
Zgodnie z § 14 ust. 4 i ust. 5 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych może być dokumentowany paragonami zaopatrzonymi w datę i stempel (oznaczenie) jednostki wydającej paragon - określającymi ilość, cenę jednostkową oraz wartość, za jaką dokonano zakupu. Na odwrocie paragonu podatnik musi uzupełnić jego treść, wpisując swoje nazwisko (nazwę zakładu), adres oraz rodzaj (nazwę) zakupionego towaru. Wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa i olejów mogą być dokumentowane paragonami lub dowodami kasowymi.
Zatem tylko w powyższych przypadkach możliwe jest udokumentowanie poniesienia kosztu paragonami. W innym przypadku koszty mogą być kwestionowane przez organy podatkowe, które formalnie podchodzą do kwestii odpowiedniego udokumentowania poniesienia kosztu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?