Remanent w salonie kosmetycznym

Pytanie:

Prowadzę salon kosmetyczny, rozliczam się na zasadach ogólnych. Na dzień 31-12-2006 muszę sporządzić remanent końcowy. Jak właściwie wykazać ilościowo towary do wykonania usługi, tj. lakiery w sprayu, kremy farby do włosów, cienie do powiek?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Spis z natury (remanent) sporządzany na koniec roku powinien obejmować, oprócz materiałów podstawowych, także materiały pomocnicze, co wynika wprost z § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodnie z którym podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Materiały pomocnicze częściowo zużyte należy ująć w odpowiedniej części, w wartości niższej od ceny zakupu wynikającej z ich zużycia. Jak wynika z § 29 ust. 7 wskazanego rozporządzenia, w razie przyjęcia wyceny towarów w kwocie niższej od ceny zakupu lub nabycia albo od kosztów wytworzenia, w szczególności z powodu uszkodzenia, wyjścia z mody, należy przy poszczególnych pozycjach uwidocznić również jednostkową cenę zakupu (nabycia) lub koszt wytworzenia.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: