Samowola budowlana

Pytanie:

"W dniu 2005-11-18 zadałem pytanie dotyczące popełnionych samowoli budowlanych polegających m.in. na zmianie biegu klatki schodowej. Te pytanie zostało zdane przeze mnie niezbyt precyzyjnie. Wobec tego je ponawiam. Pytanie dotyczyło w zasadzie dwóch spraw. 1)Właściciel budynku mieszkalnego w użytkowaniu wybudowanego przed kilkudziesięcioma latami (pozwolenia na budowę nie udało się odnaleźć) zmienił kierunek biegu schodów wejściowych do budynku mieszkalnego (schody były zlokalizowane w narożniku budynku, dotychczas bieg schodów był zlokalizowany przy ścianie szczytowej a właściciel ze względów użytkowych wykonał bieg schodów przy ścianie podłużnej). Czy obecnie wykonana zmiana biegu schodów jest budową obiektu lub jego części, skutkującą zastosowaniem art. 48 Prawa budowlanego i w konsekwencji opłatą legalizacyjną w wysokości 50.000 zł? Czy też jest to robota budowlana inna niż wymieniona w art. 48 Prawa budowlanego (art. 50 i 51 Prawa budowlanego)? 2) Czy roboty budowlane, dokonane obecnie, polegające na wykonaniu bez wymaganego pozwolenia na budowę zewnętrznego komina w związku z modernizacją kotłowni, wykonanie utwardzonego tarasu na gruncie przy budynku mieszkalnym, wykonanie wjazdu do garażu, wykonaniu nowych schodów wejściowych do budynku jest budową obiektu lub jego części skutkującego zastosowaniem art. 48, czy też są to roboty inne niż wymienione w art. 48 Prawa budowlanego i w stosunku do nich będą mieć zastosowanie mniej rygorystyczne przepisy art. 50 i 51 Prawa budowlanego? Sprawa dotyczy budynku w użytkowaniu, wybudowanego przed kilkudziesięcioma latami (pozwolenia na budowę nie udało się odnaleźć)."

Odpowiedź prawnika: Samowola budowlana

Wydaje się, że zmiana kierunku schodów w budynku może być zakwalifikowana jako remont budynku. W związku z tym, że remont nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, nie będzie miał zastosowania art. 48 ustawy Prawo budowlane. Remont wymaga jednak zgłoszenia. Jego brak uzasadnia zastosowanie art. 50 i 51 Prawa budowlanego. Jako remont można także zakwalifikować wykonanie wjazdu do garażu.

Natomiast wykonanie tarasu wydaje się być rozbudową istniejącego budynku, a więc robotą budowlaną, na którą potrzeba ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Dotyczy to też budowy nowych schodów. Podobnie budowa komina wydaje się być przebudową budynku, a więc także robotą budowlaną wymagającą pozwolenia na budowę. W tych przypadkach brak pozwolenia skutkuje zastosowaniem sankcji z artykułu 48 Prawa budowlanego.

Należy jednak pamiętać, iż wg orzecznictwa faktycznego rozróżnienia charakteru poszczególnych robót budowlanych, z uwzględnieniem konieczności ewentualnego odróżnienia na podstawie kryteriów rzeczowych rekonstrukcji od remontu, może dokonać jedynie biegły z zakresu budownictwa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika