Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia wypłacane z otrzymanej (...)

Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia wypłacane z otrzymanej dotacji na wykonanie zadań związanych z realizacj Programu Inicjatywy Wspólnotowej'EQUAL'?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pracodawca Pani realizuje zadania w ramach projektu 'EUROSTER - Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Zdolności Adaptacyjnych Pracowników Przemysłu Okrętowego', który jest Programem Inicjatywy Wspólnotowej 'EQUAL dla Polski 2004-2006.

Program ten został przyjęty rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 11 sierpnia 2004 roku w sprawie przyjęcia programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006 (Dz. U. nr 2004r nr 189, poz. 1948).

Powyższy Program jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Środki na jego realizację pracodawca otrzymuje z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w drodze dotacji na specjalnie wyodrębniony rachunek bankowy.

Współfinansowanie ww. programu odbywa się w następujących proporcjach:

  • 75% - środki pochodzące z Unii Europejskiej,
  • 25% - środki pochodzące z budżetu państwa.

Pani zdaniem środki finansowe przekazywane w ramach PIW EQUAL są kwalifikowane jako publiczne środki wspólnotowe i publiczne środki krajowe, do których wydatkowania stosuje się przepisy o dotacjach celowych. Ponieważ środki PIW EQUAL przekazywane są przez Instytucję Zarządzająca w drodze dotacji, przechodząc do dyspozycji Partnerstwa na Rzecz Rozwoju zachowują status środków publicznych.

Od 1 czerwca 2005 roku w ramach zawartej umowy o pracę i umowy cywilno-prawnej realizuje Pani bezpośrednio cel Programu finansowanego ze środków przekazywanych na wykonanie zadań mieszczących się w obszarze działania PIW EQUAL i otrzymuje Pani wynagrodzenie w oparciu o zawarte umowy.

Zdaniem Strony w przedstawionym stanie faktycznym, jej dochody korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 oraz pkt 47b) ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Ustosunkowując się do powyższej kwestii, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sopocie stwierdza iż:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a-b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku w brzmieniu obowiązującym w latach 2005 - 2006 (j.t. Dz. U. z 2000r nr 14, poz.176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji, międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Na podstawie powołanego przepisu wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika z tak zwanych środków pomocowych, o ile dochody te spełniają łącznie dwie przesłanki, tj.:

  1. środki finansowe pochodzą od podmiotów wskazanych w analizowanym przepisie i zostały przekazane na podstawie, o której mowa w tym przepisie,
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Przy analizowaniu warunku określonego pod lit. a) cytowanego wyżej przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ważne jest, aby w danej sytuacji faktycznej zostało zachowane kryterium pochodzenia środków pieniężnych.

Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, że jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia przy realizacji projektu, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Status prawny środków pochodzących z funduszy strukturalnych (w tym Europejskiego Funduszu Społecznego) regulują przepisy Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 z dnia 21.06.1999 r ustanawiające przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych oraz Rozporządzenia Komisji (WE) nr 438/2001 z dnia 2 marca 2001 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonania Rozporządzenia Rady (WE) nr 1260/1999 dotyczącego zarządzania i systemów kontroli pomocy udzielonej w ramach funduszy strukturalnych, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 (Dz. U. nr 116, poz. 1206).

Pomoc jaką otrzymują beneficjenci, pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych.

W związku z tym nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy, a tylko takie pochodzenie warunkuje zwolnienie przedmiotowe z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem do przychodów uzyskiwanych ze stosunku pracy oraz umów cywilnoprawnych przez osoby uczestniczące we wdrażaniu Programów finansowanych z funduszy strukturalnych, nie ma zastosowania żadne ze zwolnień przedmiotowych, określonych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje dochody osób fizycznych finansowane np. z przedakcesyjnych środków Unii Europejskiej (np. SAPARD, ISPA, PHARE), natomiast nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych finansowanych (współfinansowanych) ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych, gdyż pomoc ta stanowi refundację wcześniej poniesionych wydatków, których źródłem finansowania były krajowe środki publiczne.

W konsekwencji przychody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Oznacza to, że od Pani dochodów uzyskanych ze stosunku pracy płatnik ma obowiązek poboru zaliczek na podatek stosownie do przepisu art. 32 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych i odpowiednio od dochodów z umów cywilno-prawnych, stosownie do przepisów art. 41 ust. 1 tej ustawy.

Powyższe stanowisko potwierdzają wyjaśnienia Ministra Finansów zawarte w piśmie z dnia 30.08.2006 r znak: DD 6-8213-8/06/DZ/412.

W świetle obowiązujących przepisów, stanowisko reprezentowane przez podatnika należy uznać za nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika