Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Niebezpieczna marihuana. Palisz? Nie jedź.

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Czy wiesz, że marihuana może być wykryta w Twoim organizmie jeszcze miesiąc po jej użyciu? Czy odważysz się prowadzić samochód po zapaleniu skręta? Co może Ci grozić?

Jak długo marihuana pozostaje w organizmie?

Marihuana pozostaje w organizmie człowieka przez o wiele dłużej, niż trwa wywoływany przez nią efekt bezpośredni. Czas jej wykrywalności w organizmie waha się (w zależności od przyjętej metody badawczej i samego organizmu) od sześciu tygodni do sześciu miesięcy (niektóre metody badawcze pozwalają ja wykryć nawet do około roku od zażycia lub dłużej). Zaledwie polowa substancji zawartych w marihuanie wydala się z organizmu w przeciągu tygodnia od jej zażycia.  

Stan aktywny marihuany szacuje się na maksymalnie 6-7 godzin, przy czym w stosunku od osób które zażywają ją regularnie,  czas jej aktywności  ulega skróceniu (do około 2-3 godzin). W krótkim czasie po przyjęciu THC oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy powodując umiarkowane zaburzenia percepcji, euforię oraz poczucie głębokiego relaksu. 

Czasami może jednak dojść do wywołania dalej idących skutków związanych ze zjawiskiem detoksykacji marihuany, czyli zjawiska usuwania marihuany z organizmu. Faza ta może trwać od kilku godzin do kilku dni wywołując znaczące objawy somatyczne, które mogą wpłynąć na zdolności kierowania pojazdami.

THC (czyli Tetrahydrokannabinol -  główny metabolit marihuany i haszyszu, który można zaobserwować w  ślinie wkrótce po zażyciu  narkotyków)  najkrócej utrzymuje się w ślinie, dlatego też testy tego typu najczęściej używane są przez policję. Są one w stanie wykryć, że dana osoba zażywała marihuanę do 3-10 dni wcześniej w zależności od czułości i właściwości testu.  Inne testy - jak badanie krwi, moczu czy włosów potrafią wykryć obecność substancji zawartych w marihuanie  do kilku miesięcy wstecz.

Jakie ilości mają znaczenie?

Przede wszystkim należy wskazać, że odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu pod wpływem marihuany można podzielić na dwa typu:

 • prowadzenie pojazdu pod wpływem (przestępstwo) oraz
 • prowadzenie pojazdu po użyciu (wykroczenie) .

O ile w przypadku alkoholu przepisy wskazują konkretne wartości liczbowe, które pozwalają na dokładne odróżnienie w/w stanów (powyżej 0,25 mg/dm3 w wydmuchiwanym powietrzy czy też 0,5 ‰ alkoholu we krwi świadczy już o stanie „pod wpływem”) o tyle w przypadku środków odurzających nie ma takich wyznaczników.

Dlatego też kwestia ta była przedmiotem zainteresowania tak doktryny prawa jak i orzecznictwa sądowego.

Przyjęto, iż stany graniczne, które stanowią o popełnieniu przez daną osobę wykroczenia lub przestępstwa, określane są za pomocą dwóch metod. Pierwsza opiera się na ustaleniu, czy w organizmie danej osoby istnieje postać aktywna określonego środka czy jedynie nieaktywna.

Druga natomiast teoria, wiąże stan "bycia pod wpływem" środka odurzającego  ze stopniem intoksykacji danej osoby, czyli tak jak w przypadku alkoholu,  od ilości danej substancji we krwi danej osoby (jak jednak wspomniano – w odróżnieniu od norm odniesionych się do zawartości alkoholu we krwi  - ustawodawca nie wprowadził w  tym zakresie sztywnych granic ilościowych). Każda z tych metod budzi jednak poważne wątpliwości praktyczne.

Próbą wyjścia z tak powstałego impasu jest jedno z nowszych postanowień Sądu Najwyższego, który słusznie stwierdził, iż "stan po użyciu środka podobnie działającego do alkoholu jest równoznaczny jedynie ze znajdowaniem się tego środka w organizmie. Natomiast jego użycie nie oznacza jeszcze realnego wpływu zażytego środka na zdolności psychomotoryczne kierowcy. Prowadząc ocenę zaburzeń zdolności psychomotorycznych wobec dysponowania tylko badaniem krwi wykazującym stan stężenia środka zbliżony do stężenia progowego, należy odwołać się do dowodów opisujących wygląd sprawcy, funkcjonowanie określonych jego organów oraz pozwalających na ustalenie sposobu jego zachowania" (postanowienie SN z dnia 31 maja 2011 r., V KK 398/10, LEX nr 848186).

Wykrywanie THC

Aktualnie policja dysponuje narkotesterami, które błyskawicznie potrafią wskazać, czy kierujący używał narkotyków. Funkcjonariusz pobiera specjalnym patyczkiem wymaz ze śluzówki policzka i w ciągu 15 sekund uzyskuje wynik testu. Jeśli ten jest pozytywny, kierowca zostaje poddany badaniu krwi czy moczu, które już dokładnie ustala zawartość i skład środka odurzającego w organizmie. Nie ma więc praktycznie szans na uniknięcie odpowiedzialności. 

Co grozi za prowadzenie pojazdu po użyciu marihuany?

Prowadzenie pojazdu mechanicznego, po użyciu środka odurzającego lub pod wpływem takiego środka może wypełniać znamiona dwóch czynów zabronionych:

 • przestępstwa z art . 178a par. 2 k.k.
 • wykroczenia z art. 87 par. k.w.

Pierwszy ze wskazanych czynów zabronionych jest występkiem, którego popełnienie podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.  Znamieniem jego popełnienia jest zaś, prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, pod wpływem środka odurzającego.

Art. 178 par. § 1 k.k.: Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Drugie czyn stanowi natomiast wykroczenie, którego sprawca podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych (do maksymalnej stawki 5 tys. zł – art.1 par. 1 k.w.). Znamieniem jego popełnienia  jest prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Art. 87. § 1 k.w.: Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.


Podstawa prawna:

 • ustawa z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 1094, ze zm.);
 • ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1137, ze zm.).

 

e-prawnik.pl

Zobacz także

 

Komentarze: Niebezpieczna marihuana. Palisz? Nie jedź.

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 3
 • 1
 • 1
 • 6
 • 9
 • 5
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Zofia Lewandowska

  ocena usługi:

  Korzystam z pomocy portalu e-prawnik kilkanaście lat. Zawsze najwyższa klasa. Dziękuję. Zofia Lewandowska
 • Mieczysława

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Wszystko przebiegło bez zarzutu. Opinia była wyczerpująca.
 • Marek

  ocena usługi:

 • Marek

  ocena usługi:

 • Marek

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo za odpowiedz.Jestem zadowolona z usługi jest na wysokim poziomie. Jeśli będę w potrzebie na pewno skorzystam z waszych usług. Pozdrawiam Danuta
 • Magdalena

  ocena usługi:

 • Justyna

  ocena usługi:

  Odpowiedź dotycząca mojego zapytania bardzo szczegółowa i wyczerpująca. Mam nadzieję, że zgodnie z radą e-prawnik problem zostanie rozwiązany po mojej myśli.Polecam i dziękuję za radę- Justyna
 • Dorota

  ocena usługi:

 • Teresa

  ocena usługi:

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

  Bardzo dobrze przygotowane pismo, przystępna cena i szybka realizacjia Bardzo polecam
 • Leszek

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolony z przesłanej opinii. Dała mi ona obraz sytuacji prawnej w temacie z którym się zwracałem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam. Leszek
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Tym razem o wyborze Państwa oferty spośród innych, nie ukrywam, że zadecydowała przede wszystkim cena, ale następnym razem zadecyduje ta jakość, do której się przekonałem. Dziękuję, za bardzo krótki czas realizacji, ale przede wszystkim dziękuję za formę wypowiedzi, za prosto i jasno zbudowane zdania, dziękuję, że utwierdziliście mnie Państwo w przekonaniu, że czasami prosty człowiek,taki jak ja, wie lepiej, niż urzędnik, czy księgowy, który powinien wiedzieć, a zamiast odpowiedzi twierdzącej, każde zdanie kończy się pytająco, żeby nie użyć stwierdzenia po prostu \"nie wiem\". Ja teraz już wiem, gdzie następnym razem się zgłosić. DZIĘKUJĘ!
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona z usługi. Bardzo szybko uzyskałam odpowiedź na interesujące mnie pytanie. Opinia prawna była przejrzysta i zrozumiała, podane zostały przepisy prawne. Nie osniesiono się po krótce jedynie do mojego krótkiego pytania lecz opisano kilka aspektów mojej sytuacji. Z pewnością bezpośredni kontakt z prawnikiem daje więcej możliwości ale tak jak w moim przypadku, potrzebując szybkiej porady bez zbyt długiej zwłoki i bez wychodzenia z domu, skorzystanie z usług e-prawnik.pl jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Polecam! Dziękuję!
 • Adam

  ocena usługi:

  Moja druga sprawa w tej kancelarii. Cena nieco w górę (a raczej rabat w dół), co jak sądzę trzeba po prostu zaakceptować. Prawo rynku. Co do jakości usług i podejścia, to są na tym samym wysokim poziomie. Opinia szczegółowa, na moją prośbę bardzo szybko i gratisowo uzupełniona o ważne dla mnie szczegóły. Polecam e-prawnika.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane