Dofinansowanie szkoleń a podatek dochodowy

Pytanie:

Spółka z o.o. wzięła udział w projekcie "Rotacja pracy" w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006, Działanie 2.3. W ramach tego projektu PARP udzieliła spółce pomocy publicznej w postaci dofinansowania specjalistycznych szkoleń z zakresu oprogramowania CAD w wysokości 80 % kosztu szkolenia. Spółka sfinansowała tylko 20 % kosztu szkolenia i na taką kwotę otrzymała fakturę od firmy szkoleniowej. Po zakończonym projekcie PARP przysłał spółce informację o udzielonej pomocy publicznej z określeniem jej kwoty. Czy udzielona pomoc publiczna w postaci dofinansowania szkoleń podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowych od osób prawnych i czy powinna być zaewidencjonowana w księgach spółki w pełnej wysokości?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Wsparcie Wspólnoty dla Polski w latach 2004-2006 było realizowane przede wszystkim za pomocą jednofunduszowych sektorowych programów operacyjnych (SPO) oraz wielofunduszowego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR).

Status prawny środków pochodzących z funduszy strukturalnych regulują przepisy Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. ustanawiające przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych oraz Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 438/2001 z dnia 2 marca 2001 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 dotyczącego zarządzania i systemów kontroli pomocy udzielanej w ramach funduszy strukturalnych, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 (Dz. U. Nr 116, poz. 1206).

Pomoc, jaką otrzymują beneficjenci, pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. W związku z tym nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy, a takie pochodzenie warunkuje zwolnienie przedmiotowe z podatków dochodowych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Środki pomocowe w części współfinansowanej z budżetu nie mogą być uznane za pomoc pochodzącą z dotacji, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 1 lit b ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2005 r., jak i w przepisach art. 106 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.), obowiązującej od dnia 1 stycznia 2006 r. A zatem, w tej części pomoc otrzymana przez beneficjenta również nie jest zwolniona z podatku dochodowego, ponieważ zwolnieniu podlegają tylko dotacje w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.

Zatem udzielona pomoc publiczna w postaci dofinansowania szkoleń podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowych od osób prawnych i powinna być zaewidencjonowana w księgach spółki w pełnej wysokości.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2006 r., sygn. DD6-8213-8/06/DZ/412. Zob. Jak opodatkowana jest pomoc z programów dofinansowanych z funduszy strukturalnych UE?

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: