Brak prawa jazdy przyczynÄ… wypowiedzenia

Pytanie:

"Pracownik jest zatrudniony jako dyrektor handlowy. Do jego obowiązków należą kontakty z klientami, nawiązywanie nowych kontaktów handlowych, sprzedaż produktów na terenie kraju. Pracownik ma zagwarantowany w umowie samochód służbowy. W związku tym pracodawca oczekuje, ze wszelkie podróże służbowe będą sie odbywały samochodem służbowym (podróże służbowe stanowią około 70% czasu pracy pracownika). Pracodawca zawarł w umowie klauzule, w której informuje, ze jeśli z jakichś przyczyn pracownik straci prawo jazdy to daje to pracodawcy możliwość wypowiedzenia umowy o prace. Pracownik nie został zatrudniony na stanowisko kierowcy lecz dyrektora handlowego, w sytuacji kiedy nie będzie miał ważnego prawa jazdy nadal będzie w stanie wywiązywać sie z powierzonego zakresu obowiązków. Czy takie postawienie sprawy przez pracodawce jest zgodne z prawem i czy wypowiedzenie umowy o prace, gdy pracownik straci prawo jazdy jest uzasadnione. Czy pracodawca może wymagać od pracownika, aby zawsze w podróży służbowej środkiem transportu był samochód służbowy. Czy ubezpieczenie wypadkowe opłacane przez pracodawce powinno być odpowiednio wyższe (jazda samochodem jest dużo bardziej niebezpieczna niż praca biurowa, która co do zasady pracownik ma w zakresie swoich obowiązków). Czy we wstępnych badaniach lekarskich należy jako warunki pracy wskazać również samochód."

Odpowiedź prawnika: Brak prawa jazdy przyczyną wypowiedzenia

Wedle Kodeksu pracy zawiniona utrata uprawnieÅ„ koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku pozwala pracodawcy na rozwiÄ…zanie umowy o pracÄ™ bez wypowiedzenia. Taka możliwość istniaÅ‚aby wtedy gdyby pracownik zatrudniony zostaÅ‚ jako kierowca, ponieważ wtedy nie mógÅ‚by wykonywać swojej pracy. W przedstawionym stanie faktycznym możliwość wypowiedzenia umowy z powodu utraty uprawnieÅ„ do kierowania samochodem wynika z klauzuli zamieszczonej w umowie. Kodeks pracy wymaga, aby oÅ›wiadczenie o rozwiÄ…zaniu umowy o pracÄ™ na czas nie okreÅ›lony zawieraÅ‚o przyczynÄ™ uzasadniajÄ…cÄ… wypowiedzenie. Jeżeli nie istniaÅ‚aby przedmiotowa klauzula należy siÄ™ zastanowić czy utrata uprawnieÅ„ do kierowania samochodem dyrektora handlowego uzasadnia wypowiedzenie. Natomiast w sytuacji gdy pracodawca zapewnia pracownikowi samochód sÅ‚użbowy chcÄ…c aby pracownik odbywaÅ‚ podróże sÅ‚użbowe, i zastrzega przy tym, że zależy mu na tym aby dyrektor handlowy nie straciÅ‚ uprawnieÅ„ do kierowania samochodem. Umowa o pracÄ™ precyzuje obowiÄ…zki pracownika, jeżeli pracownik je narusza to pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowÄ™. Jeżeli pracownik spÄ™dza w podróżach sÅ‚użbowych 70% czasu pracy, to nie można wymagać od pracodawcy aby zatrudniaÅ‚ dalej pracownika, który nie jest w stanie wykonywać przedstawionych mu zadaÅ„.

Wysokość skÅ‚adki na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana (zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu spoÅ‚ecznym z tytuÅ‚u wypadków i przy pracy i chorób zawodowych). SkÅ‚adkÄ™ w staÅ‚ej wysokoÅ›ci poczÄ…wszy od stycznia 2003 r. w wysokoÅ›ci 1,93 proc. podstawy wymiaru (tj. 50 proc. najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok skÅ‚adkowy dla poszczególnych grup dziaÅ‚alnoÅ›ci) pÅ‚acÄ…:

  • pÅ‚atnicy podlegajÄ…cy wpisowi do rejestru REGON i jednoczeÅ›nie zgÅ‚aszajÄ…cy do ubezpieczenia wypadkowego nie wiÄ™cej niż 9 ubezpieczonych,

  • pÅ‚atnicy nie podlegajÄ…cy wpisowi do REGON, bez wzglÄ™du na liczbÄ™ osób zgÅ‚aszanych do ubezpieczenia wypadkowego.

W pozostaÅ‚ych wypadkach tzn. u pÅ‚atników podlegajÄ…cych wpisowi do REGON, zgÅ‚aszajÄ…cych do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, wysokość skÅ‚adki jest zróżnicowana. UstalajÄ… oni bowiem stopÄ™ procentowÄ… skÅ‚adek na ubezpieczenie wypadkowe w zależnoÅ›ci od grupy dziaÅ‚alnoÅ›ci, do której należą wedÅ‚ug PKD ujÄ™tego w rejestrze REGON w dniu 31 grudnia poprzedniego roku.

We wstÄ™pnych badaniach lekarskich należy wskazać samochód, jako jeden z warunków pracy. Badanie takie przeprowadza siÄ™ na podstawie skierowania sporzÄ…dzonego przez pracodawcÄ™, powinno ono zawierać także okreÅ›lenie stanowiska na jakim danym dana osoba bÄ™dzie zatrudniona.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika