Zawyżanie cen w przetargach
Luka w przepisach sprawia, że spółki powiązane ze sobą kapitałowo mogą manipulować cenami ofert składanych w przetargach. A to oznacza wyższe wydatki publiczne(...)Sytuacja zmieniła się jednak po nowelizacji prawa zamówień publicznych, która weszła w życie w maju zeszłego roku. Wprowadziła m.in. obowiązek uzupełniania brakujących dokumentów, które potwierdzają, że firma spełnia warunki udziału w przetargu.
Przepis ten, skądinąd bardzo potrzebny, otworzył furtkę do zawyżania cen (patrz: ramka). Firmy powiązane ze sobą kapitałowo mogą celowo zapominać o niektórych dokumentach. A później, w zależności od tego, czy konkurencja złożyła korzystniejsze oferty, uzupełniać dokumenty bądź tego nie robić. Pozwala to bez utraty wadium wycofywać tańsze oferty, a pozostawiać tę droższą. Zamawiający nie ma wyjścia: musi zawrzeć umowę, nawet gdy wie, że cena została zawyżona.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?