Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Na czym polega umowa leasingu i jakie są jej rodzaje?

www.sxc.hu/jannes
(fot. www.sxc.hu/jannes)
Strona 1 z 2

Czym jest leasing?

Leasing to swoista, ukształtowana przez praktykę gospodarczą, umowa polegająca na czasowym przekazywaniu innej osobie przede wszystkim dóbr inwestycyjnych do czasowego korzystania za opłatą oznaczonej sumy pieniężnej. Wyróżnia się 2 postacie leasingu:

1. leasing finansowany (finansowy, kapitałowy) - będący umową nazwaną (uregulowaną przepisami Kodeksu cywilnego), w ramach której finansujący (leasingodawca) nabywa rzecz - zazwyczaj według wskazań leasingodawcy - i przekazuje ją leasingobiorcy do korzystania przez czas oznaczony, za zapłatą w ratach wynagrodzenia odpowiadającego wartości rzeczy w chwili jej nabycia;

2. i bieżący (operacyjny, organizowany) - umowa nienazwaną (nieuregulowana w przepisach prawnych, do której w drodze analogii można stosować niektóre regulacje prawne dotyczące podobnych umów nazwanych), która zakłada czasowe udostępnienie rzeczy nabytej lub wytworzonej przez leasingodawcę kolejnym korzystającym, z pobieraniem opłat nie pokrywających (w ramach jednej transakcji) wartości przedmiotu leasingu.

Dalej będzie mowa jedynie o pierwszym rodzaju leasingu - uregulowanym w Kodeksie cywilnym.

Przez umowę leasingu finansujący (czyli np. bank) zobowiązuje się nabyć rzecz od określonego zbywcy, a następnie oddać tą rzecz korzystającemu do używania albo do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony. Korzystający zaś zobowiązany jest do zapłaty w ratach wynagrodzenia finansującemu.

Odmian umowy leasingu jest wiele do najbardziej popularnych należy:

 • leasing bezpośredni
 • i pośredni.

Kto jest stroną umowy leasingu?

Stronami umowy leasingu są finansujący oraz korzystający, z tym jednak zastrzeżeniem, iż finansującym musi być przedsiębiorca zajmujący się tego typu działalnością. Najczęściej będzie to bank. Korzystającym może być zarówno osoba zajmująca się działalnością gospodarczą jak i konsument.

Kto to jest zbywca? Czy on też jest stroną umowy?

Zbywca jest to osoba, od której finansujący ma nabyć rzecz wskazaną przez korzystającego. Może to być np. salon samochodowy, hurtownia sprzętu komputerowego. Zbywca nie jest jednak stroną umowy leasingu.

Co może być przedmiotem umowy leasingu?

Przedmiotem mogą być rzeczy, zarówno ruchome (np. samochód, komputer) jak i nieruchomości. Przedmiotem leasingu nie mogą być prawa np. z papierów wartościowych, majątkowe prawa autorskie. Co do zasady nie może to być przedsiębiorstwo.

Co grozi korzystającemu jeżeli nie zapłaci w terminie raty wynagrodzenia?

W takiej sytuacji finansujący powinien wyznaczyć korzystającemu na piśmie dodatkowy termin do zapłaty z zagrożeniem, że po jego upływie w razie braku zapłaty wypowie umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym.

Gdy przedmiot leasingu zepsuł się, to czy mogę się domagać od finansującego żeby go naprawił lub wymienił?

Zasadniczo nie, gdyż z chwilą zawarcia umowy przez finansującego ze zbywcą na korzystającego przechodzą uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące dotychczas finansującemu. Przykładowo: jeżeli mam w leasingu samochód, który się zepsuł to naprawy domagam się bezpośrednio od salonu samochodowego czy też serwisu tego salonu, a nie od banku, z którym zawarłem umowę. Strony umowy leasingu mogą umówić się inaczej.

Czy muszę ubezpieczyć przedmiot leasingu? Jestem korzystającym.

Jeżeli w umowie nie został taki obowiązek nałożony na korzystającego (co najczęściej występuje w praktyce) korzystający nie musi się martwić kwestią ubezpieczenia rzeczy, powinien się tym zająć finansujący.

<>

 

Komentarze: Na czym polega umowa leasingu i jakie są jej rodzaje?

 • adammadry 2017-01-13 19:04:56

  Re: Na czym polega umowa leasingu i jakie są jej rodzaje?

  [url://leasing-kalkulator.pl] leasing operacyjny[/url]


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Renata

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana szybko, profesjonalnie, zrozumiale. POLECAM.
 • Zdzisława

  ocena usługi:

  Dziękuję za bardzo profesjonalną usługę prawną i wyczerpującą w pełni moje pytanie.Będę polecała napewno znajomym . Sama także skorzystam jeszcze z Państwa porad.
 • Paweł

  ocena usługi:

 • Andrzej

  ocena usługi:

  Cena mogłaby być niższa ale opinia prawna to rekompensuje pozdrawiam
 • Jola

  ocena usługi:

  Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź, jeżeli zajdzie konieczność na pewno skorzystam ponownie.
 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane