Nielegalną przepompownię gazu zlikwidowali w poniedziałek tj. 22 grudnia br. na terenie Lublina funkcjonariusze Izby Celnej w Białej Podlaskiej i Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.
Funkcjonariusze z wydziału zwalczania przestępczości Izby Celnej w Białej Podlaskiej, zajmujący się nielegalnym obrotem wyrobami akcyzowymi oraz policjanci z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, wkroczyli w poniedziałek w godzinach popołudniowych na teren jednej z lubelskich stacji paliwowych. Funkcjonariusze przyłapali właściciela stacji na gorącym uczynku, w trakcie przepompowywania gazu z 11-kilkogramowych butli do większych zbiorników. Znalezione na miejscu urządzenie pozwalało na jednorazowe podłączenie 24 butli. Jak relacjonują biorący udział w akcji funkcjonariusze, właściciel stacji był zaskoczony, ale zachowywał się spokojnie. Oprócz profesjonalnie przygotowanej instalacji w pomieszczeniach stacji znaleziono ponad 300 butli gazowych w tym 24 puste. Tygodniowo przepompowywane mogło być nawet 12 tys. litrów gazu przeznaczonego do celów bytowych, który był sprzedawany jako gaz LPG. Oprócz pomieszczeń przedsiębiorstwa mundurowi przeszukali również miejsce zamieszkania właściciela stacji. Znaleziona dokumentacja pozwala przypuszczać, że proceder mógł trwać od roku 2006. Na jaką kwotę został oszukany Skarb Państwa, wykaże kontrola podatkowa, którą przeprowadzą funkcjonariusze Urzędu Celnego w Lublinie. Sprawca odpowie za oszustwo podatkowe i sprowadzenia zagrożenia zdrowia i życia wielu osób. Mężczyźnie grozi wysoka grzywna i kara pozbawienia wolności do lat 8. (Marcin Czajka, Izba Celna Biała Podlaska)

Źródło: www.mf.gov.pl / Służba Celna

Potrzebujesz porady prawnej?
Święto Policji - o codziennych trudach pracy dla bezpieczeństwa obywateli
25 lipca br. w Komendzie Głównej Policji zainaugurowane zostaną ogólnopolskie obchody Święta Policji. Uroczystości otworzy spotkanie kierownictwa Policji z rodzinami zasłużonych funkcjonariuszy pod tablicą upamiętniającą Poległych Policjantów w służbie oraz pod obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”. W dniach 25-27 lipca (...)
Wpadli z "lewym" zaświadczeniem i podrobionymi pieczątkami
Kolejne osoby zostały zatrzymane podczas próby wyłudzenia kredytu. Tym razem w ręce stołecznych wywiadowców i policjantów z wydziału, zajmującego się przestępstwami gospodarczymi w KSP wpadł 27-latek, który próbował wyłudzić 25 tysięcy złotych w jednym z banków na warszawskim Śródmieściu. Został zatrzymany, kiedy pojawił się w palcówce, aby odebrać pieniądze. Wraz z nim (...)
icjanci nieustannie kontrolują targowiska, gdzie sprawdzają, czy nie jest prowadzony handel podrobioną odzieżą. Ich praca przynosi widoczne efekty. Podczas kontroli na jednym z radomskich targowisk policjanci zatrzymali dwóch obcokrajowców oferujących buty i odzież z podrobionymi znakami towarowymi. W Sokołowie Podlaskim w ręce stróżów prawa wpadł 55-letni mieszkaniec (...)
Pozbawienie i ograniczenie władzy rodzicielskiej
Co to jest władza rodzicielska? Władza rodzicielska jest to kompleks uprawnień i obowiązków przysługujących rodzicom w stosunku do dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Władza rodzicielska nie jest żadnym uprawnieniem „ władczym” rodziców nad dzieckiem, a jedynie stanowi instrument służący dobru (...)
Celnicy dojeżdżają na kontrolę za własne pieniądze
Funkcjonariusze szczecińskiej izby celnej chcą przed sądem walczyć o pieniądze za przejazdy W dwóch na 17 izb celnych funkcjonariusze dojeżdżający do miejsca kontroli sami muszą pokrywać koszty przejazdu. Dla wielu z nich to naprawdę duże obciążenie, bo w wypadku pensji rzędu 2 tys. zł te koszty mogą sięgnąć nawet połowy ich wynagrodzenia.Funkcjonariusze z izby szczecińskiej (...)
System monitorowania drogowego przewozu towarów
Cele ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów ma na celu wdrożenie kolejnego narzędzia uszczelniającego system podatkowy. Ustawa określa zasady oraz odpowiedzialność za naruszenie obowiązków związanych z drogowym przewozem niektórych towarów. Tzw. pakiet przewozowy (...)
Jak będą nakładane mandaty za wykroczenia skarbowe?
Czego dotyczą nowe przepisy? 25 lutego 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 31 stycznia 2006 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe. Stanowi ono uzupełnienie przepisów Kodeksu karnego skarbowego co do tzw. postępowania mandatowego. Nowe rozporządzenie określa: szczegółowe zasady i sposób wydawania funkcjonariuszom (...)
Jakie propozycje rządowe zainteresują celników?Do Sejmu trafił rządowy projekt nowej ustawy o Służbie Celnej. Ustawa ta określa zadania, organizację i kompetencje Służby Celnej. Główne zmiany zawarte w projekcie dotyczą wzmocnienia organizacji Służby Celnej i statusu funkcjonariuszy celnych oraz usprawnienia przeprowadzanych przez Służbę Celną działań kontrolnych, (...)
Rząd przedłużył działanie tarczy antyinflacyjnej do końca 2022 r.
Rada Ministrów zdecydowała o przedłużeniu do końca 2022 r. tarczy antyinflacyjnej obowiązującej obecnie do 31 października br. Przedłużenie dotyczy m.in. obniżki akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe, oraz stawek VAT na żywność czy gaz ziemny. Oprócz (...)
Tyle wyniosą obciążenia podatkowe w 2014 r.
Czteroosobowa rodzina, która osiąga dochód na poziomie średniej krajowej, w 2014 roku odda państwu w formie PIT, składek ZUS, VAT i akcyzy prawie 23 tys. zł. Tax Care sprawdził, jaką część zarobionych i wydatkowanych przez nas w ciągu roku pieniędzy potrąca państwo w formie różnego typu zobowiązań publiczno-prawnych. Obliczenia dotyczą 4-osobowej rodziny, osiągającej dochód (...)
Projekt ustawy o zwrocie akcyzy zapłaconej od sprowadzonych samochodów osobowych
Ministerstwo Finansów skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego. Po co nowa ustawa? Projekt ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego, przewiduje możliwość zwrotu części (...)
Akcyza - podatek akcyzowy 2015
Czym jest akcyza? Podatek akcyzowy to podatek konsumpcyjny, jednofazowy, co oznacza, że w odróżnieniu od VAT-u, jest nakładany na dany towar zasadniczo tylko jeden raz podczas całego obrotu gospodarczego. Akcyza jest również podatkiem selektywnym. Opodatkowanymi tym podatkiem są jedynie towary jasno wskazane w ustawie, tj. wyroby akcyzowe (wyroby energetyczne, energia elektryczna, (...)
Podatek akcyzowy, podobnie jak podatek od towarów i usług, jest podatkiem pośrednim. Podatki pośrednie, stosownie do zapisów traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, są zharmonizowane na poziomie Unii Europejskiej. Harmonizacja podatków pośrednich, w tym również podatku akcyzowego, stanowi gwarancję istnienia jednolitego rynku w Unii Europejskiej. Podatek akcyzowy, (...)
Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich
Przeczytaj ważne informacje na temat prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Opodatkowanie akcyzą Podstawowym aktem prawnym dotyczącym podatku akcyzowego w Polsce jest ustawa o podatku akcyzowym, która wprowadza opodatkowanie akcyzą dwóch nowych kategorii wyrobów akcyzowych, (...)
Stan faktyczny Czy jeśli Naczelnik Urzędu Celnego zatwierdził regulamin funkcjonowania składu podatkowego, w którym produkuje się wyroby akcyzowe zharmonizowane ponosi odpowiedzialność prawną, gdy w toku produkcji okazało się, że wyroby tam produkowane nie spełniają norm towarów dopuszczonych do handlu? Pragnę nadmienić, że dokumentacja była pełna w 100 %, dane towary (...)
Skład podatkowy - jak go otworzyć?
Skład podatkowy - czyli co? Skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu, w którym wyroby akcyzowe są produkowane, magazynowane lub przeładowywane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Skład podatkowy to także miejsce, do którego wymienione wyroby są wprowadzane bądź z którego są wyprowadzane w omawianej procedurze. W rezultacie przemieszczanie wyrobów (...)
Z dniem 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie większość przepisów ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zmiany wynikają przede wszystkim z konieczności dostosowania polskiego prawa do nowej wspólnotowej dyrektywy nr 2006/112/WE o VAT. Zmiany w definicjach Pod (...)