Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Oszustwo nigeryjskie

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Na czym polega oszustwo nigeryjskie?

Czy znaleźliście na swojej skrzynce pocztowej informację z prośbą o pomoc w odzyskaniu pieniędzy z zablokowanego konta uchodźcy, zaproszenie do pomocy w inwestowaniu pieniędzy czy o spadku otrzymanym po nieznanym krewnym? Jeśli tak, to mieliście okazje spotkać się z coraz powszechniejszym rodzajem przestępstwa - tzw. oszustwem nigeryjskim (znanym tez jako „nigeryjski szwindel" lub „przestępstwo 419").

Przestępstwo polega na wysyłaniu drogą elektroniczną wiadomości, która najczęściej jest napisana w języku angielskim, w celu wciągnięcia odbiorcy w grę psychologiczną. Jej fabuła - oparta na fikcyjnym transferze dużej kwoty pieniężnej z jednego z krajów afrykańskich (choć coraz częściej w grę wchodzą także inne państwa, np. Wielka Brytania czy Hiszpania) - ma na celu wyłudzenie pieniędzy.

Z jakimi rodzajami tego typu oszustw można się spotkać?

Wyróżnia się kilka rodzajów oszustw nigeryjskich:

 • Na uchodźcę politycznego". W tym przypadku skontaktuje się z nami dziedzic ogromnej fortuny lub syn jednego z obalonych przywódców. Będzie prosił o wsparcie finansowe konieczne do założenia firmy czy przekupienia urzędników itp. Oferowane przez niego sumy często będą sięgać nawet 30 mln dolarów, przy czym osoba decydująca się na pomoc w załatwieniu spraw „uchodźcy" może liczyć na połowę tej kwoty. W rzeczywistości wpłacane pieniądze trafiają na konta oszustów.
 • Na inwestora". Tutaj oszust szuka chętnych do pomocy w zainwestowaniu ogromnego majątku swojego przyjaciela, ojca itp., którzy z różnych przyczyn nie mogą tego zrobić sami. Dalszy przebieg działań jest analogiczny jak w poprzednim modelu.
 • Na wygraną na loterii". Często może się zdarzyć, że otrzymamy wiadomość o wygranej dużej sumy pieniędzy na jednej z zagranicznych loterii (najczęściej odbywającej się w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Włoszech). Kwota wygranej jest jednak dużo niższa niż w klasycznym oszustwie nigeryjskim, tak żeby bardziej odpowiadała realnym wygranym na loteriach. Standardowo już konieczne będzie wniesienie stosownych opłat, np. za wystawienie dokumentów, za pomoc prawnika, opłacenie podatku itp.


 • Na konto w banku". W tym przypadku oszust podszywa się pod pracownika banku, który informuje, że jeden z klientów zmarł pozostawiając ogromną kwotę na rachunku nie wskazując jednak spadkobierców. Otrzymamy też dokumenty potwierdzające wysokość zgromadzonych środków, a jedyne co, to musimy opłacić koszty bankowe, pomoc prawną itp. Oszuści, w celu uwiarygodnienia historii, często podawać będą nazwiska prawdziwych dyrektorów banków, jednak już telefony czy adresy mailowe do tych placówek będą różnić się od tych rzeczywistych.
 • Na spadek". Potencjalna ofiara otrzymuje wiadomość, że jest jedynym spadkobiercą po dalekim „krewnym". Aby przejąć pieniądze pozostawione w spadku należy tradycyjnie dopełnić kilku formalności. Charakterystyczną cechą tego rodzaju oszustwa jest wyższy poziom j. angielskiego niż w pozostałych przypadkach.
 • Na aukcję internetową". Coraz powszechniejszym zjawiskiem jest nawiązywanie kontaktów z osobami wystawiającymi towary na portalach aukcyjnych. Oszustowi tak bardzo zależy na szybkim zakończeniu transakcji, że oferuje za to sumę nawet dwukrotnie wyższą od tej, jakiej żąda sprzedający. W wiadomości potwierdzającej dokonanie wpłaty często pojawia się prośba o szybkie wysłanie rzeczy, która jako prezent musi dojść na czas do celu. Oszust zwykle grozi konsekwencjami finansowymi za zerwanie umowy lub zawiadomieniem odpowiednich organów ścigania w przypadku nie wysłania towaru we wskazanym czasie. W rzeczywistości żadna opłata za wysłany towar nie trafia na nasze konto.

 

Ofiarami oszustów mogą padać także firmy. Mogą one otrzymać bardzo korzystne oferty współpracy, najczęściej duże zamówienia handlowe od dopiero co poznanego kontrahenta. Tradycyjnie firma musi dokonać transferu dużej sumy pieniędzy lub przesłać określoną partię towaru.

Czy to oszustwo jest ścigane?

Przestępstwo nigeryjskie jest ścigane przez polskie prawo. Jest to klasyczne oszustwo, o którym mowa w art. 286 Kodeksu karnego: „Kto - w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania swojego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat". Niestety, skuteczność ścigania takich przestępstw jest bardzo niska. Często samo dotarcie do oszustów jest niezwykle trudne, a odzyskanie wyłudzonych pieniędzy praktycznie niemożliwe. Problemy najczęściej pojawiają się już na etapie ustalenia skąd tak naprawdę wysyłane były wiadomości. Jedynym wyjściem jest zachowanie czujności w opisanych sytuacjach. Nie należy pod żadnym pozorem przesyłać swoich danych osobowych, numerów kont bankowych, druków firmowych. Nadal często odnaleźć można grupę osób chętnych na łatwy i szybki zarobek, którzy później padają ofiarami oszustów internetowych.

 

Komentarze: Oszustwo nigeryjskie

 • Bozena 2018-02-11 03:59:37

  Re: Oszustwo nigeryjskie

  Beata..mozesz napisac cos więcej na priv.

 • Beata 2017-11-11 19:46:00

  Re: Oszustnawo nigeryjskie

  Oszukują na lekarza z Iraku żeby wysłać pieniądze dla córki ,która jest w Niemczech ,w szkole potrzebuje na książki i na przybory szkolne,dopóki tata nie wróci.Nastepnie potrzebował na kartę urlopowa ,która trzeba opłacić w ambasadzie ,dalej na pozwolenie na wyjazd z Iraku ,potem na bilet do domu , potem znów na przetworzenie świadectwa emerytalnego,i tak cały czas coś .Dał nawet e-mail do córki aby przekonać się że to prawda .Wyłudzają pieniądze wciąż coś wymyślając.Jesli nie chcesz posłać już piniedzy,obrażają cię i mówi że znajdzie inna kobietę ,która mu pomoże.Wiec kobiety uważajcie nie dajcie się wciągnąć w ich gierkę.Jeszcze dodam ,że rozkochują ,zdobywają twoje zaufanie ,cały czas będzie pisał ,dzwonił,wysyłał zdjęcia niby córki i jego co jest nieprawdą,to są oszuści,Proszę uważajcie i bądźcie czujne .

 • ted 2017-03-14 17:46:28

  Re: Oszustwo nigeryjskie

  kosciol katolicki jest najlepszym przykladem nigeryjskiego szwindla. Za obietnice raju po smierci zobaczcie ile zyskali

 • Bożena 2016-05-20 21:39:29

  Re: Oszustwo nigeryjskie

  Dużo tego oszustw ma miejsce na portalach randkowych, o czym pisałam ostatnio na blogu: www.stop-oszustom.pl Bardzo ciekawy i przydatny blog. Pozdrawiam

 • Piotrdivine 2015-01-11 17:22:54

  Re: Oszustwo nigeryjskie

  To jak sprzedawanie miejsca w niebie.

 • ZiamaZiamaZiama 2013-01-27 12:02:23

  Re: Oszustwo nigeryjskie

  Pisany koślawą angielszczyzną lub niezrozumiałą polszczyzną bełkot trudno nawet uznać za próbę wyłudzenia czegokolwiek skoro wartość perswazyjna czegoś takiego jest problematyczna. Nazwa "nigerian scam" jest mało zręczna, lepiej używać terminów "afrykański szwindel" bądź "419 scam" (od numeru artykułu nigeryjskiego kodeksu karnego opisującego te praktyki)

 • Farida2013 2013-01-25 16:31:46

  Oszustwo nigeryjskie

  Już czasami mam dosć tych spamów . Pamiętajcie ,że wszystkie podawane numery telefonów tel. kierunkowego to początek 22,23,27 i wiadomo już ,że to oszustwo. Można zawsze sprawdzić oszustwo za pomocą słowa SPAM wstawiajac do pzegladarki. odrazu wyskakuje strona monitująca fałszerzy. Oni są tak nachalni ,że już trudno z nimi walczyć . Co zablokuję adres e-mail pojawia sie nowy. Czesto też pojawiają sie osoby chcące nawiazac przyjaźnie ,znajomości. Szukają sposobu aby uzyskać pozwolenie na opuszczenie kraju . Nikomu nie wierzcie. To najlepsza recepta ; kasować ich wiadomości natychmiast. Nie pracują i mają czas buszowac po internecie.

 • Makumba 2013-01-24 14:20:08

  Re: Oszustwo nigeryjskie

  Z jednej strony istnieje ART 286 KK , a z drugiej strony obywatelu radź sobie sam . - prokuratura jak wyżej olewa sprawę. Mój wniosek; Czy byłaby możliwość wysyłania tych " NIGERYJSKICH Oszustw" e-maili do instytucji ,które by się tym zainteresowały. Korzyść byłaby chociaż taka , że Polacy nie uchodzili by za głupków w Afryce ,Angli ........

 • Janusz Bartkiewic 2012-02-13 17:24:12

  Re: Oszustwo nigeryjskie

  Za 8 ZŁ (SMS + VAT) spodziwałem się czegoś bardziej konkretnego. To co przeczytałem widziałem sam, bez potrzeby wydawania 8 zł. Po za tym, dwukrotnie otrzymałem takie maile i powiadomiłem prokuraturę, która mnie po prostu olała.

 • grazyna 2012-02-08 15:44:41

  Re: Oszustwo nigeryjskie

  witam ja też otrzymuję takie mejle z nigerji i od kilku osób ale myślałam ze to prawda co pisze panienka rose mis jonhson z Afryki jako jest uchoćcem w nigerji ma 22 lata to co czytam to szok.! Grazyna

 • www.ostrzeszow.or 2012-02-06 17:20:57

  Re: Oszustwo nigeryjskie

  często otrzymuję na pocztę internetową tego typu listy, czy prawo w ten obszar nie powinno wkroczyć . Chcą ACTA wprowadzać a z ewidentnymi szwindlami na zwykłych obywatelach nie mogą sobie poradzić

 • Brudas 2011-02-25 10:38:12

  Re: Oszustwo nigeryjskie

  Ja dostałem propozycje odkupienia ode mnie laptopa za bardzo dobrą cene Cała historia skończyła się jak napisałem że najpierw pieniądze wpłyną na moje konto potem wysyłka Nigeryjczyk naciskał kilka dni o wysłąnie a potem sie odczepił Oczywiście uznania w moim banku nie było ani żadnej transakcji sprzedaży

 • jotbel44 2011-02-24 19:19:47

  Re: Oszustwo nigeryjskie

  Ktoś kiedyś powiedział,że pieniądze leżą na ulicy tylko trzeba je umieć znajdować.To prawda tylko,że pieniądze leżące na ulicy wyrzucane są przez tych,którzy wierzą w takie bajeczki.

 • Janusz Mendel 2011-02-24 16:00:34

  Re: Oszustwo nigeryjskie

  W jaki sposób wyłapać tych oszustów. Albo napisać ażeby te pieniądze znalazły się w polskim banku. Do tego nigdy nie dojdzie. Albo im zaoferować , że wygrali 100 mln. w Polsce niech przyjadą.

 • mikroszkop 2011-02-24 14:27:32

  Re: Oszustwo nigeryjskie

  dodajcie jeszcze "na sołdata z iraku" - ja otrzymałem maila w stylu jestem żołnierzem usa stacjonuję w iraku, znalazłem skrzynie z kilkoma mln dolarów i potrzebuję pomocy.... bla bla więcej szczegółów po kontakcie... naiwne ale ktoś inny może się skusić.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane