Ulotki z banknotami

Pytanie:

"Chciałem wydrukować ulotki. Na awersie umieścić frontową stronę banknotu polskiego z pionową linią zawierającą adres internetowy firmy. Na rewersie reklama. Drukarz powiedział, że w Polsce obowiązują przepisy, które narzucają w takim przypadku pewne standardy np.: wymiary muszą być mniejsze niż 75% oryginału (albo większe niz 125%), nie można drukować numerów seryjnych, należy wyraźnie zaznaczyć, że druk to falsyfikat. Nie był w stanie wskazać ustawy, ale był konkretny.Czy w Polsce obowiązują w tej materii ścisłe ograniczenia?"

Odpowiedź prawnika: Ulotki z banknotami

Odwołując się do ustawy o Narodowym Banku Polskim z dnia 29 sierpnia 1997 r.:

 

Art. 31. Znakami pieniężnymi Rzeczypospolitej Polskiej są banknoty i monety opiewające na złote i grosze.

 

Znaki pieniężne emitowane przez NBP sÄ… prawnymi Å›rodkami pÅ‚atniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Jak wskazuje siÄ™ w doktrynie (Cezary Kosikowski, „Encyklopedia prawa bankowego”, Warszawa 1999-2004, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis): „Emisja pieniÄ…dza polega na kierowaniu znaków pieniężnych do obiegu paÅ„stwowego. Szerszym pojÄ™ciem jest kreacja pieniÄ…dza, ponieważ odnosi siÄ™ ono także do tworzenia pieniÄ…dza bezgotówkowego (żyrowego, bankowego). Mechanizm kreacji pieniÄ…dza jest wiÄ™c różny dla poszczególnych rodzajów pieniÄ…dza”. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zastrzegÅ‚a natomiast wyÅ‚Ä…czne prawo emisji pieniÄ…dza dla Narodowego Banku Polskiego:

 

Art. 227.

1. Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza.

 

Wzory i wartość nominalnÄ… banknotów oraz wzory, wartość nominalnÄ…, stop, próbÄ™ i masÄ™ monet oraz wielkość emisji znaków pieniężnych, jak również terminy wprowadzenia ich do obiegu ustala Prezes NBP w drodze zarzÄ…dzenia. PodkreÅ›lenia wymaga, że o ile PaÅ„skie ulotki-banknoty mogÅ‚yby posiadać nominaÅ‚ zÅ‚otówek, czy też groszy, o tyle nie mogÄ… wizualnie, czy też rozmiarem przypominać rzeczywistych banknotów emitowanych przez NBP. MuszÄ… siÄ™ znaczÄ…co od nich różnić. Wskazane przez drukarza różnice rozmiarowe i informacja o falsyfikacie sÄ… wystarczajÄ…ce. Takie też informacje uzyskaliÅ›my w trakcie konsultacji w Narodowym Banku Polskim. Nie bÄ™dÄ… przy tym potrzebne żadne zezwolenia ze strony NBP. Zaznaczyć należy, że gdyby rozdawaÅ‚ Pan ulotki-banknoty podobne do rzeczywistych Å›rodków pÅ‚atniczych mógÅ‚by siÄ™ Pan narazić na odpowiedzialność karnÄ…:

 

Art. 310. § 1. Kto podrabia albo przerabia polski albo obcy pieniÄ…dz, inny Å›rodek pÅ‚atniczy albo dokument uprawniajÄ…cy do otrzymania sumy pieniężnej albo zawierajÄ…cy obowiÄ…zek wypÅ‚aty kapitaÅ‚u, odsetek, udziaÅ‚u w zyskach albo stwierdzenie uczestnictwa w spóÅ‚ce lub z pieniÄ™dzy, innego Å›rodka pÅ‚atniczego albo z takiego dokumentu usuwa oznakÄ™ umorzenia, podlega karze pozbawienia wolnoÅ›ci na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolnoÅ›ci.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika