Opodatkownie wpisowego
Pytanie:
"Nasza firma organizuje imprezę typu maraton. Uczestnicy są zobowiązani do wpłacenia wpisowego. Mogą je wpłacać w naszym sklepie lub bezpośrednio na konto. Czy mamy obowiązek wystawiać każdorazowo fakturę VAT (będą to osoby fizyczne)? Czy sprzedaż realizowana w sklepie musi być rejestrowana w kasie fiskalnej? Impreza ma charakter charytatywny - jaką stawką VAT powinno być opodatkowane wpisowe?"
Odpowiedź prawnika: Opodatkownie wpisowego
Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatkiem VAT opodatkowane jest każde odpłatne świadczenie usług. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa wynika (o ile dobrze zrozumieliśmy), iż Firma zamierza zorganizować imprezę sportową, przy czym aby wziąć w niej udział należy wpłacić określoną kwotę.
Naszym zdaniem usługa, która Państwo zamierzacie świadczyć jest usługą odpłatną, ponieważ, aby wziąć udział w imprezie należy wpłacić określoną kwotę. Fakt, że kwota ta zostanie przeznaczona na działalność charytatywną, nie ma znaczenia jeżeli chodzi o kwestię odpłatności.
Obowiązek podatkowy w przypadku wpisowego, które jest wpłacane przed wykonaniem usługi (czyli jest zaliczką) powstaje zgodnie z art. 19 ust. 11 z chwilą otrzymania tego wpisowego. Fakturę osobom fizycznym należy wystawić każdorazowo, gdy tego zażąda w terminie w terminie 7 dni od dnia otrzymania zaliczki.
Usługi związane z rekreacją i sportem (oznaczone w załączniku nr 4 do ustawy symbolem PKWiU ex 92) są zwolnione od podatku VAT. Zwolnienie to jednak nie dotyczy wstępu na imprezy sportowe. Z przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego wynika, iż wpisowe jest warunkiem wstępu na imprezę - jeżeli tak, to nie korzysta ono ze zwolnienia i winno być opodatkowane stawką 22%.
Zgodnie z art. 111 ustawy co do zasady podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obowiązki te jak i zwolnienia od obowiązku zawarte są w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. 2004 r., Nr 27, poz. 2706). Z rozporządzenia wynika, iż zwolnieni od rejestracji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej do 31.12.2005 są podatnicy:
-
u których kwota obrotu z działalności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania. Jeżeli sprzedaż rozpoczęta została w danym roku, kwota ta wynosi 20000 zł.
-
jeżeli poprzedni warunek nie jest spełniony, istnieje druga możliwość: usługa zakwalifikowana została do usług zwolnionych z obowiązku rejestracji wymienionych w załączniku, pod warunkiem jednak, iż w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności na rzecz osób fizycznych był większy niż 70 %, jeżeli świadczenie tych usług zostaje rozpoczęte w danym roku- brany jest planowany udział w roku 2005.
Należy zauważyć, iż usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem, z wyłączeniem usług związanych z filmami i taśmami wideo oraz wyświetlaniem filmów na innych nośnikach” (symbol PKWiU: ex 92) znajdują się w pozycji 34 załącznika. Jeżeli spełniony zatem został warunek udziału w obrotach - nie trzeba rejestrować ich sprzedaży.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?