Wymeldowanie

Pytanie:

"Chciałabym wiedzieć czy osoba będąca właścicielem mieszkanie ma prawo do wymeldowania zameldowanej kilkanaście lat temu osoby na pobyt stały bez jej wyraźnej zgody czy też musi mieć do tego upoważnienie osoby, którą chce ze swojego mieszkania wymeldować? "

Odpowiedź prawnika: Wymeldowanie

Zgodnie z art. 15 ust. 1. z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 139 poz. 993 z późn. zm.) osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, jest obowiązana wymeldować się w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca.

 

Organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. W takim wypadku organ gminy wydaje zaświadczenie stwierdzające dopełnienie obowiązku wymeldowania się. Nie ma w obecnym stanie prawnym przeszkód, aby obowiązku wymeldowania dopełniła za kogoś osoba trzecia. Taką osobą trzecią może być właściciel lokalu, czy też inna osoba posiadająca tytuł prawny (najemca, posiadacz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, itp.). Zazwyczaj w przypadku dokonywania wymeldowania przez osoby trzecie standardowo wymaga się od wnioskodawcy wypełnionego wniosku o wymeldowanie. Z powyższego wynika, iż wymeldowania dokonać może każdy, kto ma w tym interes prawny. A więc w sytuacji, gdy główny najemca spełnia te przesłanki może zgłosić wniosek o wymeldowanie współlokatorów.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • CZYTELNICZKA 2015-01-11 10:50:30

    SKORO MAM PRACE W INNYM MIESCIE I MAM MELDUNEK TYMCZASOWY TO WŁASCICIEL DOMU MOZE MNIE I DZIECI WYMELDOWAC NAWET DGY MAMY TAM MELDUNEK STAŁY?

  • xpxp13 2012-06-24 20:19:07

    czy moja mama morze mnie i moją córke wymeldować zdomu jak ja przebywam czasami u konkubenta a wdomu mam swój pokój za własne pieniądze imeblowany.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika