Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Pytanie:
"Mam zamiar postawić dom. Chciałabym wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków, zamiast szamba. W warunkach zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy jest napisane: odprowadzanie ścieków gospodarczo - bytowych z poszczególnych budynków do czasu budowy kanalizacji sanitarnej do szczelnych, bezodpływowych zbiorników tzw szamb. Czy to oznacza ze na działce będę mogla tylko i wyłącznie zainstalować szambo? Jakie procedury muszę podjąć aby móc wybudować oczyszczalnię? Czy muszę ponownie starać się o nowe warunki zabudowy? "
Odpowiedź prawnika: Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Z przedstawionego stany faktycznego wynika, iż w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, może Pani wybudować tylko szambo. Wobec tego konieczne stanie się złożenie wniosku o wydanie nowej decyzji, jeżeli zamierza Pani wybudować zamiast zwykłego szamba oczyszczalnię ścieków.
Ponadto, kolejnym wymogiem będzie albo wystąpienie z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę, albo tylko zgłoszenie właściwemu organowi budowy oczyszczalni ścieków. Zgodnie z przepisem art. 29 ust 1 pkt 3 ustawy prawo budowlane – nie wymaga pozwolenia na budowę budowa indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę. W takim przypadku konieczne staję się tylko zgłoszenie zamierzanej budowy właściwemu organowi czyli staroście bądź wojewodzie. W przypadku gdy wydajność Pani oczyszczalni będzie większa konieczne stanie się uzyskanie pozwolenia na budowę.
Z kolei zgodnie z ustawą Prawo wodne, pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi będzie wymagane, jeżeli ilość wprowadzanych ścieków jest większa niż 5 m3 na dobę.
Dodatkowo, na podstawie rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia, eksploatacja oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę, wykorzystywane na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód wymaga zgłoszenia organowi ochrony środowiska.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?