Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Na czym polega umowa leasingu i jakie są jej rodzaje?

www.sxc.hu/jannes
(fot. www.sxc.hu/jannes)
Strona 1 z 2

Czym jest leasing?

Leasing to swoista, ukształtowana przez praktykę gospodarczą, umowa polegająca na czasowym przekazywaniu innej osobie przede wszystkim dóbr inwestycyjnych do czasowego korzystania za opłatą oznaczonej sumy pieniężnej. Wyróżnia się 2 postacie leasingu:

1. leasing finansowany (finansowy, kapitałowy) - będący umową nazwaną (uregulowaną przepisami Kodeksu cywilnego), w ramach której finansujący (leasingodawca) nabywa rzecz - zazwyczaj według wskazań leasingodawcy - i przekazuje ją leasingobiorcy do korzystania przez czas oznaczony, za zapłatą w ratach wynagrodzenia odpowiadającego wartości rzeczy w chwili jej nabycia;

2. i bieżący (operacyjny, organizowany) - umowa nienazwaną (nieuregulowana w przepisach prawnych, do której w drodze analogii można stosować niektóre regulacje prawne dotyczące podobnych umów nazwanych), która zakłada czasowe udostępnienie rzeczy nabytej lub wytworzonej przez leasingodawcę kolejnym korzystającym, z pobieraniem opłat nie pokrywających (w ramach jednej transakcji) wartości przedmiotu leasingu.

Dalej będzie mowa jedynie o pierwszym rodzaju leasingu - uregulowanym w Kodeksie cywilnym.

Przez umowę leasingu finansujący (czyli np. bank) zobowiązuje się nabyć rzecz od określonego zbywcy, a następnie oddać tą rzecz korzystającemu do używania albo do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony. Korzystający zaś zobowiązany jest do zapłaty w ratach wynagrodzenia finansującemu.

Odmian umowy leasingu jest wiele do najbardziej popularnych należy:

 • leasing bezpośredni
 • i pośredni.

Kto jest stroną umowy leasingu?

Stronami umowy leasingu są finansujący oraz korzystający, z tym jednak zastrzeżeniem, iż finansującym musi być przedsiębiorca zajmujący się tego typu działalnością. Najczęściej będzie to bank. Korzystającym może być zarówno osoba zajmująca się działalnością gospodarczą jak i konsument.

Kto to jest zbywca? Czy on też jest stroną umowy?

Zbywca jest to osoba, od której finansujący ma nabyć rzecz wskazaną przez korzystającego. Może to być np. salon samochodowy, hurtownia sprzętu komputerowego. Zbywca nie jest jednak stroną umowy leasingu.

Co może być przedmiotem umowy leasingu?

Przedmiotem mogą być rzeczy, zarówno ruchome (np. samochód, komputer) jak i nieruchomości. Przedmiotem leasingu nie mogą być prawa np. z papierów wartościowych, majątkowe prawa autorskie. Co do zasady nie może to być przedsiębiorstwo.

Co grozi korzystającemu jeżeli nie zapłaci w terminie raty wynagrodzenia?

W takiej sytuacji finansujący powinien wyznaczyć korzystającemu na piśmie dodatkowy termin do zapłaty z zagrożeniem, że po jego upływie w razie braku zapłaty wypowie umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym.

Gdy przedmiot leasingu zepsuł się, to czy mogę się domagać od finansującego żeby go naprawił lub wymienił?

Zasadniczo nie, gdyż z chwilą zawarcia umowy przez finansującego ze zbywcą na korzystającego przechodzą uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące dotychczas finansującemu. Przykładowo: jeżeli mam w leasingu samochód, który się zepsuł to naprawy domagam się bezpośrednio od salonu samochodowego czy też serwisu tego salonu, a nie od banku, z którym zawarłem umowę. Strony umowy leasingu mogą umówić się inaczej.

Czy muszę ubezpieczyć przedmiot leasingu? Jestem korzystającym.

Jeżeli w umowie nie został taki obowiązek nałożony na korzystającego (co najczęściej występuje w praktyce) korzystający nie musi się martwić kwestią ubezpieczenia rzeczy, powinien się tym zająć finansujący.

<>

 

Komentarze: Na czym polega umowa leasingu i jakie są jej rodzaje?

 • Adam Kilkut 2018-03-28 01:47:01

  Re: Na czym polega umowa leasingu i jakie są jej rodzaje?

  Dobry artykuł ale przydałoby się kilka przykładów ofert dostępnych na rynku, czasu kredytowania (5, teraz już nawet 7 lat), procentu wykupu i wkładu własnego. Warto tutaj zaznaczyć, że przez ostatnie kilka lat zmieniło się jedno - prawie w każdej porządnej umowie (vw, mbank, efl itp) - stroną odpowiedzialną za naprawy jest... leasingodawca a to przez mocną konkurencję firm świadczących usługę krótko i długoterminowego wynajęcia aut.

 • adammadry 2017-01-13 19:04:56

  Re: Na czym polega umowa leasingu i jakie są jej rodzaje?

  [url://leasing-kalkulator.pl] leasing operacyjny[/url]


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane