Utajnienie akt
Pytanie:
"Ponawiam pytanie dotyczące utajnienia akt przez policję. Śledztwo w sprawie poszukiwawczej zostało zakończone, ze względu na odnalezienie zwłok 3 zamordowanych, wcześniej poszukiwanych osób. Od Prokuratora poszkodowany otrzymał informację, że nie ma sam wglądu do akt sprawy poszukiwawczej. Policja również odpowiedział już na dwa pisma, że nie może udostępnić akt, gdyż są utajnione. W jaki sposób poszkodowany może ubiegać się dalej o dostęp do tych akt? Postępowanie jest dawno zamknięte a kilku osobom postawiono akt oskarżenia o zamordowanie wcześniej poszukiwanych. Kto jest władny w podjęciu decyzji o odtajnieniu akt tej sprawy?"
Odpowiedź prawnika: Utajnienie akt
Z pytania wynika, że wiadomości w sprawie objęte są klauzulą tajne lub ściśle tajne. W takim razie jedynie organ, którego informacje są chronione może zezwolić na ich odtajnienie. Bowiem nawet Prokurator ani Sąd w takim przypadku nie mają prawa do zapoznawania się z treścią akt. Władny do ich udostępnienia jest jedynie organ, którego te informacje, dane są chronione przez klauzulę. Nawet organ prowadzący postępowanie nie jest uprawniony do zapoznawania się z ich treścią. Jeśli Policja chce przedstawić odpowiednie zarzuty a w aktach znajdują się informacje objęte klauzulą tajności nie może ich powoływać jako dowód, nawet jeśli byłby to jedyny dowód.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?