e-prawnik.pl Porady prawne

Remanent w salonie kosmetycznym

Pytanie:

Prowadzę salon kosmetyczny, rozliczam się na zasadach ogólnych. Na dzień 31-12-2006 muszę sporządzić remanent końcowy. Jak właściwie wykazać ilościowo towary do wykonania usługi, tj. lakiery w sprayu, kremy farby do włosów, cienie do powiek?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Remanent w salonie kosmetycznym

Spis z natury (remanent) sporządzany na koniec roku powinien obejmować, oprócz materiałów podstawowych, także materiały pomocnicze, co wynika wprost z § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodnie z którym podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Materiały pomocnicze częściowo zużyte należy ująć w odpowiedniej części, w wartości niższej od ceny zakupu wynikającej z ich zużycia. Jak wynika z § 29 ust. 7 wskazanego rozporządzenia, w razie przyjęcia wyceny towarów w kwocie niższej od ceny zakupu lub nabycia albo od kosztów wytworzenia, w szczególności z powodu uszkodzenia, wyjścia z mody, należy przy poszczególnych pozycjach uwidocznić również jednostkową cenę zakupu (nabycia) lub koszt wytworzenia.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ