Nabycie własności po zakończeniu leasingu

Pytanie:

"Przedmiotem umowy leasingu był samochód. Spłacono wszystkie raty leasingowe. Niestety do wykupu samochodu nie doszło z winy leasingodawcy. Do momentu rozstrzygnięcia spraw leasingodawcy przez sąd, leasingodawca zaproponował wzięcie samochodu w użyczenie. Jeśli nie doszło do zakupu tego samochodu, mimo że leasingobiorca wywiązał się ze wszystkich zobowiązań umowy leasingowej, czego nie zrobił z własnej winy leasingodawca, kto ma prawo do samochodu?"

Odpowiedź prawnika: Nabycie własności po zakończeniu leasingu

Zgodnie z art. 709 [16], jeżeli finansujący zobowiązał się, bez dodatkowego świadczenia, przenieść na korzystającego własność rzeczy po upływie oznaczonego w umowie czasu trwania leasingu, korzystający może żądać przeniesienia własności rzeczy w terminie miesiąca od upływu tego czasu, chyba że strony uzgodniły inny termin. Jest to jednak przepis względnie obowiązujący i nie jest wykluczone, że strony zawarły umowę, która tą regulację modyfikuje. Podstawową kwestią jest więc, czy korzystający zgłosił odpowiedni żądanie. Uprawnienie do żądania przeniesienia własności rzeczy wygaśnie, jeżeli korzystający w ciągu miesiąca od zakończenia leasingu z tego uprawnienia nie skorzysta. Jeżeli leasingobiorca skorzystał w odpowiednim terminie z powyższego uprawnienia, to leasingodawca powinien przenieść własność samochodu, czyli złożyć stosowne oświadczenie woli. W tym wypadku warto odwołać się do art. 64 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej osoby do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, zastępuje to oświadczenie. Jak do tej pory właścicielem samochodu pozostaje leasingodawca; stanie się nim korzystający, jeśli sąd wyda odpowiedni wyrok.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • seba 2015-08-24 21:00:17

    ! witam mam pytanie kończę własnie spłacać leasing i chce zamknąć działalność samochód chciałbym sprzedać teściom lub darować nie wiem co jest lepsze czy jako firma mogę zrobić na ich rzecz darowiznę by nie płacić podatku od przychodu i czy obdarowani wtedy muszą go płacić? 2 drugie ważniejsze pytanie: o ile mam samochód leasingowany zakupuje go to potem muszę go zarejestrować na swoją firmę w wydziale komunikacji aby przenieść jego własność na kogoś: siebie prywatnie lub teściów czy wystarczy wykupić sporządzić umowę miedzy moja firma i teściami i oni dokonują przerejestrowania chodzi o to aby uniknąć podwójnych formalności?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika