Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przede wszystkim należy wskazać, iż popełniony czyn jest przestępstwem, którego karalność przewiduje przepis art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Poniżej przytaczamy jego treść:
Art. 62.1 Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Jak więc wynika z powyższego, przestępstwem jest samo posiadanie środków odurzających i to także w nieznacznych ilościach. Jak wskazuje orzecznictwo sądowe, karalność dotyczy posiadania takiej ilości środka odurzającego, która jest wystarczająca do tego aby pozwoliła na odurzenie jednego człowieka.
W świetle powyższego, naszym zdaniem zachodzi podstawa do zastosowania w niniejszej sytuacji przepisu art. 62 ust. 3.
Jeśli chodzi o samo postępowanie toczy się ono według reguł przewidzianych w postępowaniu karnym. Najpierw toczy się postępowanie przygotowawcze a następnie akt oskarżenia trafia do sądu. Oskarżony także oczywiście otrzymuje akt oskarżenia. Jednakże możliwe jest także umorzenie postępowania karnego w niniejszej sprawie już na etapie postępowania przygotowawczego ze względu na np. znikomą szkodliwość społeczną czynu. W aktualnym stanie sprawy należy więc monitować wszelkie pisma jakie mogą zostać skierowane do osoby podejrzewanej z prokuratury czy też sądu i w miarę możliwości podjąć odpowiednie czynności procesowe pozwalające na wyjaśnienie sprawy.