Czy dochody uzyskane ze stosunku pracy od pracodawcy, który - jako podwykonawca - realizuje program (...)

Czy dochody uzyskane ze stosunku pracy od pracodawcy, który - jako podwykonawca - realizuje program finansowany z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Wnioskiem z dnia 21 marca 2006r. Podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupcy o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zapytanie dotyczyło kwestii, czy dochody uzyskane ze stosunku pracy od pracodawcy, który realizuje program finansowany z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Podatniczka wyraziła pogląd, że uzyskane dochody z pracy na kontrakcie są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w części obejmującej bezzwrotną pomoc, tj. w 82%. Wyjaśniła ponadto, że jest pracownikiem firmy Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, zatrudnionym na czas nieokreślony i od lipca 2004r. pracuje przy realizacji budowy autostrady A-2. Kontrakt ten jest realizowany na podstawie umowy zawartej z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przez: Konsorcjum STRABAG AG/MOTA-ENGIL- odcinek Konin- Koło oraz STRABAG AG/MOTA ENGIL/HERMAN KIRCHNER GmbH- na odcinku Koło-Dąbie. Firma AG z siedzibą w Kolonii, jako 'firma matka' zleciła na podstawie umowy z dnia 02.08.2004r. realizację całego zadania firmie 'córce' Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Na podstawie decyzji Komisji Wspólnot Europejskich z dnia 29.12.2004r. Projekt 'budowa autostrady A2, odcinek Koło- Dąbie-Emilia' otrzymał pomoc w ramach Funduszu Spójności w wysokości 82% wartości projektu (pomoc bezzwrotna). Spółka jako wykonawca robót otrzymała środki pomocowe przekazane przez ich dysponenta- Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Porady prawne

Organ podatkowy pierwszej instancji nie zgodził się ze stanowiskiem wyrażonym w zapytaniu Podatniczki i w postanowieniu, powołując się na przepis art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wyjaśnił, że Podatniczka tylko pośrednio uczestniczyła przy realizacji zadania objętego programem pomocy zagranicznej, zaś bezpośredniego wykonawstwa podjęła się firma AG oraz Sp. z o.o. W zażaleniu z dnia 30.06.2006r. na powyższe postanowienie Podatniczka podniosła zarzut, że interpretacja dokonana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupcy jest błędna. Zwróciła uwagę na to, iż samo przyznanie przez organ pierwszej instancji w zaskarżonym postanowieniu, że Sp. z o.o. jest beneficjentem środków pomocowych jest potwierdzeniem tego, że pracownik powyższej spółki wykonujący określone zadania przewidziane do realizacji programu z bezzwrotnej pomocy na podstawie umowy o pracę jest zwolniony z opodatkowania swego wynagrodzenia za pracę w części obejmującej bezzwrotną pomoc.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, po rozpoznaniu zażalenia stwierdza co następuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 i 52(...).

Dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. W wyżej cytowanej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wymieniono w art. 10 ust. 1 źródła przychodów, do których między innymi w pkt 1 zaliczono także stosunek pracy.

Stosownie do treści przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 cyt. ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z powyższego przepisu wynika, iż tylko dochody otrzymywane w związku z umową o pracę zawartą z podmiotem, który pierwszy otrzymał środki z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, a której przedmiotem jest bezpośrednia realizacja celu programu, spełniają przesłanki do zastosowania omawianego zwolnienia.

Ponadto, aby uznać otrzymywane przez podatnika wynagrodzenie za wolne od podatku dochodowego, winno ono pochodzić z rachunku beneficjenta (bezpośredniego wykonawcy), na którym ulokowane są wyłącznie środki pomocowe, a zatem musi ono pochodzić wprost ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, a nie z jakichkolwiek środków będących w dyspozycji pracodawcy.

W tym miejscu należy podkreślić, że zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie sądowo-administracyjnym poglądem przepisy dotyczące wszelkiego rodzaju ulg i zwolnień podatkowych, jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania, powinny być interpretowane ściśle, w oparciu o wykładnię gramatyczną przepisów ustawy, z wyłączeniem wykładni rozszerzającej.

Z przedstawionego przez Podatniczkę stanu faktycznego niniejszej sprawy wynika, że podmiot uprawniony do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, tj. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad była dysponentem środków pochodzących z Komisji Wspólnoty Europejskiej. Środki te stanowiły pomoc w zakresie Funduszu Spójności w wysokości 82% projektu i były przeznaczone dla projektu o nazwie 'Budowa autostrady A2, odcinek Konin-Emilia nr 2004/Pl/16/C/PT/001. W kontrakcie na budowę powyższej autostrady figuruje AG, która jako 'spółka matka' na podstawie odrębnej umowy z dnia 02.08.2004r. zleciła następnie realizację całego zadania 'spółce córce' Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podatniczka jest jako pracownik tej ostatniej spółki, tj. podwykonawcy zatrudniona przy budowie autostrady.
Z powyższego wynika, że pracodawca podatniczki jest podwykonawcą bezpośredniego beneficjenta środków pomocowych przyznanych na realizację kontraktu. W świetle powyższego, do uzyskiwanych przez Podatniczkę dochodów z tyt. stosunku pracy nie ma zastosowania zwolnienie, o którym mowa w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika